جستجو

ثبت‌نام

10 گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان

10گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان

امروزه با توجه به وجود آلودگی و همهمه موجود در جامعه مدرن، استفاده از گیاهان در آپارتمان بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. نگهداری گیاهان در آپارتمان با شیوه نگهداری آنها در باغچه و یا گلخانه متفاوت است و هر گیاهی قابلیت نگهداری در آپارتمان را ندارد. در این مقاله با مدوسا دکور همراه باشید تا با 10 گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان آشنا شوید.

گیاه یشم

گیاه یشم که در زبان انگلیسی با نام jade plant شناخته می‌شود، به دلیل جذابیت های ظاهری و همچنین شرایط نگهداری آسان به یکی از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی تبدیل شده است. وجود برگهای گوشتی روی ساقه نیمه چوبی ظاهر این گیاه را شبیه به بونسای کرده است. بهتر است یشم در محلی نورگیر در آپارتمان قرار گیرد و هنگامی که خاک گیاه خشک شد به آن آب بدهید.

گیاه یشم

گیاه سرخس یکی دیگر از 10 گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان

سرخس، بومی نواحی استوایی می‌باشد و ارتفاع آن به حدود یک تا دو متر می رسد و گسترش بسیار زیادی دارد. سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود. این گیاه به نور متوسط، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت هوای ۷۰-۹۰ درصد، حرارت معمولی، و خاک قلیایی احتیاج دارد. از گونه های متفاوت سرخس، سرخس آشیانه گزینه بسیار مناسبی برای آپارتمان است. این گیاه می‌تواند در شرایط کم نور و با رطوبت متوسط به‌خوبی رشد کند. در نتیجه این موضوع این گیاه را به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.

اگر می‌خواهید درمورد گیاه سرخس بیشتر بدانید، مقاله بایدها و نبایدهای نگهداری گیاه سرخس رو از دست ندهید.

گیاه سرخس.

گیاه آلوئه ورا، هم زیبا و هم دارای خواص دارویی

آلوئه ورا گیاهی محبوب و پرطرفدار از خانواده‌ها ساکولنت‌هاست. این گیاه هم خواص دارویی بسیار دارد و هم با توجه به اینکه نگهداری آلوئه ورا در خانه مسیر و آسان است، این گیاه می‌تواند یک گیاه آپارتمانی عالی برای خانه شما باشد. بهترین حالت برای آلوئه ورا، قرار گرفتن در معرض نور زیاد اما غیرمستقیم خورشید است. آلوئه ورا به دمایی بین 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب می‌بیند. یکی دیگر از خواص این گیاه این است که آلوئه ورا به دلیل اینکه آب را دربرگ‌های خود ذخیره می‌کند و نه در خاک و ریشه، نیاز به آبیاری ندارد.

گیاه آلوئه ورا

فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین، گونه ای گیاه گلدار است که در راسته گل سرخ سانان قرار دارد. اصالت اصلی این گیاه جنگل های استوایی آسیا است. فیکوس بنجامین در واقع یک درخت کوچک است که می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند و حس حضور در طبیعت را به شما بدهد. فیکوس بنجامین می‌تواند سموم موجود در هوا مانند فرمالدهید را تصفیه کند و حتی بوی رنگ و تینر را به خود جذب کند و آن‌را کاهش دهد.

گیاه فیکوس بنجامین

پتوس

برای افرادی که بسیار پرمشغله‌اند و وقت زیادی برای رسیدگی به گیاه را ندارند، پتوس گیاه بسیار مناسبی است. پتوس را می‌توانید در هر اتاقی قرار دهید و جالب است بدانید که می‌تواند فضای اتاق را از مواد سمی موجود خالی کند. برخی از انواع پتوس قابلیت این را دارند که در آب نگهداری شوند اما حالت بهتر این است که این گیاه را رد گلدان خاک نگهداری کنید.

گیاه پتوس

گیاه برگ انجیری

برگ انجیری یا به قول عده ای، پنیر سوییسی، از گیاهانی است که این روزها خیلی طرفدار پیدا کرده است. این گیاه بومی کشور مکزیک است، بسیار مقاوم است و به نگهداری زیادی احتیاج ندارد. بهتر است برگ انجیری را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. بهتر است بعد از خشک شدن خاک آن را آبیاری کنید تا خیس و غرقاب نشود. در ضمن برگهای گیاه برگ انجیری کمی برای انسانها و حیوانات سمی هستند و خوردن آن ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود در نتیجه بهتر است این گیاه را دور است دسترس حیوانات قرار دهید.

گیاه برگ انجیری

زاموفیلیا یکی دیگر از گیاهان مناسب آپارتمانی

زاموفیلیا گیاهی با رشد آهسته است که بومی قاره آفریقاست. نگهداری این گیاه بسیار آسان است و تحت هر شرایطی این گیاه خود را حفظ می‌کند. زاموفیلیا به نور بسیار کمی احتیاج دارد. زاموفیلیا به آبیاری کم مقاوم هست و تنها عاملی که می‌توانداین گیاه را از پا دربیاورد آبیاری زیاد خواهد بود. این گیاه در دمای اتاق به راحتی خود را حفظ می‌کند و نیاز به فراهم کردن فضایی خاص برای آن نیست. این گیاه در اکثر انواع خاک قابل نگهداریست اما بهتر است در خاکی با زهکشی بالا نگهداری شود.

گیاه زاموفیلیا

سانسوریا

سانسوریا یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی محسوب می‌شود. چراکه در عین زیبایی و طراوتی که به محیط خانه می‌دهد نگهداری آن بسیار آسان است و جز گیاهان سرسخت و مقاوم است. سانسوریا جز گیاهان مقاوم به نور کم می‌باشد و در هر شرایط نوری خود را وقف می‌دهد البته بهتر است که در مقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار گیرد. همچنین این گیاه نیاز به آب خیلی کمی برای رشد دارد و در دمای اتاق نیز به خوبی قابل نگهداری است. در ضمن سانسوریا خاکی سنگین مثل خاکی ترکیبی از شن، ماسه، رس و مواد آلی را می‌پسندد.

اگر تا اینجا مجذوب گیاه سانسوریا شده اید، می‌توانید برای آگاهی بیشتر از شرایط نگهداری این گیاه مقاله شرایط نگهداری گیاه سانسوریا در آپارتمان از سایت مدوسا دکور را نیز بخوانید.

گیاه سانسوریا

کاکتوس گیاهی به سرسختی صحرا

شناخته شده‌ ترین ویژگی گیاهان کاکتوس، توانایی آنها در ذخیره آب برای مدت طولانی است. کاکتوس ها گونه های بسیار متفاوتی دارند که تقریبا اکثر آنها مناسب برای نگهداری در خانه هستند. گونه های متفاوتی که این گیاه دارد انتخاب آن را برای هر فضا و سلیقه ای راحت کرده است. این گیاهان به آب بسیار کمی احتیاج دارند و اگر آن را در فضایی با وی مناسب قرار دهید دیگر احتیاجی به نگهداری و مراقبت خاصی ندارید.

گیاه کاکتوس

بامبو

یکی دیگر از گیاهانی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است گیاه بامبوست. این گیاه به دلیل سادگی در نگهداری و زیبایی بسیاری که دارد، بسیار طرفدار پیدا کرده است. گیاه بامبو به نور غیر مستقیم احتیاج دارد. بامبو توانایی قرار گیری در دمای معمولی اتاق را دارد. بامبو را می‌توانید به صورت جدا درون خاک قرار دهید اما بهترین روش نگهداری این گیاه قرار دادن آ در آب است. آب مناسب برای گلدان این گیاه آب بدون املاح است.

گیاه بامبو

سخن آخر

در این مقاله در مورد برخی از گیاهان مناسب برای نگهداری در آپارتمان سخن گفتیم. نگهداری آسان این گیاهان و وقف پذیری آنها با محیط از دلایل انتخاب آنها برای آپارتمان شما می‌تواند باشد. امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب گیاه مناسب خود کمک کند. ممنون که لا مدوسا دکور همراه بودید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *