جستجو

ثبت‌نام

ترفند هایی برای چیدمان کمد

ترفند هایی برای چیدمان کمد

بدون تردید کمدها، یکی از وسایل کاربردی و کارآمد در دکوراسیون منزل هستند. نظم بخشیدن به لباس‌ها، رختخواب‌ها، ملحفه‌ها و حتی کیف و کفش‌ها به فضایی مناسب نیاز دارد که این فضا را تنها کمدها در اختیار ما قرار می‌دهند. با توجه به زندگی در آپارتمان‌ها و کم بودن فضای مناسب برای چیدمان کمد، برای همۀ ما پیش می‌آید که حتی با وجود داشتن کمد دیواری اتاق خواب نیز، نظم خاصی در نحوۀ چیدمان وسایل‌مان مشاهده نمی‌شود.

کمد لباس شما باید جایی مرتب و جذاب باشد؛ نه پر از شلوغی و به‌هم‌ریختگی. با چیدمان کمد لباس به صورت اصولی و درست، همراه با چاشنی خلاقیت، می‌توانید روند کسالت‌بار پیدا کردن لباس‌ها و دیگر پوشیدنی‌ها را آسان‌تر از قبل کنید. در حقیقت با این کار علاوه بر این‌که دیگر استرس نمی‌گیرید، در وقت و انرژی خود نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

بر همین اساس در این مقاله چند تکنیک ساده برای مرتب کردن کمد لباس را در اختیار شما قرار خواهیم داد. البته پیش از پرداختن به این موارد، بهتر است به سراغ کمد بروید و فضای داخلی آن را برای یک چیدمان جدید آماده کنید.

مرتب کردن کمد لباس

مهم‌ترین اصول چیدمان کمد لباس

کمد لباس به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه محسوب می‌شود. این کمد، نه تنها برای نگهداری کیف، کفش، لباس و دیگر وسایل شخصی کاربرد دارد، بلکه می‌تواند به عنوان یک عنصر زیبا در طراحی داخلی خانۀ شما عمل کند. در این میان، چیدمان کمد لباس به عنوان یکی از دشوارترین کارها شناخته می‌شود. چرا که اصول و قوانین مخصوص به خود را دارد. احتمالاً شما نیز تا امروز به عنوان پیش فرض، برخی اصول آن را رعایت می‌کردید.

در حقیقت هدف از چیدن لباس‌های داخل کمد، تنها زیبایی نیست؛ بلکه مهم‌ترین مسئله در مورد آن نظم است. برای این‌که از ایجاد یک ظاهر نامناسب در کمدتان جلوگیری کنید، بهتر است کمدهای در دار را برای این منظور انتخاب کنید. به صورت کلی ترفندها و اصول چیدمان کمد دیواری به شما کمک می‌کند راحت‌تر به هرچه می‌خواهید دسترسی داشته باشید و از زیبایی فضا لذت ببرید.

1. کمد دیواری را خالی کنید

نخستین قدم برای مرتب کردن کمد لباس، تخلیۀ کامل آن است. ابتدا همه چیز را بیرون بیاورید و روی زمین یا تخت قرار دهید. چنین کاری به شما کمک می‌کند تا به خوبی ببینید که چه چیزهایی دارید. از سوی دیگر وسایل مورد نیاز و وسایل غیر ضروری را نیز خواهید دید.

خالی کردن کمد دیواری

2. کمد لباس‌تان را از شر وسایل غیر ضروری خلاص کنید

مرحلۀ بعدی برای چیدمان لباس در کمد، خلاص شدن از شر وسایل اضافی و غیر ضروری است. هر لباسی را که دیگر سایز شما نیست، لباسی را که مدت‌ها است نپوشیده‌اید و یا لباسی را که دیگر دوست ندارید، دور بیندازید. این کار کمک می‌کند فضای داخلی کمد شما بیشتر شود و وسایل مورد نیازتان را به راحتی پیدا کنید.

3. لباس‌هایتان را بر اساس فصل و نوع دسته‌بندی کنید

قدم بعدی این است که چیدمان لباس در کمد، بر اساس نوع و فصل استفاده از آن‌ها انجام شود. این کار از سردرگمی جلوگیری کرده و کمک می‌کند وسایل‌تان را به راحتی پیدا کنید. به عنوان مثال می‌توانید لباس‌های زمستانی را در یک قفسه و لباس‌های تابستانی را در قفسۀ دیگری قرار دهید. هم‌چنین می‌توانید لباس‌های راحتی را در یک بخش و لباس‌های رسمی را در بخش دیگر قرار دهید.

دسته‌بندی لباس ها بر اساس نوع و فصل

4. لباس‌هایی که باید تا شوند را مرتب بچینید

لباس‌های تاشو را به طور مرتب در کشو یا کمد قرار دهید. برای این منظور می‌توانید از طبقات مخصوص استفاده کنید تا لباس‌هایتان منظم‌تر شوند. به طور مثال می‌توانید لباس‌های ضخیم و زمستانی که جاگیر هستند، لباس‌های ورزشی مانند نیم تنه، گرمکن و شلوار ورزشی، لباس‌های زیر و تیشرت‌ها را مرتب تا کنید و در کمد یا کشو نگهداری کنید.

تا کردن لباس های ضخیم و جاگیر

5. لباس‌های رسمی و بلند را آویزان کنید

لباس‌های کتان و کت‌ها جزو لباس‌های آویزان کردنی هستند. زیرا نه تنها فضای کمد شما را اشغال می‌کنند، بلکه به شدت و خیلی سریع چروک می‌شوند و البته اتو کردن آن‌ها نیز تا حد زیادی دشوار است. به همین خاطر بهتر است از آن‌ها مراقبت شود. این کار کمک می‌کند تا از چروک شدن لباس‌هایتان جلوگیری کنید.

آویزان کردن لباس‌های بلند و رسمی

6. از نظم‌دهنده‌ها استفاده کنید

در مرحلۀ بعدی بهتر است از نظم‌دهنده‌ها و تقسیم‌کننده‌ها برای تقسیم فضا و چیدمان کمد لباس خود استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از سبدها و جعبه‌های دیگر وسایل، برای نظم بخشیدن به کمد کمک بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا وسایل خود را به نحو احسن سازماندهی کنید. به طور مثال می‌توانید از تقسیم‌کننده‌ها برای جدا کردن جوراب‌های خود از یکدیگر استفاده کنید.

استفاده از نظم‌دهنده‌ها برای مرتب کردن کمد

7. روی خرید چوب لباسی‌های هم‌رنگ و همسان سرمایه‌گذاری کنید

برای زیباتر شدن کمد لباس خود بهتر است روی مجموعه‌ای از چوب لباسی‌های هم‌رنگ و هم‌اندازه تمرکز کنید. این کار نه تنها موجب زیباتر شدن کمد لباس شما می‌شود، بلکه سبب می‌شود لباس‌هایتان به خوبی کنار یکدیگر قرار بگیرند و فضای کافی در کمد برای آویزان کردن لباس‌های دیگر فراهم شود.

استفاده از چوب لباسی‌های همسان و هم‌رنگ

8. همه چیز را برچسب بزنید

اگر از سبدهای پلاستیکی یا جعبه‌های مقوایی برای نگه داشتن اکسسوری‌ها و وسایل کوچک در کمد استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همه‌چیز را برچسب زده‌اید. این ایده به شما کمک می‌کند تا بدون به هم ریختن کمد، هر چیزی را به سرعت پیدا کنید.

9. وسایل کوچک را دسته‌بندی کنید

وسایل کوچک مانند کیف، کفش و لوازم آرایشی خود را در یک سبد یا جعبه قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا کمد شما مرتب‌تر به نظر برسد.

دسته‌بندی وسایل کوچک

10. از در کمد به بهترین شکل استفاده کنید

اگر برای روسری، کیف و وسایلی از این قبیل، فضای کافی ندارید، می‌توانید از قلاب چسبی یا آویز پشت در استفاده کنید. با این کار دیگر نیازی نیست کمد را برای پیدا کردن یک وسیله به هم بریزید. هم‌چنین می‌توانید در اتاق را که یک فضای پرت و بدون استفاده است، به فضایی کاربردی و کارآمد تبدیل کنید.

بهترین استفاده از در کمد

11. چمدان‌های خالی را فراموش نکنید

اگر چمدان‌های خالی شما، فضای زیادی از کمد دیواری را اشغال می‌کنند، می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری پتوها، کتانی‌ها یا حتی ژاکت‌های ضخیم زمستانی استفاده کنید. در این شرایط می‌توانید آن‌ها را زیر تخت یا در کمد نگهداری کنید و یا حتی از آن‌ها به عنوان یک دکوری بهره‌مند شوید. به خصوص اگر تم آن‌ها سنتی باشد.

12. اولویت‌بندی را فراموش نکنید

هنگام چیدمان کمد دیواری بهتر است هر چیزی را بر اساس اولویت استفاده از آن قرار دهید. کفش‌ها، کیف‌ها و لباس‌هایی را که مدام از آن‌ها استفاده می‌کنید، در دسترس قرار دهید. اما لباس شب و مهمانی را که استفادۀ کمتری دارند، اگر دور از دسترس نیز قرار دهید، مشکل چندانی ندارد. با این کار دیگر هر بار کمد خود را زیر و رو نمی‌کنید و همه‌چیز را به هم نمی‌ریزید.

سؤالات متداول

اصول چیدمان کمد لباس + ... ترفند

  • چیدمان کمد دیواری را چگونه انجام دهیم؟
    چیدمان کمد دیواری باید به نحوی باشد که بیشترین استفاده را از فضا ببرید. برای این منظور بهتر است از انواع اکسسوری داخل کمد مانند سبدهای تفکیک لباس، رگال متحرک و ... استفاده کنید. علاوه بر این، بهتر است کمد دیواری با کشوها و شلف‌های کارآمد ساخته شود.
  • چه راهکاری برای چیدمان لباس‌هایی که زود چروک می‌شوند، وجود دارد؟
    برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌های نخی، بهتر است بعد از اتوکشی، آن‌ها را با استفاده از چوب ‌لباسی از کمد آویزان کنید.
  • لباس‌های حریر و مجلسی را در کدام قسمت از کمد قرار دهیم؟
    از آن‌جایی که کاربرد این لباس‌ها از لباس‌های روزمره کمتر است، بهترین روش چیدمان آن‌ها استفاده از چوب لباسی پارچه‌ای و قرار دادن آن‌ها در انتهای کمد دیواری است.
لوگو مدوسا دکور

بهجت فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *