جستجو

ثبت‌نام

امام زاده ابراهیم شفت در آتش سوخت

امام زاده ابراهیم شفت در آتش سوخت

در بامداد پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت متاسفانه خبری تلخ مخابره شد. “امام زاده ابراهیم شفت در آتش سوخت” در این حادثه خسارات بسیار زیادی به مردم منطقه وارد شد. امام زاده ابراهیم شفت بافت تاریخی دارد که اکثر خانه‌های آن با استفاده از چوب که قابلیت اشتعال بالایی دارد ساخته شده‌اند که همین موضوع باعث فراگیر شدن آتش شد.

امام زاده ابراهیم شفت

نیمه شب پنجشنبه 13 اردسبهشت 1403 در امامزاده ابراهیم شفت گیلان، بیش از ۱۰۰ واحد مسکونی و تجاری به صورت کامل در آتش سوختند که خوشبختانه این حریق تلفات جانی نداشته است. به گفته مسئولین در این آتش سوزی 40 ساختمان که شامل مجموعا 120 مغازه و منزل مسکونی بوده است دچار آتش سوزی شده و از بین رفته‌اند.

 آتش سوزی امام زاده ابراهیم شفت

نیروهای آتش‌نشانی از شفت، احمدسرگوراب، نصیرمحله، رشت و فومن برای خاموشی آتش به محل اعزام شدند که پس از نزدیک به سه ساعت، آتش‌سوزی به طور کامل مهار شد. به گفته فرماندار شفت، مهدی نقدی، آتش از سیم کشی برق یک نانوایی تعطیل آغاز شد و به ساختمان های مجاور سرایت کرد.

امام زاده ابراهیم شفت

امام زاده ابراهیم روستایی ییلاقی با محیط طبیعی بسیار جذابی است که در 23 کیلومتری جنوب شرقی شهر شفت و 57 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و از شمال به روستای طالقان، از شرق به امامزاده هاشم و از غرب به روستای سیاهمزگی محدود می شود. این روستا روستایی چوبی و رنگارنگ است که متاسفانه شاهد سوختن بسیاری از این خانه‌ها در آتش بودیم.  برای همین ساختار چوبی است که برخی به این روستا عنوان شهرک چوبی امامزاده ابراهیم را داده اند. در روستا با گذرگاه های سنگ فرش شده مواجه می شوید و مهمانسراهایی را می بینید که هر یک می توانند شبی خاص و به یاد ماندنی را به ارمغان بیاورند.

امام زاده ابراهیم شفت

خانه هایی چهار، پنج طبقه که از جنس چوب راش هستند و سقف شیروانی دارند. هر طبقه چند اتاقک دارد و نحوه جداسازی اتاقک ها از هم بسیار قابل توجه است. در اینجا بیشتر جداسازی ها با پرده انجام شده است. در واقع پرده‌ها نقش دیوار را دارند و این یکی از جذابیت های سفر به امامزاده ابراهیم است. این خانه های چوبی در و پنجره ندارند و به شکلی ساخته شده اند که از طرفین باز هستند و توسط پارچه و یا گونی پوشیده می شوند.

از ویژگی های جذاب این روستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 خانه های چوبی

امامزاده ابراهیم (ع)

جاذبه های مربوط به امامزاده ابراهیم

رودخانه و آبشار امامزاده ابراهیم

-بازار امامزاده ابراهیم

سابقه آتش سوزی در امام زاده ابراهیم شفت

حدود 11 سال پیش و در سال 92 نیز آتش سوزی گسترده‌ای در این روستا رخ داد و خسارات بسیاری به این منطقه وارد کرد و حالا بار دیگر با بی احتیاطی این اتفاق تکرار شده است. به دلیل استفاده از مصالح قابل اشتعال در ساختمان ها، عدم بهره گیری از دیواره آتش بر به دلیل اتصال ساختمان ها به یکدیگر و نیز کمبود نیروی انسانی باعث گسترش آتش در آن سال شد. 60 باب مغازه‌ها و خانه‌های اطراف حرم مطهر به دلیل چوبی بودن، به سرعت دچار حریق شدند اما به حرم آسیبی وارد نشد. امیدواریم که به زودی مشکلات مردم منطقه حل شود و هرچه زودتر رونق به این روستا باز گردد تا با آغاز فصل سفر به این روستای دلنشین شاهد جذب حداکثری گردشگران در این منطقه باشیم.

ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *