جستجو

ثبت‌نام

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در دل کویر3

در نزدیکی شهر کرمان و در شهر ماهان، یکی از 9 باغ مادر ایرانی که ثبت یونسکو رسیده‌اند قرار دارد. باغی دلنشین در دل کویر که به طرز عجیب و جذابی سر زنده و شاداب باقی مانده است و مثل یک تکه جواهر می‌درخشد. امروز می‌خواهیم در مورد این مکان تاریخی که از دوره قاجاریه به یادگار مانده است با شما سخن بگوییم. باغ شاهزاده ماهان، که در دل یکی از گرمترین استان‌های ایران جای گرفته است. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید.

تاریخچه باغ شاهزاده ماهان

این باغ از باغ‌های تاریخی دوره قاجار به حساب می‌آید که ساخت آن به دستور حاکم کرمان انجام شده است. این باغ یکی از 9 باغ ملی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این باغ در سال 1390 به همراه چند باغ دیگر، باغ پاسارگاد شیراز به‌عنوان مادر باغ‌های ایرانی، باغ ارم شیراز، باغ چهل ستون اصفهان، باغ فین کاشان، باغ ماهان کرمان، باغ اکبریه بیرجند، باغ دولت آباد یزد، باغ پهلوان پور مهریز یزد و باغ عباس آباد بهشهر به فهرست یونسکو اضافه شدند.

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در دل کویر1

شاهزاده ماهان که بود؟

شاهزاده ماهان در واقع نوه دختری ناصرالدین شاه قاجار و حاکم کرمان است. او عبدالحمید میرزا ناصرالدوله فرمانفرمایان است. اگر به بازدید این باغ بروید متوجه نکته عجیبی خواهید شد. و این نکته این است که خواهید دید بخش‌هایی از بنای اصلی درون باغ فاقد تزئینات و ظریف کاری های معماری است. موضوع از این قرار بوده که معمار این کاخ با خبر مرگ میرزا ناصر الدوله دست از کار کشیده و از خوشحالی فراوان تغار گچی که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده. به همین دلیل است که در هنگام ورود به کار جای خالی در کاشی‌کاری‌ها مشاهده می‌شود.

معماری باغ شاهزاده ماهان

این باغ یکی از باغ‌های شیب دار ایرای به شمار می‌رود که به صورت بی‌نظیری آب به صورت پلکانی در طول آن جریان دارد و حس طراوت را به طور کامل طی می‌کند. این باغ به شکل مستطیل است و بیش از 5 هکتار مساحت دارد. این باغ  ۴۰۷ متر طول و ۱۲۲ متر عرض دارد. در معماری این باغ فضاهای مختلفی مثل سردر ورودی، حمام، عمارت، شبکه آب‌رسانی و حوض وجو دارد که در میان درختان و فضای سبز ویژه‌ای محصور شده است.

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در دل کویر4

مصالح به کار رفته در باغ

این باغ با استفاده از  آجر به‌همراه اندود کاهگل ساخته شده است. همچنین برای کف سازی فضای اصلی باغ از قلوه‌سنگ و ملات استفاده شده است. استفاده از کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ هم که از نمادهای اصلی معماری ایرانی به حساب می‌آید نیز به جذابیت این کاخ افزوده است.

امکانات کنونی باغ

رستوران، مهمانسرا و امکان اسب سواری از امکانات ویژه باغ هستند که بازدید کنندگان می‌تولنند از آن به طور کامل استفاده کنند. همچنین محلی برای خرید صنایع دستی استان کرمان در درون باغ تعبیه شده است.

باغ شاهزاده ماهان، بهشتی در دل کویر2

محل دقیق باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان از جاذبه‌های گردشگری استان کرمان به حساب می‌آید. این باغ تقریبا در فاصله ۲ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده است. برای رفتن به این محل زیبا باید وارد مسیر شهر کرمان به سمت بم شوید و در ۳۵ کیلومتری این جاده در نزدیکی شهر ماهان می‌توانید این باغ را مشاهده کنید. بازدید از این باغ در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ برای عموم افراد آزاد است.

سخن نهایی

باغ‌های ملی از سرمایه‌های اصلی و مهم سرزمین ما به حساب می‌آیند که نگهداری صحیح از آنها چه از نظر تاریخی و چه از نظر زیست محیطی برای ما مهم به شمار می‌روند. در این مقاله در مورد یکی از جذاب‌ ترین باغ‌های ایرانی یعنی باغ شاهزاده ماهان با شما سخن گفتیم. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *