جستجو

ثبت‌نام

دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

استفاده از رنگ قرمز در خانه‌های ایرانی از قدیم رونق بسیاری داشته است. دکوراسیون خانه به رنگ قرمز از مدت‌ها پیش توسط فرش‌هایی که ما آنها را به فرش لاکی می‌شناسیم و یا استفاده از پشتی دیواری‌های سنتی در خانه‌های ایرانی جا باز کرده است. رنگ قرمز، رنگی گرم است که دمای بصری خانه را بالا می‌برد و حسی صمیمانه و دوستانه در خانه ایجاد می‌کند. این رنگ یک رنگ کاملا اکتیوی است که استفاده از آن در جای جای دکوراسیون خانه می‌تواند تاثیر زیادی در روحیات افراد ساکن در منزل بگذارد. شما با استفاده از این رنگ به نوعی می‌توانید سنت و مدرنیته را در هم بی‌آمیزید.

استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن راه و روش‌های مخصوص به خود را دارد. در این مقاله با شما می‌خواهیم در مورد ویژگی‌ها، کاربرد‌ها و توانایی‌های رنگ قرمز در ایجاد یک فضای گرم و صمیمی صحبت خواهیم کرد و به شما در مورد تاثیرات این رنگ بر روحیه افرادو نمادشناسی این رنگ اطلاعات خوبی خواهیم داد. اگر قصد استفاده از رنگ قرمز را در بخش‌های مختلف خانه را دارید و یا اگر می‌خواهید بیشتر با تاثیرات حضور این رنگ قدیمی در خانه خود آشنا شوید، در ادامه با مدوسادکور همراه باشید.

قرمز و طیف‌های مختلف آن

قرمز از جمله گرمترین رنگ‌هاست. این رنگ در کنار رنگ‌های آبی و زرد جزو رنگ‌های اصلی حساب می‌شود. قرمز رنگی است که برای توصیف آتش و خون به کار می رود. این رنگ شامل طیفی از رنگ‌ها می‌شود که در پایین‌ ترین فرکانس نور، توسط چشم انسان قابل تشخیص باشند. ین رنگ از طیف کم رنگ تا پر رنگ دارای تنوع رنگی بسیار است، که رنگ های پر رنگ و قوی آن نشان دهنده جذابیت شخصیتی در فرد می باشد.

قرمز و طیف‌های مختلف آن

رنگ قرمز شامل طیف‌های مختلفی می‌باشد. رنگ‌هایی مثل قرمز روشن، قرمز توت فرنگی، خرمایی، سرخابی، ارغوانی، شرابی، یاقوتی، قرمز تیره، زرشکی و عنابی.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز به طور کلی نماد جنگ، قدرت، خطر، عزت و بزرگی، میل و عشق است. اگر شما از رنگ قرمز توقع دارید که نماد شادی، جاذبه جنسی، شور، حساسیت و عشق باشد، به دنبال رنگ قرمز روشن بروید. رنگ قرمز تیره هم نماد قدرت اراده، خشم، رهبری، شجاعت و اشتیاق است. این رنگ باعث آزاد شدن آدرنالین در خون می‌شود و انرژی را افزایش می‌دهد و البته باعث افزایش فشار خون نیز می‌شود. قرمز افراد را وادار به حرکت می‌کندو شور و انگیزه را برای انجام هر کاری افزایش می‌دهد. در ضمن قرمز محبوب ترین رنگ مورد استفاده در پرچم های جهان است.

روانشناسی رنگ قرمز

افرادی که به رنگ قرمز علاقه دارند بسیار جاه طلب و خودخواه هستند. این افراد در تصمیم گیری بسیار سریع هستند و به نطر دیگران زیاد اهمیتی نمی‌دهند. افرادی که رنگ قرمز را می‌پسندند همیشه دوست دارند که در مرکز توجه باشند و اغلب به دلیل شور و شوقی که دارند، همه ی توجه ها را به خود جلب می‌کنند. البته حواستان باشد که اگر به خانه‌ای رفتید که رنگ قرمز زیاد در آن استفاده شده بود، توجه کنید این افراد خیلی زود خشمگین و عصبانی می شوند و این جنبه ی منفی شخصیت آن هاست.

دکوراسیون بخش‌های مختلف خانه به رنگ قرمز

پس آشنایی با رنگ قرمز و شناخت طیف‌های مختلف و ویژگی‌های آن حالا به سراغ این موضوع می‌رویم که بخش های مختلف خانه به رنگ قرمز چه مزایا و معایبی می‌تواند برای خانه شما ایجاد کند. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید.

اتاق نشیمن در دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

استفاده از رنگ قرمز در اتاق نشیمن از گذشته در کشور ما رواج داشته است. حتمن شما هم فرش‌های اصیل ایرانی که در وسط اتاق نشیمن در کنار پشتی دیواری‌های قرمز رنگ با نقش ترکمن را در خانه خود و یا خانه اطرافیانتان به یاد دارید. مطالعات علمی نشان می‌دهند که رنگ قرمز بسیار بر هیجانات افراد تاثیر مثبت می‌گذارد.

اگر قصد استفاده از رنگ قرمز را دارید، توصیه ما به شما این است که این رنگ را به صورت گسترده در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن استفاده نکنید. تبدیل دیوارهای اصلی یا پرده‌های بلند به رنگ قرمز و یا رنگ کردن کل دیوارها به این رنگ اصلا انتخاب مناسبی نیست. استفاده محدود از رنگ قرمز روشن که با سفید ترکیب شده است، انتخاب بسیار خوبی است. خصوصا در خانه‌های متوسط و کوچک با نورگیری کم. پس تاثیر رنگ مکمل خصوصا رنگ سفید را فراموش نکنید.

اتاق نشیمن در دکوراسیون خانه به رنگ قرمز2

شما می‌توانید از رنگ قرمز برای مبلمان هم استفاده کنید. البته باید توجه کنید قرمز کردن مبلمان در کنار رنگ کردن دیوار به صورت همزمان اصلا توصیه نمی‌شود. اما اگر چند جز از مبلمان را به رنگ قرمز تبدیل کنید در کنار رنگ‌های خنثی یک منظره بسیار تماشایی ایجاد خواهد کرد. قدرت رنگ قرمز به حدی زیاد است که حتی اگر این رنگ را فقط روی یکی از المان ها به کار ببرید، تاثیر خود را بر کل فضا می‌گذارد.

اتاق نشیمن در دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

اتاق خواب به رنگ قرمز

برای بکارگیری رنگ قرمز در اتاق خواب بسیار دقت کنید. اولین توصیه ما به شما این است که از رنگ قرمز در اتاق خواب خود استفاده نکنید. اتاق خواب محل آرامش و آسایش است که این موضوع کاملا با ماهیت رنگ قرمز در تضاد است. قرمز به شما اجازه استراحت و آرامش نخواهد داد. اما اگر علاقه به قرمز دارید می‌توانید بخش‌های کوچکی از اتاق را یا المان‌های کوچکی را به رنگ قرمز تبدیل کنید. کافیست کمی در حد متوسط قرمز بکار ببرید تا همه چیز بیش از حد هیجان زده به نظر نرسد.

اتاق خواب به رنگ قرمز

آشپزخانه در دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

بر خلاف اتاق خواب، در آشپزخانه برای بکارگیری رنگ قرمز خیالتان راحت باشد. یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی ، آشپزخانه است. رنگ آمیزی دیوارها به رنگ قرمز باعث می شود که محیط با انگیزه و زیبا شود. قرمز جایگاه مناسبی در آشپزخانه‌های مدرن امروزی پیدا کرده است. قرمز باعث افزایش اشتها می‌شود و باعث جمع و جور نشان داده شدن فضا می‌شود که باعث به وجود آمدن یک فضای کاملا دوستانه و صمیمی در آشپزخانه می‌شود.

آشپزخانه در دکوراسیون خانه به رنگ قرمز

مکمل‌های رنگ قرمز

قرمز یک رنگ گرم و پرهیجان است پس بهتر است در دکوراسیون داخلی مکمل‌های خنثی برای آن انتخاب کنید. استفاده از رنگ سفید انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

مکمل‌های رنگ قرمز

این رنگ با رنگ‌های زرد، سفید، نارنجی، سبز، آبی و مشکی مکمل بسیار خوبی در طراحی داخلی دکوراسیون منزل است. از دیگر مکمل‌های این رنگ می‌توان به رنگ‌های فیروزه‌ای، سبز نعنایی، ماسه‌ای، سفید خامه‌ای، آبی لاجوردی، خاکستری، نارنجی روشن، شنی، زرد کمرنگ و بژ اشاره کرد.

سخن نهایی

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی یک انتخاب بسیار پر ریسک است. اما فقط کافیست کمی قرمز در دکوراسیون داخلی خود بکار ببرید تا با تاثیر شگفت انگیز آن بر فضا روبه‌رو شوید. در این مقاله شما را با ویژگیها، کاربردها و شرایط استفاده از رنگ قرمز سخن گفتیم. اگر خانه شما نیاز به افزایش روحیه و انرژی و ایجاد یک اتمسفر پر تحرک دارد، بکارگیری رنگ قرمز را در دستور کار خود قرار دهید. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *