جستجو

ثبت‌نام

چند ایده جذاب برای نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب

زمانی که صحبت از طراحی دکوراسیون اتاق خواب می‌شود، بسیاری از افراد به فکر انتخاب مبلمان، سرویس خواب، رنگ اتاق، تابلو و … هستند و نورپردازی اتاق خواب را نادیده می‌گیرند. در حالی که این یک اشتباه رایج است و نورپردازی اتاق خواب، یک عنصر بسیار مهم و حیاتی تلقی می‌شود. نورپردازی یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد آرامش و صمیمیت در فضای اتاق خواب است. با استفاده از یک نورپردازی مناسب، می‌توانید اتاق خواب خود را به مکانی رویایی و دلنشین تبدیل کنید. همین مسئله سبب استراحت بهتر و خواب عمیق‌تر شما خواهد شد.

نورپردازی اتاق خواب

به طور کلی نورپردازی اتاق خواب باید به شکل ویژه‌ای انجام شود که در ادامۀ این مطلب، شما را با ایده‌هایی خلاقانه برای نورپردازی اتاق خواب آشنا خواهیم کرد که اجرای آن‌ها اتاق خواب شما را به فضایی رمانتیک و آرامش‌بخش تبدیل خواهد کرد.

اصول نورپردازی اتاق خواب

روش‌های نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی، یکی از اصول بسیار مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب است. توجه به رنگ و زاویۀ نورها، نوع چراغ‌ها، شدت نور و مواردی از این قبیل همگی در آرامش روح و روان افراد مؤثر هستند. به صورت کلی روش‌های نورپردازی اتاق خواب به صورت زیر است:

روش‌های نورپردازی اتاق خواب

 • نورپردازی مستقیم: استفاده از لوستر، لامپ‌های زمینی، نورهای دیواری و وسایل روشنایی آویز، همه نورپردازی مستقیم محسوب می‌شوند. به طور کلی هر وسیلۀ روشنایی که نور را برای یک ناحیه به طور مستقیم تأمین کند، نورپردازی مستقیم نامیده می‌شود. یکی از روش‌های نورپردازی مستقیم اتاق خواب، نورپردازی کلی و عمومی اتاق خواب است. در این نوع نورپردازی، از نور برای روشن شدن تمام فضای اتاق استفاده می‌شود. این نور، با استفاده از یک لامپ پرنور و بزرگ تأمین می‌شود و برای کارهای روزمره مانند تمیز کردن اتاق و کارهای جزئی مناسب است.
نورپردازی مستقیم

 • نورپردازی غیر مستقیم: نورپردازی غیر مستقیم روشی است که در آن نور در یک سطح انعکاس می‌یابد یا به سمت بالا هدایت می‌شود. از جمله روش‌های نورپردازی غیر مستقیم می‌توان به نورپردازی بالا و پایین تخت و طراحی سقف کاذب با نوارهای رنگیLED  اشاره کرد. استفاده از این روش نورپردازی، در حقیقت یک روش نورپردازی برای نمایش تابلوهای هنری و دکوراسیون داخلی اتاق است که سبب جلب توجه افراد به این قبیل آثار می‌شود.
نورپردازی غیر مستقیم

بهترین نورپردازی اتاق خواب

یکی از مهم‌ترین نکات در نورپردازی اتاق خواب، استفاده از نورهای نرم و طبیعی است. نورهای تابشی با شدت کم و رنگ گرم، نیازهای ما را هنگام خواب برآورده خواهند ساخت. به جای استفاده از نورهای تابشی سربسته و قوی، از لامپ‌های نرم با روشنایی قابل تنظیم استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا میزان نور را به راحتی تنظیم کنید.

بهترین نورپردازی برای اتاق خواب

علاوه بر این، استفاده از منابع نور متعدد می‌تواند تجربه‌ای جذاب و متفاوت را در اتاق خواب ایجاد کند. برای این منظور می‌توانید از انواع لوستر، چراغ سقفی روکار، لامپ‌های رومیزی و حتی روشنایی‌های غیر مستقیم پشت تختخواب استفاده کنید. این تنوع در منابع نوری به شما اجازه خواهد داد تا با ایجاد تغییرات ساده در نورپردازی، اتاق خواب خود را برای زمان‌هایی مانند مطالعه، استراحت، خوابیدن و یا حتی تماشای تلویزیون آماده کنید.

استفاده از منابع نور متعدد

نورپردازی اتاق خواب با ایده‌های ناب و خلاقانه

یکی از نکات ضروری برای ایجاد فضایی آرام در اتاق خواب، نورپردازی است. در زمان انتخاب نوع نورپردازی و ایجاد روشنایی باید برخی نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید توازن مورد نظر را ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که منبع نور برای اتاق خواب کوچک به دقت بیشتری نیاز دارد تا از این طریق بتوانید میان نور تابیده شده به داخل اتاق، رنگ‌بندی اجزای اتاق و … هماهنگی ایجاد کنید. در ادامه چند ایدۀ جالب برای نورپردازی اتاق خواب را به شما خواهیم گفت.

ایده‌های جالب برای نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب با چراغ‌هایLED 

در حال حاضر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی، از نورپردازیLED  در قسمت‌های مختلف خانه استفاده می‌کنند و نورپردازی اتاق خواب نیز از این قاعده مستثنی نیست. با استفاده از این چراغ‌ها می‌توانید مدل‌های متنوعی از نورپردازی را در فضای اتاق خواب ایجاد کنید. مزیت نورپردازی با چراغ‌های LED در این است که می‌توانید از چراغ‌های LED رنگی کمک بگیرید و فضایی رنگی برای اتاق خواب خود ایجاد کنید. این روش می‌تواند به شما در طراحی یک اتاق خواب منحصربه‌فرد کمک کند.

نورپردازی اتاق خواب با چراغ‌های LED

نور مخفی برای سقف اتاق خواب

بدون تردید یکی از جذاب‌ترین ایده‌های نورپردازی اتاق خواب، همین نور مخفی است که روشنایی ملایم و خاصی به فضای اتاق خواب می‌بخشد و محیطی متفاوت را برای آرامش شما ایجاد می‌کند. شما می‌توانید از نور مخفی برای سقف اتاق خواب یا نورپردازی دیگر بخش‌های اتاق خواب استفاده کنید. البته نورهای مخفی روشنایی بسیار کمی دارند و اغلب با هدف تزیین اتاق و ایجاد فضایی رویایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین اگر می‌خواهید روشنایی بیشتری در اتاق خواب داشته باشید، بهتر است در کنار نور مخفی سقف اتاق خواب، از شیوه‌های دیگر روشنایی مانند آباژور رومیزی یا لوسترهای دیواری نیز بهره‌مند شوید.

استفاده از نور مخفی برای سقف اتاق خواب

لوستر برای اتاق خواب

یکی از متداول‌ترین و ساده‌ترین راه‌های نورپردازی اتاق خواب، استفاده از لوسترهای سقفی است که اگر از مدل‌های فانتزی آن استفاده شود، جنبۀ تزئینی نیز خواهد داشت. مهم این است که با توجه به ابعاد اتاق و سبک چیدمان وسایل، مدلی هماهنگ با دکور اتاق خواب انتخاب کنید.

استفاده از لوسترهای سقفی برای نورپردازی اتاق خواب

آباژور برای تزیین اتاق خواب

آباژورها یکی دیگر از انواع لامپ‌های تزیینی برای اتاق خواب هستند. آن‌ها معمولاً در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند که شما می‌توانید بسته به سبک دکوراسیون و طرح تختخواب خواب خود، بهترین مدل آن را انتخاب کنید.

استفاده از آباژور برای تزیین اتاق خواب

لامپ‌های آویز برای اتاق خواب

یکی از لامپ‌های تزئینی برای اتاق خواب، لامپ‌های آویز هستند که معمولاً از سقف تا نزدیکی زمین به کمک سیم آویزان می‌شوند. این لامپ‌ها اغلب روشنایی کافی به اتاق خواب نمی‌دهند و بیشتر جنبۀ دکوری دارند. این مدل لامپ‌ها می‌توانند جایگزین لامپ‌های قدیمی‌تر باشند و اغلب در دو طرف تختخواب آویزان می‌شوند.

استفاده از لامپ‌های آویز در کنار تختخواب

سؤالات متداول درمورد نورپردازی اتاق خواب

چند ایده جذاب برای نورپردازی اتاق خواب

 • چه عواملی در نورپردازی اتاق خواب تأثیرگذار هستند؟
  روحیۀ فرد، کاربرد و نیازهایی که قرار است در زمان حضور در اتاق به آن‌ها پاسخ بدهد، مانند مکانی آرام برای مطالعه و درس خواندن، استراحت، خوابیدن، کسب آرامش، سن فرد و شیوۀ زندگی از جمله عوامل تأثیرگذار هستند.
 • بهترین منبع نور برای اتاق خواب با سقف بلند چیست؟
  استفاده از لوستر کریستالی برای اتاق‌هایی که سقف بلندی دارند، جلوۀ خوبی به اتاق خواب خواهد بخشید. با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که ارتفاع سقف و لوستر نباید آن‌چنان زیاد باشد که هیچ‌کس نتواند زیر لوستر راه برود.
 • برای نورپردازی اتاق خواب کوچک باید از چه منبع نوری استفاده کرد؟
  بهترین و متداول‌ترین نوع روشنایی برای اتاق خواب‌های کوچک، استفاده از چراغ‌های سقفی است. نکتۀ مهمی که در این اتاق خواب‌ها وجود دارد رنگ نور چراغ، زاویۀ تابش نور، نوع چراغ، محل نصب و شدت پخش نور است. علاوه بر این، رنگ وسایل و مبلمانی که برای اتاق استفاده می‌شوند نیز می‌توانند روی نور و میزان روشنایی اتاق تأثیر داشته باشند.
لوگو مدوسا دکور

بهجت فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *