جستجو

ثبت‌نام

نحوه قلمه زدن سانسوریا

نحوه قلمه زدن سانسوریا

پیش از این در مدوسادکور بارها راجع به گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آنها با شما سخن گفته‌ایم. یکی از گیاهان جذاب و بسیار پر طرفدار آپارتمانی گیاه سانسوریا است. اگر می‌خواهید با این گیاه آپارتمانی زیبا و بسیار مقاوم آشنا شوید مقاله معرفی گیاه سانسوریا را مطالعه کنید. امروز و در این مقاله می‌خواهیم با شما در مورد نحوه قلمه زدن سانسوریا سخن بگوییم. پس اگر قصد تکثیر و رشد این گیاه را دارید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با مدوسادکور همراه باشید

تکثیر و قلمه زدن سانسوریا

یکی از قسمت‌های اصلی نگهداری گیاه و نحوه تکثیر آن است. تکثیر گیاه سانسوریا کار سهل و آسانی است. بهترین زمان برای قلمه زدن این گیاه فصل بهار است که شرایط برای رشد آن راحت تر خواهد بود. گیاه سانسوریا چهار روش تکثیر دارد. این روش‌ها به ترتیب از طریق قلمه زدن گیاه سانسوریا در خاک،  قلمه زدن گیاه سانسوریا در آب، تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم های گیاه سانسوریا و تکثیر با استفاده از پاجوش های گیاه سانسوریا هستند که هر یک از آنها را در ادامه توضیح خواهیم داد.

تکثیر و قلمه زدن سانسوریا

1- تکثیر از طریق قلمه زدن گیاه سانسوریا در خاک

می‌توان گفت بهترین روش قلمه زدن سانسوریا، قلمه زدن در خاک است. برای این کار اول باید یکی از برگ‌های سالم گیاه را از پایین ترین قسمت با استفاده از یک کاتر تیز ببرید و آن را به تکه‌های حدودا ده سانتی تقسی کنید. این تکه‌های بریده شده را حدود دو الی سه روز در هوای آزاد قرار دهید و بعد این برگ‌های تکه تکه شده را در گلدانی که از ماسه و پرلیت پر شده است به صورت قائم قرار دهید. پس از انجام این کار به سطح خاک آب اسپری کنید و روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید. تقریبا هفته‌ای یک بار آبیاری را انجام دهید. پس از حدود 20 الی سی روز قلمه‌ها ریشه دار می‌شوند که می‌توانید آنها را در گلدان بکارید.

تکثیر از طریق قلمه زدن گیاه سانسوریا در خاک

2- تکثیر از طریق قلمه زدن گیاه سانسوریا در آب

مراحل اولیه قلمه زدن سانسوریا در آب مانند حالت قبل است. به این صورت که ابتدا باید یک برگ سالم سانسوریا را به قطعه‌های حدودا 10 سانتی برش دهید و قسمت پایینی تکه‌های برش داده شده را به صورت هشتی ببرید. سپس دو الی سه روز اجازه دهید که در هوا آزاد بماند. در نهایت آنرا به کمک گیره در درون آب قرار دهید. بهتر است که درون ظرف آب اندکی سنگ بریزید و همچنین آب را با اضافه کردن هورمون ریشه زایی تقویت کنید. پس از مدتی گیاه ریشه خواهد زد.

تکثیر از طریق قلمه زدن گیاه سانسوریا در آب

3- تکثیر از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم های گیاه سانسوریا

یکی دیگر از روش‌های تکثیر گیاه سانسوریا، استفاده از روش تقسیم بوته است. در این روش ابتدا باید اجازه دهید که گیاه کاملا رشد کند. یعنی زمانی که گلدان پر از برگ شد و برگ‌های گیاه کاملا بلند شد. این مسئله نشان دهنده آن است که ریزوم تمام گلدان را اشغال کرده است. حالا وقت این است که گیاه مادر را از گلدان جدا کرده و بخش زیرین آن را به چند قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را در داخل گلدان قرار دهید و خاک را با استفاده از محلول ریشه زایی تقویت نمایید.

تکثیر از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم های گیاه سانسوریا

4- تکثیر با استفاده از پاجوش های گیاه سانسوریا

روش چهارم برای تکثیر گیاه سانسوریا استفاده از پاجوش است. برای این کار باید پاجوش‌ها را از گیاه مادری جدا کرده و در یک گلدان جدا به صورت ایستاده بکارید. بهترین زمان برای انجام این کار زمان تعویض گلدان و یا تعویض خاک می‌باشد. گلدان مناسب برای انجام این کار گلدانی است که برای گیاه شما اندکی کوچک باشد تا گیاه بتواند سریع ریشه بزند و در همه جای گلدان ریشه بدواند.

تکثیر با استفاده از پاجوش های گیاه سانسوریا

سخن نهایی

در این مقاله با شما در مورد نحوه قلمه زدن گیاه سانسوریا سخن گفتیم. این گیاه یکی از گیاهان جذاب برای نگهداری در آپارتمان به حساب می‌آید. امیدواریم که این مطلب به نگهداری و تکثیر هرچه بهتر سانسوریای شما کمک کرده باشد. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

2 پاسخ

  1. سلام ضمن تشکر از پست های آموزنده، در مورد قلمه برگ سانسوریای ابلق بهتر بود اضافه میکردید که پائین قلمه ها را به شکل عدد هشت بریده شود تا گیاه جدید ابلق شود. چون اگر این کار انجام نشود برگ گیاه تازه سبز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *