جستجو

ثبت‌نام

بلندترین ساختمان مسکونی ایران

بلندترین ساختمان مسکونی ایران

گسترش ناپذیری شهر‌ها بر روی زمین و عدم گسترش اراضی شهری در افق، شهرها را ناگزیر به این سمت می‌برد که به جای گسترش افقی عمودی بالا بروند. تراکم زیادی که در مناطق و شهرهای مهم ایجاد شده باعث شده است که در اکثر کلانشهرها شاهد آسمانخراش‌های غول‌آسا باشیم. ساختمان‌هایی که شاید در مساحت کمی، به اندازه یک شهر کوچک جمعیتی را در خود جای داده‌اند.

یلندترین-ساختمان-مسکونی-ایران3

فارغ از اینکه بخواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که آیا اصلا تراکم زیاد شهرها و استفاده از برج‌ها و آسمانخراش‌ها در ایران کاربردی دارد یا خیر و یا اینکه این شکل زندگی با ایرانیان سازگاری دارد یا نه‌، به سراغ بلندترین ساختمان مسکونی ایران در تهران رفته‌ایم تا با این ساختمان زیبا که معماری خاصی نیز دارد بیشتر آشنا شویم. ساختمانی که شاید آغازی جدید در نحوه و سبک شهرسازی در ایران باشد. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید.

بلندترین-ساختمان-مسکونی-ایران-4

برج بین المللی تهران

در مورد افزایش جمعیت و لزوم وجود شهر‌های عمودی با شما سخن گفتیم. برج بین المللی تهران که لقب بلندترین ساختمان مسکونی ایران را با خود یدک می‌کشد، یکی از همان شهرهای عمودیست. ساختمانی که 162 متر ارتفاع دارد و 220000 متر مربع زیربنای آن باعث شده است که در سه بال عظیم واحدهای مسکونی را در 56 طبقه در خود جای داده است. این برج در منطقه‌ای مسکونی طراحی و ساخته شده است. این برج در محلی قرار دارد که دسترسی مناسبی برای ساکنینش فراهم شده است. در محل تلاقی چند بزرگراه مهم در شهر تهران. طراحی ظاهری در سه بال که احتمالا با توجه به تامین نور و کم بودن فضا انتخاب شده، هم از منظر زیبایی شناسی و هم از نظر سازه‌ای انتخاب بسیار به جا و مناسبی است که طراحان از آن بهره گرفته‌اند.

برج تهران یا بهتر است بگوییم برج بین المللی تهران به وسیله‌ی شرکت بین المللی توسعه‌ی ساختمان ساخته شده است. شرکتی که از شرکت‌های مطرح و توانمند در حوزه‌ی طراحی و مشاوره، نظارت و پیمانکاری در حوزه ساختمان است. این شرکت با بهره گیری از از ویژگی‌های مهندسی داخلی و همکاری با شرکتی فرانسوی به اسم (Setac Batiment) این برج را به بهره برداری رسانده است.

بلندترین-ساختمان-مسکونی-ایران-2

مشخصات

کارفرمای پروژه برج بین المللی تهران شرکت آ.س.پ بوده و شرکت مهندسین مشاور ستک باتیمان فرانسه هم نقش مشاور این پروژه را بر عهده داشته است. مدت ساخت این برج 72 ماه بوده و در سال 1389 مراحل ساخت به پایان رسید. ساخت بلندترین ساختمان مسکونی ایران 290 میلیارد تومان هزینه در بر داشته. برج بین المللی تهران پروژه‌ای مسکونی بود که در زمینی به مساحت 35000 متر مربع و با زیربنای 220000 متر مربع ساخته شده است. برجی 56 طبقه که در اطراف آن 3200 متر مربع محوطه سازی شده و در تقاطع اتوبان حکیم و خیابان شیخ بهایی قرار گرفته است.

برج بین المللی تهران 162 متر ارتفاع دارد که آن را به بلندترین ساختمان مسکونی ایران بدل کرده است. این برج 572 واحد دارد. 43 واحد سوئیت، 172 واحد آپارتمان دوخوابه، 313 واحد آپارتمان سه خوابه، 16 واحد آپارتمان چهارخوابه، 11 پنت هاوس تریپلکس و در نهایت 17 واحد تجاری در همکف. اولین چیزی که در مورد ساختمان‌های بلند به ذهنمان خطور خواهد کرد این است که بالا رفتن از این شهر عمودی چطور صورت می‌گیرد. این برج مجهز به 15 آسانسور با سرعت 3 متر بر ثانیه است. همچنین 3 آسانسور برای باربری و بارگیری در این برج طراحی شده است. و به همین صورت در هر بال این برج سه بال 5 آسانسور برای عبور ساکنین و یک آسانسور باری قرار دارد.

یلندترین-ساختمان-مسکونی-ایران-5

معماری

یکی از خاص‌ترین معماری‌های زمان را می‌توان در این برج تماشا کرد. برج بین المللی تهران مقطع سه بال ستاره‌ای شکل دارد. پلانی که برای تامین حداکثر نور از آن استفاده شده. ایجاد وحدتی بصری در نمای و همچنین مدنظر قرار دادن مسائلی مثل فشار باد و شرایط اقلیمی از نظر تابش آفتاب و هم چنین سرعت در اجرا باعث شد که در ساخت این بنا از مدول‌های یک شکل و پیش ساخته در طراحی نما را شاهد باشیم. پیش از اینکه ساختمان ارتفاع بگیرد، شاهد یک پایه برای برج هستیم. رواقی دایره‌ای شکل که بخش‌های مختلف ساختمان را به هم متصل می‌کند. بخش‌هایی مثل ورودی، محوطه و تأسیسات رفاهی و خدماتی.

از نظر سازه‌ای، شالوده این برج از یک پی گسترده به ضخامت‌های 3 و 4.6 متر تشکیل شده است. قسمت پارکینگ هم از پی‌های نواری و منفرد بهره گرفته است. سازه‌ی اصلی این برج از دیوارهای بتنی مسلح تشکیل شده است. سازه سقف‌های این برج نیز به صورت دال بتنی طراحی و اجرا شده است. سه دیوار برشی بتنی در امتداد سه بال برج با زاویه 120 درجه نسبت به هم قرار دارند. در طراحی این پروژه بزرگ، در مورد اثر باد بر روی پنجره ها و نماها به صورت ویژه و با روش های آزمایشگاهی مطالعه و بررسی شده است. نمای این برج نیز با در نظر گرفتن مسائل مختلفی طراحی شده است. موارد مختلفی مثل فشار باد، تابش خورشید و سرعت اجرا. در این برج از نمای پیش ساخته‌ی GFRC استفاده شده است

امکانات

برج بین المللی تهران یک مجموعه کامل با امکانات بسیار عالی است. این برج مجهز به مسیر ویژه پیاده روی به همراه فضای بازی بچه ها در محوطه شرقی است. در مساحتی به اندازه 1075 متر مربع و با گمجایش 400 نفر در بلندترین ساختمان مسکونی ایران قرار دارد. سالن بدنسازی و استخرهای سر پوشیده به همراه 3 طبقه پارکینگ به ظرفیت 1000 خودرو از دیگر امکانات این مجموعه است.

این برج متریال مناسب و با کیفیتی را نیز در خود جای داده است. شیشه‌های دو جداره و پنجره‌هایی که در سه حالت قابلیت باز شدن دارند. پنجره‌هایی که همزمان عایق صوت و حرارت هستند. سقف‌هایی با طراحی مناسب و همچنین لوازم چوبی با روکش بلوط از دیگر ویژگی‌های مثبت این ساختمان هستند. این ساختمان برای هر بال خود یک لابی و همچنین یک لابی عمومی در مرکز دارد.

در بلندترین ساختمان مسکونی ایران یک سالن اجتماعات با فضای بسیار شیک و خاص برای گردهمایی‌های این مجموعه در نظر گرفته شده است.

سخن نهایی

از اواخر دهه 80 تا کنون ساختمان‌های بسیار شیک، لاکچری، ویژه و مدرن در ایران ساخته شده‌اند. اما همچنان برج بین المللی تهران عنوان بلندترین ساختمان مسکونی ایران را یدک می‌کشد. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما واقع شده باشد.

ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *