جستجو

ثبت‌نام

 چند ایده برای چیدمان قاب عکس روی دیوار

قاب های عکس روی دیوار

چیدمان قاب عکس شخصیت، رنگ و سبک را به دیوار می‌افزاید که قبل از آن فضایی ساده و بی‌روح بود. یک دیوار صاف می‌تواند جایی برای به نمایش گذاشتن تصاویر سفر، عکس‌های خانوادگی، طبیعت یا حتی نقل‌قول‌های الهام‌بخش باشد. اما، برای خیلی از افراد، دانستن دقیق نحوه چیدمان قاب‌ها برای ایجاد یک جلوه بصری جذاب می‌تواند کمی دشوار باشد.

به همین دلیل، ما تصمیم گرفته‌ایم تا در این مطلب از مدوسا دکور به سراغ آموزش چیدن عکس روی دیوار برویم تا بتوانیم به حال و هوای دیوارهای خالی رنگ و بوی تازه‌ای ببخشیم.

دیوار گالری چیست؟

دیوار گالری، مجموعه‌ای از تصاویر نمایش‌داده‌شده است که می‌تواند یک داستان بصری که شخصیت و علایق شما را منعکس می‌کند را نشان دهد. این روش از قدیم‌الایام به‌عنوان راهکاری برای تبدیل دیوارهای خالی به فضاهای پویا و جذاب محبوبیت پیدا کرده است. شما می‌توانید با انتخاب و چیدمان قاب عکس‌ها، آثار هنری و یادگاری‌های دیگر، یک نقطه کانونی منحصربه‌فرد در هر اتاق ایجاد کنید.

زیبایی دیوار گالری در تطبیق‌پذیری آن نهفته است. چه آرایش متقارن را انتخاب کنید و چه ترکیبی از قاب‌ها با اندازه‌های مختلف را انتخاب کنید، نتیجه نهایی مطمئناً همان جذابیتی است که باید ارائه دهد. در نهایت، یک دیوار عکس گالری که به‌خوبی اجرا شده است، این قدرت را دارد که بینندگان را با پتانسیل داستان‌سرایی خود مجذوب کند و درعین‌حال یک سبک شخصی را به هر فضایی اضافه کند.

برای دیوارهایی که عکس روی آنها قرار می‌گیرند، می‌توان نام‌های مختلف گفت. به‌عنوان‌مثال، گالری عکس دیوار، دیوار نمایش گالری، یا حتی گالری عکس قاب. این مفهوم به زبان انگلیسی نیز به‌عنوان «Salon Style Hang» یا «Salon Hang» نامید. به‌طورکلی، همه اینها یک مفهوم هستند و آن چیزی نیست جز مجموعه‌ای از عکس‌های قاب‌بندی شده و آثار هنری روی دیوار یک سبک خاص را منعکس می‌کند. شما با این کار می‌توانید قدم مهمی در تغییر دکوراسیون اتاق خواب انجام دهید.

در ادامه چند روش ساده و پرطرف‌دار برای چیدمان قاب عکس روی دیوار را برایتان توضیح می‌دهیم.

روش ‌هایی برای چیدمان قاب عکس

اولین و مهم‌ترین قدم در ایجاد عکس روی دیوار، برنامه‌ریزی چیدمان قبل از آویزان کردن قاب‌ها است. بیشتر افراد ممکن است برای یافتن ایده‌ها با گوگل شروع کنند. شبکه اجتماعی پینترست نیز می‌تواند راه عالی برای الهام‌گرفتن باشد.

توجه به فضای خالی دیوار

قبل از شروع با برخی از ایده‌های چیدمان، چند نکته را باید در نظر بگیرید؛ هماهنگی رنگ، اندازه قاب و جدایی بین هر فریم.

فضای خالی روی دیوار را اندازه بگیرید و قاب‌هایی را پیدا کنید که بین 60 تا 70 درصد فضای موجود را اشغال می کنند. در نهایت، بین هر قاب عکس حدود 5 سانتی متر فاصله بگذارید.

استفاده از تعداد قاب‌های فرد

یکی از نکات جالب در طراحی قاب عکس روی دیوار این است که سه اثر هنری قاب شده می‌توانند چشمگیرتر و طبیعی‌تر از یک جفت قطعه قاب شده به نظر برسند. زمانی که فقط از دو یا سه قاب عکس استفاده می‌کنید، سعی کنید از همان سبک، رنگ و قاب استفاده کنید.

قاب عکس‌های بزرگ‌تر می‌توانند برای این کار ایدئال باشند. بااین‌حال لازم نیست اندازه آنها یکسان باشد. فقط سعی کنید ترتیب سه قاب عکس موجود در دیوار گالری خود را متقارن نگه دارید تا نتایج زیباتری به دست آورید.

شکل منظم برای چیدمان قاب عکس

توصیه می‌کنیم برای این نوع ظاهر دیوار،  اندازه قاب‌های عکس را یکسان نگه دارید و آنها را به‌صورت متقارن و نزدیک به هم بچینید تا شکل هندسی بزرگ‌تری مانند مربع یا مستطیل ایجاد کنید. هدف از این مدل طراحی این است که تمام قطعات قاب شده در دیوار بتوانند به‌عنوان یک اثر هنری بزرگ دیده شوند.

خط پایین تراز

برای این نوع چیدمان عکس روی دیوار، با ترازکردن تمام قاب‌های عکس در امتداد پایین و ایجاد یک طرح جایگزین از آنجا، شروع کنید. حتی اگر دیوار متقارن نباشد، طرح همچنان تعادل خواهد داشت.

چیدمان نامتقارن برای عکس دیوار

برای این نوع نمایش کلاژ دیواری از مجموعه‌ای از قاب عکس‌های مختلف در اندازه‌های متفاوت استفاده کنید. هنگام چیدمان آنها، از جفت‌کردن اندازه‌های یکسان با هم خودداری کنید. سعی کنید قاب‌های بزرگ‌تر را در وسط و فریم‌های کوچک‌تر را در کناره‌ها نگه دارید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های مختلف قاب عکس استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، حتی می‌توانید قاب‌های چوبی طبیعی را با قاب‌های عکس فلزی ترکیب کنید و همچنان ظاهری زیبا و دلپذیر داشته باشید.

انتخاب تم ویژه برای چیدمان عکس دیوار

یک راه ساده برای افزودن قاب عکس به دیوار، این است که یک تم ویژه، مانند یک عروسی یا تعطیلات خانوادگی و یا یک رویداد خاص را انتخاب کنید. هدف این است که درک فوری از آنچه فضا در مورد آن است ارائه شود، بنابراین سعی کنید از اضافه‌کردن تصاویری از سایر رویدادهای زندگی خودداری کنید.

چیدمان قاب عکس رو دیوار سالن پذیرایی

طرح متقارن در مرکز دیوار

برای رسیدن به این طرح، توصیه می‌کنیم یک قاب عکس بزرگ‌تر در مرکز و سایر قاب‌های کوچک‌تر در اطراف آن به ترتیب متقارن قرار دهید. هدف این است که طرفین قطعه مرکزی یکدیگر را آینه کنند. به‌این‌ترتیب یک دیوار گالری متعادل و دارای یک نقطه کانونی ایجاد خواهید کرد.

چیدن قاب عکس روی دیوار بصورت قلب
 • عکس دیوار به سبک آسیاب بادی

ساده‌ترین راه برای ایجاد دیوار گالری آسیاب بادی استفاده از چهار قاب عکس مستطیلی است. آنها را به‌گونه‌ای قرار دهید که همه گوشه‌ها به یکدیگر اشاره کنند و جهت آنها را بین منظره و پرتره فاصله دهید.

نکات مهم برای چیدمان عکس دیوار  

توجه داشته باشید برای زیبایی بصری در چیدمان قاب‌های عکس روی دیوار به نکات زیر توجه کنید.

 1. از پر کردن فضای دیواری که خیلی کوچک است خودداری کنید.
 2. قاب‌های خود را قبل از آویزان کردن روی زمین قرار دهید. با این کار متوجه خواهید شد که چیدمان خوبی را انتخاب کرده‌اید.
 3. فضا را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که تصاویر و آثار هنری شما مناسب هستند. ارتفاع و عرض شکل/طرح‌بندی خود را اندازه‌گیری کنید و جایی را که می‌خواهید تصاویرتان شروع و ختم شود روی دیوار علامت بزنید.
 4. سعی کنید تصاویر را خیلی دور یا نزدیک به هم قرار ندهید. یک تعادل خوب برای قراردادن 5-10 سانتی متر بین هر فریم.

توجه داشته باشید که قواعد مختلف طراحی را می‌توان به طرز شگفت‌انگیزی با یکدیگر ترکیب کرد تا بتوانید دیوارهایتان را طوری درست کنید که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند و علاقه او را برمی‌انگیزد.

نتیجه‌گیری

تزیین دیوار با قاب عکس، یک راه عالی برای اضافه‌کردن شخصیت و سبک به فضای زندگی شما است. زیرا این کار یک فرصت عالی برای به نمایش گذاشتن عکس‌های شخصی، آثار هنری و سایر قطعات تزیینی است که دوست دارید.

اهمیت چیدمان قاب عکس بیشتر از یک طراحی داخلی و تزیینی نیست؛ بلکه یک ابزار قدرتمند برای ایجاد اتصال عمیق‌تر با خاطرات، افکار و احساسات ماست. چیدمان مناسب قاب عکس‌ها، می‌تواند احساس تعلق و ارتباط قوی‌تری با فضای خانه ایجاد کند و این احساس به ما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با خانه و محیط اطرافمان برقرار کنیم.

علاوه بر این، چیدمان صحیح قاب عکس باعث ایجاد یک زیبایی و هماهنگی در فضای داخلی خانه می‌شود که به روحیه و احساسات مثبت ما می‌افزاید. البته شما می‌توانید با هزینه‌ای کم، تزیین اتاق خواب با وسایل دور ریختنی را انجام دهید.

سؤالات متداول درمورد چیدمان قاب عکس

 ترفند و ایده‌هایی برای چیدمان قاب عکس روی دیوار

 • قاب‌های عکس را چگونه مرتب می‌کنند؟
  یک‌شکل ظاهری رسم کنید و تصاویر آویزان شده را در یک مربع یا مستطیل تنظیم شده قرار دهید.
 • بهترین راه برای چیدمان قاب عکس چیست؟
  هنگام چیدمان فریم‌ها بر اساس شکل، بهتر است که از پایین شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید. برای گروه‌بندی ساختاریافته‌تر، در یک شبکه متقارن با استفاده از فریم‌هایی با سبک‌ها و اندازه‌های مشابه کار کنید.
 • چگونه یک دیوار عکس را بچینیم؟
  از یک خط کش برای هدایت مکان خود استفاده کنید. بین هر قطعه نقاشی دیواری و اطراف همه طرف قاب‌ها فاصله 1 و نیم تا 3 سانتی متری را قرار دهید بگیرید. آثار هنری بزرگتر را با فضای بیشتر بین قاب ها قرار دهید و آثار هنری کوچکتر را به هم نزدیکتر کنید. همچنین، فضای زیادی بین قاب‌ها، تزئینات و قالب‌بندی‌ها بگذارید تا گالری فضایی برای تنفس داشته باشد.
لوگو مدوسا دکور

تحریریه مدوسا دکور

مجله مد و دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *