جستجو

ثبت‌نام

10 ایده برای طراحی اتاق نشیمن کوچک

ده ایده برای طراحی اتاق نشیمن کوچک

داشتن فضای ناکافی، چالش اصلی خانه‌های امروزی است. در گذشته کار طراحی برای خانه‌ها کار راحت‌تری خصوصا برای افراد مبتدی به شمار می‌رفت. اما امروزه، طراحی اتاق نشیمن کوچک کار ساده‌ای برای افراد نیست. این طراحی نیاز به دانستن اطلاعاتی در مورد فضاها و رنگ‌ها و همچنین روحیات افراد دارد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با 10 ایده برای طراحی اتاق نشیمن کوچک آشنا کنیم تا بتوانید هرچه بهتر اتاق نشیمن خود را طراحی کنید.

1- یکرنگ باشید

انتخاب رنگ مناسب در طراحی اتاق نشیمن کوچک بسیار اهمیت دارد. استفاده از یک رنگ خاص یا رنگهای بسیار نزدیک به هم در اتاق نشیمن شما، باعث می‌شود که فضای شما بزرگتر به نظر برسد. نبود کنتراست نور زیاد به این معناست که چشم شما فضا را یکدست تر و بزرگتر می‌بیند و این به دلبازتر شدن فضا بسیار کمک خواهد کرد.

یکرنگ باشید

2- تقارن در طراحی اتاق نشیمن کوچک بسیار مهم است

ایجاد تقارن در اتاق نشیمن بسیار مهم است. چیدمان مبلمان را طوری قرار دهید که تا حد ممکن تقارن در دو سمت فضا فراهم شود. تقارن در طراحی داخلی برای ایجاد تعادل و احساس آرامش توصیه می‌شود. این کار خصوصا در اتاق‌های نشیمنی که نسبت طول به عرض در آنها زیاد است، بسیار توصیه می‌شود.

تقارن در طراحی اتاق نشیمن کوچک بسیار مهم است

3- از بهم ریختگی جلوگیری کنید

ایجاد نظم برای هر فضایی بسیار مهم است. اما زمانی که فضای شما کوچک است، منظم بودن برای شما به یک اصل تبدیل می‌شود. اتاق خود را با حذف اکسسوری‌ها، گلدانها، و سایر موارد غیرضروری مرتب و منظم نگه می‌دارید تا فضای شما فورا بزرگ‌تر و دلپذیرتر به نظر برسد.

طبقه بندی وسایل هم بسیار به ایجاد نظم برای شما کمک خواهد کرد. اگر بتوانید دکوراسیون خود را طبقه بندی کرده و نظم را به فضای خود بیاورید، طراحی اتاق نشیمن کوچک شما مسیر صحیحی را طی خواهد کرد.

از بهم ریختگی جلوگیری کنید

4- از نورپردازی صحیح استفاده کنید

نور مناسب و روشن‌تر شدن فضا به اتاق نشیمن شما بسیار کمک خواهد کرد. اول از همه اجازه دهید نور طبیعی به اتاق نشیمن شما راه پیدا کند. نور طبیعی با از بین بردن پوشش‌های سنگین و تیره پنجره در داخل خانه به شما بسیار کمک خواهد کرد. پنجره‌های با شیشه‌های شفاف را دست کم نگیرید. استفاده از این پنجره‌ها با پرده‌های مناسب بسیار به شما برای جذاب‌تر جلوه دادن فضا کمک خواهد کرد.

پس از نور طبیعی، استفاده از منابع نور مصنوعی را در پیش بگیرید. در این بخش به این نکته توجه کنید که نور به صورت یکدست پخش شود. اگر در اتاق شما سایه روشن ایجاد شود، فضای شما کوچک‌تر و دلگیرتر نشان داده می‌شود. خصوصا گوشه‌های اتاق شما باید روشن بماند. استفاده از نورهای خطی در اطراف و یا استفاده از آباژور در گوشه اتاق نشیمن انتخاب مناسبی خواهد بود.

از نورپردازی صحیح استفاده کنید

5- در انتخاب مبلمان سخت گیر باشید

در طراحی اتاق نشیمن کوچک، استفاده از هر وسیله غیر ضروری را کنار بگذارید. در بعضی مواقع شاید لازم نباشد که شما از یک ست کامل مبلمان استفاده کنید. بکارگیری یک نیم ست هم می‌تواند کافی باشد. در کنار نیم ست می‌توانید از چند صندلی برای جا گرفتن میهمانان استفاده کنید و سپس صندلی‌ها را به بخش دیگری هدایت کنید.

استفاده از مبلمان چند منظوره هم بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. امروزه در صنعت ساخت و طراحی مبلمان، اجناسی تولید می‌شوند که برای خانه‌های کوچک بسیار مفید و مناسب هستند. مبلمان چند منظوره به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بیشترین بهره را از فضا ببرید. مبلمانی که دز فضای زیر آنها قفسه‌هایی تعبیع شده تا بتوانید لوازمی را در درون آنها قرار دهید برای شما هم فضایی برای جا دادن وسایل و هم فضایی برای نشستن ایجاد خواهند کرد.

در انتخاب مبلمان سخت گیر باشید

6- از آیینه استفاده کنید

استفاده از آینه می‌تواند فضا را بزرگتر نشان دهد. هنگام طراحی فضاهای کوچک، آینه‌ای را روی دیوار، روبروی پنجره و یا خیلی نزدیک آن آویزان کنید تا فضای بیرون را منعکس کند و فضای شما را وسیع‌تر جلوه دهد. شما می‌توانید آینه را به سمت نقطه کانونی خود زاویه دهید.

آینه‌ها می‌توانند نور طبیعی و نور مصنوعی را منعکس کنند. این کار باعث می‌شود اتاق در طول روز و شب روشن‌تر شود و نور به اعماق اتاق نشیمن شما منتقل شود.

از آیینه استفاده کنید

7- از یک الگو استفاده کنید

استفاده از یک الگوی مشترک روی دیوار، مبل و پرده می‌تواند مفید باشد. همانطور که اشاره کردیم، یکدست به نظر رسیدن فضا بسیار در ایجاد فضایی که مدنظرتان است مهم است. یک الگوی تکرار شونده و خلوت را تصور کنید که در سرتاسر اتاق شما وجود دارد. این الگو باعث می‌شود که فضای شما خاص به نظر برسد و به نوعی یک فضای شخصی را در اختیار داشته باشید.

از یک الگو استفاده کنید

8- در مورد رنگ ابتکار به خرج دهید

استفاده از رنگ‌های خنثی برای طراحی اتاق نشیمن کوچک انتخاب مناسبی است. اما چیزی که بع جز رنگ اهمیت دارد، انتخاب یک پالت رنگی مناسب است که رنگ کفپوش‌ها و دیوارها را تشکیل می‌دهد. استفاده از رنگ‌های پاستلی هم بسته به علاقه شما می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در این بخش مهم نیست که چه رنگی انتخاب می‌کنید، بلکه مهم این است که از رنگ‌های تیره و جیغ فاصله بگیرید. هرچه فضا خنثی‌تر جلوه کند بهتر است. به همین دلیل است که رنگ طوسی بسیار مورد علاقه طراحان است.

در مورد رنگ ابتکار به خرج دهید

9- از پرده مناسب استفاده کنید

نکته اول در مورد انتخاب پرده این است که پرده، نباید خیلی جلوی نور را بگیرد. وجود نور بسیار مهم است. مورد بعدی انتخاب رنگ متناسب با فضا است. رنگ مناسب برای پرده بسیار مهم است. ایجاد تناسب بین پرده و رنگ دیوارها باعث می‌شود که طراحی اتاق نشیمن کوچک شما در جهت مثبتی پیش برود.

از پرده مناسب استفاده کنید

10- فضا را عمودی کنید

حالا که در طول و عرض فضای کمی در اختیار دارید، بهتر است از المان‌های عمودی و کشیده استفاده کنید. استفاده از تابلوهای کشیده و همچنین بکار بردن پرده‌های سرتاسری از کف تا سقف کمک زیادی به شما می‌کند.

فضا را عمودی کنید

سخن نهایی

در این مقاله با شما در مورد 10 تا از ایده‌هایی که برای طراحی اتاق نشیمن کوچک می‌تواند مفید باشد سخن گفتیم. امیدواریم که ای مقاله به شما در ایجاد یک فضای دلنشین و زیبا کمک کرده باشد. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *