جستجو

ثبت‌نام

ساختمانی بسیار شیک با نمای بتنی

نمای بتنی

در سال های اخیر بکارگیری نماهای مینیمال و ساده در ساختمان‌ها و همچنین دکوراسیون داخلی. خانه‌های مختلف بسیار مهم و پرکاربرد بوده است. نماهایی که در ظاهر ویژگی خاصی ندارند اما به طور کلی در عین سادگی بسیار شیک و چشم نواز هستند. یکی از این مدل نماها بکارگیری نمای بتنی اکسپوز است. در تصاویر زیر ساختمانی با این ویژگی‌ها که بسیار زیبا طراحی شده است، قابل مشاهده است.

بتن اکسپوز چیست ؟

بتن اکسپوز یا همان بتن نما یکی از انواع مختلف بتن معماری است که هم دوام بالایی دارد و هم سطحی کاملا صاف و صیقلی که برای نمای بیرونی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان به هر سطح بیرونی که بتنی باشد، عبارت بتن اکسپوز ( Exposed Concrete ) را اطلاق کرد.

نمای بتنی به صورت‌های مختلفی تهیه می‌شود. بتن اکسپوز به صورت پنل‌های مختلفی که پیش ساخته هستند، در ابعاد و شکل‌های مختلفی تولسد می‌شود و به راحتی در محل قابل نصب است.

داشتن ظاهری ساده، زیبا و شیک و همچنین توانایی اجرای سریع و راحت در کنار هزینه مناسب و معقول از مزیت‌های استفاده از بتن اکسپوز یا در واقع به کار گیری نمای بتنی در ساختمان است.

بتن-اکسپوز

این نوع بتن بر اساس کاربرد، شکل ظاهری و روش ساخت در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد.

نمای بتنی اکسپوز یکی از جمله نماهایی است که میتوان آن را به شکل کاملا ساده و مینیمال به اجرا درآورد. این نما فضایی یکدست با رنگی طوسی ایجاد می‌کند که با توجه به اینکه رنگ طوسی و خاکستری یک زنگ خنثی است می‌توان آن را در مکان‌های مختلف به کار برد. ساختمان‌هایی بدین شکل علاوه بر نشان دادن زیبایی و سادگی خود، به نوعی صلابت و استواری بیشتری را به نمایش می‌گذارند. البته همچنان این نماها منتقدان بسیاری دارد اما باید بگوییم که در سال‌های اخیر معماران بسیاری به بکارگیری هرچه ساده‌تر مصالح روی‌ آورده‌اند. سازه‌هایی که صرفا با چوب‌، شیشه و یا سنگ پوشیده شده‌اند.

ساختمان-صحرا-3

همچنین می‌توانید بخوانید:
ساختمان صحرا، برنده جایزه معماری

روانشناسی رنگ خاکستری

رنگ خاکستری نماد اعتماد، آرامش، عقل و هوش، سازش و استقلال است. این رنگ البته نماد غم، اندوه و افسردگی نیز هست. استفاده از این رنگ خنثی به شما به شما اجازه ترکیب کردن آن با هر رنگ دیگری را می‌دهد و این موضوع باعث می‌شود که بتوانید آن را از حالت بی روح خود خارج کرده و همچنین اثر رنگ‌های دیگر را نیز به طور متقابل بکاهید.

نمای بتنی در ایران

شاید برای شما جالب باشد که بدانید اولین شخصی که در ایران به استفاده از سنگ چوب و فولاد به طور عیان در نمای بیرونی ساختمان‌ها پرداخت، معمار مشخور ایرانی هوشنگ سیحون بود که میتوانید مقاله زندگی‌نامه او را از سایت مدوسادکور مطالعه کنید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

یک پاسخ

  1. اگه این ساختمان ها ایران ساخته بشه مهندسین و دولت بی سواد دستور تخریب میدن میگن طبق سواد ما نیست هههههه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *