جستجو

ثبت‌نام

نکاتی که برای دکور آشپزخانه مینیمال

آشپزخانه مینیمال

همان‌طور که می‌دانید، آشپزخانه به عنوان قلب یک خانه و کانونی‌ترین نقطۀ آن شناخته می‌شود. اهالی یک خانه، ساعت‌های متمادی از وقت خود را در این مکان می‌گذرانند. اهمیت این مکان در انجام فعالیت‌های روزانه بدان معناست که این مکان می‌تواند محیط ساده‌ای باشد که با معیارهای زیبایی‌شناسی مطابقت دارد. در حالت کلی، یک آشپزخانه به سبک مینیمال، طبق اصول سادگی طراحی شده و جزو آشپزخانه‌های مدرن به حساب می‌آید. در دکوراسیون یک آشپزخانه مینیمال، سادگی، تمیزی، خلوت بودن، کاربردی بودن وسایل و مرتب بودن، حرف اول را می‌زند. به این صورت که در این سبک از آشپزخانه، هیچ وسیلۀ غیر ضروری دیده نمی‌شود.

در این مطلب چند نکتۀ کاربردی در خصوص آشپزخانه مینیمال را به شما خواهیم گفت که دانستن آن‌ها برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال ضروری است.

طراحی آشپزخانه مینیمال

آشپزخانه مینیمال چیست؟

هیچ یک از ما نمی‌توانیم منکر این واقعیت شویم که وجود آشپزخانه برای خانه بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر، مهم است که یک آشپزخانه بدون سر و صدا داشته باشیم. در چنین شرایطی، فکر کردن به یک آشپزخانه مینیمال، می‌تواند ایدۀ خوبی باشد. اگرچه چیدمان آشپزخانه مینیمال به داشتن وسایل کاربردی به دور از هر گونه شلوغی محدود می‌شود، اما دلیلی ندارد که نتوانیم آن را برای پخت‌وپز و تهیۀ غذا مجهز کنیم.

تأکید اصلی یک آشپزخانه مینیمال بر سادگی وسایل و استفاده از لوازم کاربردی است. سبک مینیمالیسم، علاوه بر این‌که سبب زیبایی و جذابیت بصری می‌شود، کارایی فضا را بهبود بخشیده و آشپزی را به یک فرآیند دوست‌داشتنی و آرامش‌بخش تبدیل می‌کند.

سادگی و جذابیت بصری در آشپزخانه مینیمالیسم

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال

جالب است بدانید طراحی آشپزخانه مینیمال بیشتر در میان افرادی محبوبیت دارد که زندگی روزمرۀ شلوغی دارند. در واقع، زندگی مدرن امروز، دیگر جایی برای وسایل اضافه و ریخت و پاش بیش از حد نمی‌گذارد. در این نوع از آشپزخانه، همۀ وسایل، در ساده‌‌ترین شکل ممکن و کمترین حالت نمایشی هستند. یعنی تمام وسایل از جمله لوازم خانگی و ظروف داخل کابینت‌ها و دور از چشم قرار دارند.

دکوراسیون آشپزخانه مینیمال

در این آشپزخانه، جزئیات بسیار کم است. خطوط کاملاً صاف و مشخص هستند و هیچ نقش و نگار و دستگیره‌ای روی کابینت‌ها به چشم نمی‌خورد. بسیاری از وسایل به شکل توکار و ساده استفاده می‌شوند. به طور مثال، یخچال، فریز و اجاق فر، همگی داخل کابینت‌ها تعبیه شده‌اند و شما تنها سطح صاف و صیقلی کابینت‌ها را مشاهده می‌کنید. این کابینت‌ها به صورت سرتاسری و از بالا تا پایین طراحی شده‌اند.

کابینت‌های ساده بدون دستگیره و طرح و نقش

نکاتی که برای داشتن آشپزخانه مینیمال باید بدانید!

سبک آشپزخانه مینیمال، یکی از سبک‌های محبوب و پرطرفدار است که با سادگی و استفاده از عناصر کاربردی شناخته می‌شود. سبک مینیمال با استفاده از متریال باکیفیت، رنگ‌های طبیعی و ساده و در عین حال دسترسی آسان به وسایل آشپزی، فضایی ساده را برای شما فراهم می‌کند. در ادامه برخی نکات و ایده‌های مفید و کاربردی برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال را به شما یادآور خواهیم شد.

ایده‌های مفید و کاربردی برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال

استفاده از رنگ‌‌های روشن در آشپزخانه مینیمال

مهم‌ترین اصلی که در طراحی آشپزخانه مینیمال باید به آن توجه کنید، استفاده از پالت رنگ روشن است. برای این منظور بهتر است رنگ سفید را در اولویت قرار دهید. چرا که به راحتی با سبک مینیمال هماهنگ می‌شود. رنگ سفید از جمله رنگ‌های پرطرفدار است که بیشتر در سبک مدرن کاربرد دارد. این رنگ، حس پاکی و آرامش را به مخاطب القا می‌کند و به‌عنوان کامل‌ترین رنگ شناخته می‌شود.

استفاده از رنگ سفید در آشپزخانه مینیمال

توجه به اندازۀ آشپزخانه

یکی از مؤلفه‌های مهم هنگام انتخاب سبک مینیمال، توجه به اندازۀ آشپزخانه است. در این قسمت شما باید مرزی میان مبلمان و موارد دیگر در آشپزخانه قائل شوید. اهمیت این موضوع از آن جهت است که کمک می‌کند موارد مورد نیاز خود را از مواردی که کاربردی نیست، تفکیک کنید.

توجه به اندازۀ آشپزخانه

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه مینیمال

یکی از اصول مهم در چیدمان آشپزخانه مینیمال، استفاده از نور اصولی و مناسب است. اگر آشپزخانه شما نورگیر بوده و پنجره دارد، می‌توانید نهایت استفاده را از نور ببرید. برای این‌که نور کافی به آشپزخانه وارد شود، می‌توانید از پرده‌های نازک و حریر استفاده کنید. این پرده‌ها، به خوبی نور را عبور می‌دهند. البته می‌توانید از هیچ پرده‌ای استفاده نکنید و فرصت ورود نور کامل به آشپزخانه را از دست ندهید.

نورپردازی درست و اصولی آشپزخانه مینیمال

به‌کارگیری سنگ‌های صیقلی و مرمر

استفاده از سنگ مرمر یکی از آن ایده‌های ناب و فوق‌العاده است که می‌توانید در چیدمان آشپزخانه مینیمال خود در نظر بگیرید. سنگ‌های ساده و صیقلی، در عین سادگی و جذابیت، اصالت خاصی به آشپزخانه مینیمالیستی شما می‌بخشند.

استفاده از سنگ مرمر در آشپزخانه مینیمال

شناسایی موارد ضروری و کاربردی

پیشتر اشاره کردیم که سبک مینیمال از شلوغی و به‌هم‌ریختگی بیزار است. بنابراین برای رهایی از این بی‌نظمی، باید به سراغ آیتم‌های ضروری مانند ظروف، قابلمه، ماهیتابه، تخته خردکن و موارد مشابه بروید. مفهوم اصلی این نکته در این است که فقط باید به سراغ مواردی بروید که به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید و تمام موارد غیر ضروری را کنار بگذارید. شما زمانی می‌توانید یک پخت‌وپز مؤثر داشته باشید که لوازم مفیدی در اطرافتان باشد. این بدان معناست که وسایل آشپزخانه نباید جنبۀ نمایشی داشته باشند و باید حتماً از آن‌ها استفاده کنید. زیرا بسیاری از ما علاقه داریم که فقط برای لذت بعضی از وسایل را در کنار خود نگهداری ‌کنیم.

شناسایی موارد ضروری و کاربردی و دوری از وسایل غیر ضروری

استفاده از کابینت‌های ساده و توکار

به جرأت می‌توان گفت بهترین نوع کابینت برای آشپزخانه مینیمال، ترکیبی از کابینت‌های توکار و جادار است که هیچ نمایی به بیرون ندارند. به این صورت که نمی‌توان محتویات آن‌ها را از بیرون مشاهده کرد؛ با این حال می‌توان وسایل زیادی را در آن‌ها جای داد. بنابراین شما می‌توانید مرتب بودن و نظم را در آشپزخانه خود به وضوح مشاهده کنید.

نکتۀ دیگری که باید در نظر بگیرید این است که سادگی باید در نمای کابینت‌های شما قابل مشاهده باشد. در حقیقت سبک مینیمال با هر گونه نقوش برجسته یا کنده‌کاری روی کابینت مخالف است.

استفاده از کابینت‌های ساده و توکار

استفاده از حداقل مبلمان در آشپزخانه مینیمال

همانند ظروف و لوازم موجود در آشپزخانه، تعداد مبلمان نیز باید به اندازۀ نیاز باشد. به طور مثال، داشتن یک جزیره با تعدادی صندلی یا یک میز ناهارخوری کوچک می‌تواند کافی کند. نیازی به یک میز ناهارخوری بزرگ و با تعداد زیادی صندلی نیست.

استفاده از حداقل مبلمان در آشپزخانه مینیمال

به‌کارگیری چوب و طرح چوب در دکوراسیون

در سبک مینیمال، دست شما در انتخاب متریال‌های مختلف باز است. چوب یکی از نمونه‌های مناسب برای این کار است که می‌توانید از رنگ روشن و طبیعی آن استفاده کنید. این سبک از چوب‌ها، علاوه بر مدرن بودن و سادگی، زیبایی و طراوت خاصی به آشپزخانه می‌بخشند. برای این منظور می‌توانید از چوب یا طرح چوب برای کابینت و میز ناهارخوری استفاده کنید.

استفاده از چوب یا طرح چوب برای کابینت و میز ناهارخوری

لوگو مدوسا دکور

بهجت فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *