جستجو

ثبت‌نام

جذاب ترین ایستگاه مترو اصفهان

زیباترین ایستگاه مترو اصفهان

خطوط مترو اصفهان یکی از جدید‌ترین خطوط متروییست که به مجموعه خطوط قطار شهری در ایران اضافه شده است. ایستگاه‌های جدید مترو اصفهان از زیباترین ایستگاه‌های قطار شهری می‌باشند که باعث زیباتر شدن فضای زیرسطحی شهر زیبا و تاریخی اصفهان شده است.

در سال ۱۸۶۳ میلادی که اولین ایستگاه قطار شهری در لندن افتتاح شد شاید کسی فکر نمی‌کرد که تا همین امروز این سبک از حمل و نقل شهری در جهان همچنان پویا و کارآمد باقی بماند. امروزه مترو به یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل عمومی در بسیاری از مناطق جهان تبدیل شده است. در حال حاضر نزدیک به سه دهه از افتتاح اولین خط مترو در تهران می‌گذرد و مترو به عنوان یک وسیله نقلیه عمومی پذیرفته شده در بین مردم شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر قطار شهری پای خود را به شهرهای دیگر ایران باز کرده است.

در شهرهایی مثل مشهد، شیراز و اصفهان در سال‌های اخیر ایستگاه‌های زیادی افتتاح شده است و همچنان در حال تکمیل می‌باشند. امروز و در این مقاله می‌خواهیم در مورد ایستگاه‌های مدرن و بسیار زیبایی که در شهر اصفهان افتتاح شده‌اند با شما سخن بگوییم. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید.

مترو انقلاب اصفهان

تاریخچه مترو اصفهان

خط یک مترو اصفهان، یک خط درون شهری است که از شمال غربی شهر اصفهان آغاز می‌شود و تا پایانه مسافربری صفه در جنوب اصفهان ادامه پیدا می‌کند. ساخت اولین خط مترو اصفهان در سال ۱۳۸۱ آغاز شد و در سال ۱۳۹۴، پس از گذشت ۱۵ سال در ماه مهر افتتاح شد. ایستگاه های مترو اصفهان معماری بسیار زیبا و خاصی را دارند که می‌توانند نمایانگر زیبایی‌های تاریخی شهر اصفهان هستند. در ادامه برخی از این ایستگاه‌های زیبا را به شما معرفی خواهیم کرد. ایستگاه‌هایی که هم با طراحی مدرن دیزاین شده‌اند هم با سبک سنتی و تاریخی.

ایستگاه مترو شهدای اصفهان، جذاب ترین ایستگاه مترو اصفهان

ایستگاه مترو شهدا ایستگاه دهم در خط شمال به جنوب شهر اصفهان است که در میدان شهدا در محدوده تاریخی چهارباغ و خیابان کاوه قرار دارد. نمای شیشه‌ای مدرن به همراه ستون‌های بتنی ترکیبی عالی ایجاد کرده که همه دیدگان را به خود جلب می‌کند. سالن تهیه بلیط بسیار جذاب که ترکیبی از شیشه و بتن و استیل در آن قابل مشاهده است. نور پردازی بسیار جذاب نیز به شکلگیری جذاب ترین مترو این شهر کمک کرده است. این ایستگاه بر خلاف فضای تاریحی اصفهان به صورت کاملا مدرن و خاص و با نورپردازی بسیار منحصر به فرد طراحی شده است و همین موضوع هم باعث جذابیت این ایستگاه نسبت به سایر ایستگاه‌های متروی شهر اصفهان است. البته این ایستگاه مترو هنوز افتتاح نشده است و در حال ساخت است.

البته این ایستگاه مترو هنوز افتتاح نشده است و در حال ساخت است. این ایستگاه در دو طبقه با عمق 17 متر از سطح زمین می‌باشد. عرض ایستگاه 24 متر و طول آن 100 متر است.

ایستگاه مترو انقلاب

ایستگاه بعدی که به سراغ آن رفته‌ایم، ایستگاه مترو انقلاب است. این ایستگاه در خیابان کمال اسماعیل، چهارباغ عباسی، بین صنایع و فرصت واقع شده است. این ایستگاه یکی از جذاب‌ترین ایستگاه‌هاس مترو اصفهان است که با طراحی خاص خود یک مکان بسیار جذاب را با تلفیق معماری سنتی که در بافت تاریخی اصفهان قرار دارد با نورپردازی بسیار مدرن و جذاب ایجاد کرده است. به طور کلی یکی از اصلی ترین مفاهیمی که به سامان دادن شهر جهت می‌دهد عنصر هویت است. در ایستگاه های مترو اصفهان خصوصا در ایستگاه مترو انقلاب، این موضوع قابل مشاهده است که شهرسازی با هویت تاریخی شهر در آمیخته شده است.

ایستگاه مترو امام حسین

زیبایی یک ایستگاه مترو به تنهایی ملاک اصلی برای طراحی نیست. ارزش اصلی طراحی معماری یک ایستگاه و خطوط مترو در شهرهایی مثل اصفهان، توجه به عدم آسیب به بافت تاریخی شهر و حفظ آن است. همچنین طراحی بهتر است به گونه‌ای صورت بگیرد که همگام با معماری اصیل شهر باشد. ایستگاه مترو امام حسین که در کنار شهرداری اصفهان و ارگ جهان نما واقع شده است و همچنین عمارت‌های چهل ستون و هشت بهشت در نزدیکی آن قرار دارند، این خصوصیات را دارا می‌باشد.

ایستگاه امام حسین در مترو اصفهان 2

این ایستگاه به نوعی بازطراحی از پل‌های تاریخی شهر اصفهان می‌باشد. پل‌هایی مثل سی و سه پل که از نماد‌های اصلی شهر اصفهان هستند.

ایستگاه شهید علیخانی مترو اصفهان

یکی دیگر از ایستگاه‌های مترو شهر اصفهان که به زیبایی‌های مجموعه مترو شهر اصفهان افزوده است، ایستگاه شهید علیخانی در میدان شهید علیخانی شهر اصفهان است. این ایستگاه پنجمین ایستگاه از خط اول مترو اصفهان است که در ساخت و طراحی آن از آجرهای زیبایی استفاده شده است. به کارگیری طراحی‌های تاریخی و هلال‌ها و طاق‌هایی که از معماری تاریخی ایرانی الهام گرفته شده است، روحی لطیف و زیبا را به طراحی این ایستگاه دمیده.

ایستگاه علیخانی درمترو اصفهان

ایستگاه شهید مفتح

ایستگاه مترو شهید مفتح شهر اصفهان چهارمین ایستگاه از خط یک مترو اصفهان می‌باشد که در خیابان بهارستان غربی شهر اصفهان واقع شده است. طراحی این ایستگاه نیز تا حدی شبیه به ایستگاه شهید علیخانی است که تصاویر زیبایی از آن را می‌توانید مشاهده کنید.

ایستگاه مترو کوی امام


ایستگاه مترو کوی امام اصفهان یکی دیگر از ایستگاه‌های خطوط مترو اصفهان می‌باشد. این ایستگاه در خیابان هزار جریب شهر اصفهان و در نزدیکی بازارچه کوی امام و دانشگاه شهید مهاجر اصفهان واقع شده است.

کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ که با طیف‌های رنگی مختلف رنگ آبی در کنار هم قرار گرفته‌اند حس آرامش نهفته در رنگ آبی را به افراد حین ورود به ایستگاه منتقل می‌کنند. رنگ فیروزه‌ای از شاخصه‌های اصلی معماری ایرانی می‌باشد که استفاده صحیح از آن در این ایستگاه فضای بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.

ایستگاه مترو میدان امام حسین (دروازه دولت )

یکی دیگر از ایستگاه‌های جذاب مترو اصفهان که در در محله بازار اصفهان و در خیابان مسجد سید،خیابان چهارباغ پایین واقع شده است، ایستگاه دروازه دولت است. موضوع جالبی که در این ایستگاه به چشم می‌خورد، دیواره آجری در کنار ستون‌ها و خطوط ایجاد شده صاف و مستقیم به همراه نورپردازی عالی یک فضای تلفیقی عالی را ایجاد کرده است.

سخن نهایی

طراحی فضاهای شهری در ایران روز به روز در حال پیشرفت و بهبود است. در این مطلب در مورد ایستگاه های زیبای متروی شهر اصفهان با شما سخن گفتیم و تصاویر زیبایی از آنها را به نمایش درآوردیم. نظر شما در مورد این ایستگاه‌ها و طراحی آنها چیست؟

ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

35 پاسخ

 1. چطوری حساب کردید که ۸۱ تا ۹۴ شد ۱۵ سال
  ما که دبستان میرفتیم اختلاف این دو عدد ۱۳ تا بود
  جمله بندی های متن ایراد داره
  یه دور بخونید از روش بعد بذارید تو سایت
  به بزرگواری که گفتند ساخت مترو زیر شهر تاریخی اصفهان خیلی سخته حق میدم واقعا تکنولوژی خاصی نیازه که به بناها و بافت رویی شهر اسیب نرسه

 2. سلام ،
  به نظر می رسد ایجاد امور رفاهی در ایستگاه‌ها غیر ضرور باشد و حتما به همین علت از سرویس بهداشتی و حتی یک آب خوری مضایقه شده است.
  به استحضار می رساند در مترو دبی آخرین ایستگاه در خط معروف دبی مال که ایستگاه های جدید و بروز هست به این نتیجه رسیده اند که کلیه امکانات رفاهی را ایجاد و البته در معرض دید قرار دهند.
  امید واریم در طراحی و اجرا پروژه ها، اصفهان از خوش فکری همچنان بهره مند باشد.
  خدا قوت و موفق باشید.

 3. دست همه دردت نکند الخصوص کارگران زحمت کش فقط چرا سرویس بهداشتی ندارد بچه ها و پیرمردها آدمهایی که مریض دارند مسجد زیاد داریم ولی سرویس بهداشتی نه

 4. درمحل فعلی متروی شهدا قبلا میدان زیبایی با حوض آبی بزرگ ودرختان کهنسال وجود داشت که به تلطیف فضا وزیباییه این قسمت ازشهر افزوده بود،متاسفانه باساخت ایستگاه مترو اون همه قشنگی ازبین رفت ومیدان شهدا تبدیل به یک فضای مرده وبی روح شده

 5. اصفهان شهرزیبایی هست من ساکن رشت هستم ودرسفر به اصفهان وقدم زدن درچهارباغ وپلها وپارکها احساس آرامش میکنم،اما ازپیشرفت بسیار کند متروی این شهر شاخص تاریخی بعنوان ویترین میراث فرهنگی درعجبم…
  ازطرفی اکثر تاکسیها کثیف وخاک آلوده
  توسعه متروی اصفهان لاک پشتیه

 6. تا مترو شهر بهارستان را راه نیاندازید انگار که هیچکاری نکردید.پس لطفا زحمات خودتان را خراب نکید.

 7. واقعاخسته نباشندانسان واقعاازاینهمه زیبایی و تلاش لذت می‌بره واقعاخداقوت خداخیرشون بده ما قدردان زحمات همشون هستیم واقعاخداحفظشون کنه

 8. زشترین ایستگاه هم تجریش تهران مخصوصا اون طبقه اش که سقفش شبیه سرسره ابی استخرهاست با تلقهای رنگی مسخره درست کردن ….???

 9. اصولاً اماکن عمومی و پر ترددی مثل ایستگاه های مترو و اتوبوس ملزم به داشتن سرویسهای بهداشتی هستند که متأسفانه در ایستگاه های مترو اصفهان ظاهراً در این مورد، به هر دلیلی، اهمال صورت گرفته است و یا عموم مجاز به استفاده از آن نمی‌باشند که قاعدتاً همواره ضعف مدیریتی اولین دلیل این مسئله است.
  اما در کل عملیات اجرایی مترو اصفهان در این چنددهه فوق العاده عالی و چشمگیر بوده و در خور تقدیر و سپاس است. پیروز باشید

 10. واقعا به نکته خوبی اشاره کردند شخصا خاطره بدی از نداشتن سرویس بهداشتی دارم همسرم باردار بود و از سونوگرافی برمی گشتیم خیلی اذیت شدیم بازم خدا خیر بده به مسئولین اون قسمت صحبت کردیم و از سرویس بهداشتی شخصی خودشون هماهنگ کردند و ما استفاده کردیم

 11. امیدوار هستیم اين ایستگاه‌های زیبا در خط دوم به سرویس بهداشتی مجهز بشن انشالله در خط دوم متروی اصفهان مخصوصا ایستگاه امام علی و نقش جهان باز هم شاهد سنتی سازی و همخوانی اين دو ایستگاه با فضای‌ بیرونی باشیم‌ در خط یک بهتر بود جای معماری ایستگاه انقلاب با علیخانی با هم عوض میشد!

 12. بدی مترو اصفهان اینه که سرویس بهداشتی نداره بچه کوچیک ما خودش کثیف کرده بود یک ساعت التماس کردیم تا اجازه دادن بشوریم تازه بعد از اون نشستیم رو زمین بچه را مامی کردیم اون وقت دم از حق شهروندی ومسلمان شهری میزنیم

 13. جای خودم از تمام زحمتکشهای مردمی تشکر میکنم من از مترو خیلی استفاده میکنم وخداراشکرزیبایی ایستگاها وفض۰ایاون راضی هستم ولی خدایی مردم ما حقشون بیشترازاینهاست دولت بجای ابادکردن وکشورهای دیگربه فکر مردم باشه خیلی خوبه شهراصفهان وشهرهای اطراف اون همه نیازبه رسیدگی داره مردم حقشونه باید با تکنولوژی دنیا جلو برن ،چطور میگن بچه بیارین ولی امکانات ندارن

 14. بنده خودم در ساخت مترو فاز یکم شرکت داشتم و در بخش برق مترو فعالیت داشتم.بعنوان یک شخصی که تاثیر فوق العاده خیلی کمی در ساخت این مجموعه داشته باید عرض کنم که واقعا ساختن و تکمیل تک تک این ایستکاه ها و خود مسیر اصلی مترو همگی بقدر سخت و طاقت فرسا هستش که از تصورتون هم خارج هست که چه مسائلی رو از سر گذروندن تا اینها به این شکل نهایی که الان مشاهده میکنید دراومده.البته صحبتم با توجه به دارایی ها و مقدار پیشرفت کشورمون در زمینه تکنولوژی های ساخت و ساز و کلان شهر بودن اصفهان هستش که ساختن تمام اینها در زیر پای ما زیر زمین در این حد از شلوغی و ازدیاد جمعیت و تراکم رفت و آمد شهری و از همه مهمتر تاریخی بودن و قدمت بالای شهرمون از مسایلی هستن که انجام این پروسه رو سخت و مشکلش میکنه.امیدوارم هر نظری هم که میدیم با در نظر گرفتن تک تک این مسائل باشه و قدردانی خودمون رو حداقل بانظرات مثبت خودمون ثبت کنیم.

 15. خدایش اصفهان ازهمه نظر عالیه ازتمیز بودن تا زیبایی شهر مترو شمال شهرهم افتتاح بشه درجه یک میشه
  ?️Esfahan parchamet balast?

 16. سلام
  خداقوت که سلیقه بکاربردیدوتشکرداردکه موجب زیبایی شهرشدید.تشکرازهمه.

  1. سلام دو خط دیگه تو اصفهان داره ساخته میشه که خیلی روش دارن کار میکنن
   انشاالله مثل اولیه زیبا و تمیز باشه ممنون از همه دست‌اندرکاران که به ساخت خط مترو های جدید کمک میکنند.?

   1. تهران هنوز متروش کامل نشده نصف تهران باید پیاده بری همینام به قول شهردار فرسوده شده

 17. به نظر من زیبا ترین ایستگاه مترو اصفهان، ایستگاه تختی هست که متاسفانه اینجا اسمی ازش نیومده. ایستگاهی که بالاش به سبک بادگیرهای قدیمی ساخته شده و وقتی که وارد میشین با یک مجسمه از غلامرضا تختی مواجه میشین و دیوار هایی که از سنگ مرمر با نورپردازی زیبا ساخته شدند. همچنین یه موزه کوچیک هم توش هست که داستان جالبی داره.

  1. داستان جالب مترو تختی. داستان تلخی است
   پیدا کردن یک شهر زیرزمینی
   که به جای خاتمه عملیات. تنها به موژه کردن ایستگاه و قرار دادن اشیای ناریخی کشف شده رضایت داده شد
   شهری که از یک طرف به میدان نقش جهان و اژ یک طرف به میدان کهنه میرسد
   اما در بایکوت خیری. فعلا در قعر سکوت میراث فرهنگی اصفهان و کشور. قسمتی از ان تخریب شد و ان شهر در قعر تاریخ زخم خورده می نالد

 18. سلام من مترو شهر کوالالامپور را رفتم ،اصلا قابل قیاس با مترو اصفهان نیست ، همه چیز شون صد سال از ما جلوتره ،مترو اصفهان خوبه ولی نه اینجور که شما میگی ،من مترو اصفهان بچه دو ساله مو میخواستم ببرم دستشویی نداشت ،مسئولش تو ایستگاه سی و سه پل گفت باید برین بیرون ،آخه بچه دو ساله که نمیتونه خودشو نگه داره ،به این چیزا فکر کردین و ساختین؟

 19. بسیار عالی و زیبا بود .. واقعا از این همه سلیقه و هنر لذت بردم.. ولی این ب تنهایی کافی نیست و باید در حفظ نگهداری و تمیزی ان بسیار کوشا باشیم
  ب امید افتتاح شدن ایستگاه های بیشتر و وسیع تر در کل استان اصفهان هستیم .

 20. بجای درست کردن ایستگاهای شیک پولشو خرج مترو شهرای اطراف ذوب اهن میکردن که چندین ساله میخان براشون مترو بکشن .اینا آخر نامسلمونیه که اهن ذوب اهنو اول خرج شهرایی که بیشتر الودگیش بهش میرسه نمیکنن

  1. خوبه پیشینیان ما فکرشون مثل شما نبوده وگرنه الان نه میدان نقش جهانی وجود داشت، نه مسجد شیخ لطف الله نه… چرا عادت داریم یه کار خوب رو بجای حمایت بکوبیم که چرا مثلا فلان کار دیگه رو نکردن؟؟؟ خب این بجای خود اونم بجای خود!

  2. اگر در طراحی تیستگاه ها سلیقه به خرج نمی دادند، خود شما از کسانی بودید که چماق زیبایی بعضی از ایستگاه های کشورهای خارجی را توی سر ایران می زدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *