جستجو

ثبت‌نام

چند ایده برای دکوراسیون پذیرایی مدرن و شیک

چند ایده برای دکوراسیون پذیرایی مدرن و شیک

قسمت پذیرایی و نشیمن هر خانه، اهمیت ویژه‌ای در میان سایر قسمت‌های آن خانه دارد. چرا که بیشتر دورهمی‌ها و گپ‌وگفت‌ها در این قسمت انجام می‌شود. علاوه بر این، تقریباً تمام وسایل گرمایشی و سرمایشی خانه در این قسمت تعبیه شده‌اند و بیشتر وقت اعضای خانواده در بخش پذیرایی سپری می‌شود. همین موضوع اهمیت این را نشان می‌دهد که چیدمان دکوراسیون داخلی منزل شما در قسمت نشیمن و هال تا چه اندازه حائز اهمیت است.

اهمیت دکوراسیون پذیرایی

اگر شما سبک مدرن را برای دکوراسیون هال انتخاب کرده باشید، می‌توانید همین سبک را برای دکوراسیون اتاق کار و حتی دکوراسیون آشپزخانه خود نیز اجرایی کنید. در صورتی که سبک مدرن را برای خانۀ خود انتخاب کرده‌اید‌ و برای دکوراسیون هال از مبلمان راحتی استفاده می‌کنید، می‌توانید محیطی مناسب برای استراحت و رهایی از تنش‌های روزمره داشته باشید. در مقابل اگر سبک انتخابی شما، سبک کلاسیک یا سلطنتی باشد، منزل شما همیشه آمادۀ برگزاری انواع مهمانی و جشن خواهد بود.

بر همین اساس، در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین اصول چیدمان و طراحی پذیرایی بپردازیم تا با رعایت آن‌ها، دکوراسیونی زیبا و بی‌نقص داشته باشید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

ایده‌های کاربردی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی نیز همانند دکوراسیون اتاق خواب، از مهم‌ترین قسمت‌ها در دیزاین خانه محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در فرهنگ ما ایرانیان که اهمیت زیادی برای مهمان قائل هستیم، طراحی هال و پذیرایی از حساسیت زیادی برخوردار است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای داشتن یک چیدمان زیبا و اصولی برای سالن پذیرایی، نیازی به صرف هزینه‌های زیاد و خرید لوکس‌ترین وسایل دکوری نیست.

طراحی دکوراسیون پذیرایی

در حقیقت با رعایت چند نکتۀ ساده می‌توانید یک چیدمان خاص و اصولی برای دکوراسیون پذیرایی منزل خود داشته باشید. داشتن لوکس‌ترین و گران‌ترین مبلمان و دکوری‌ها بدون توجه به نکات مهم طراحی، فضای منزل شما را درهم و برهم و آشفته نشان می‌دهد. همین موضوع سبب می‌شود که علاوه بر نداشتن هارمونی و زیبایی ظاهری، روح و روان شما نیز تحت تأثیر قرار بگیرد. زیرا هر کدام از وسایل پیرامون شما، فرکانس خاصی از خود تولید می‌کنند که در صورت وجود آشفتگی، فرکانس‌های منفی تولید کرده و روح و روان شما را نیز آشفته می‌سازند. در ادامه به چند نکتۀ مهم اشاره خواهیم کرد که برای داشتن چیدمانی زیبا، لازم و ضروری به نظر می‌رسند.

چیدمان اصولی برای دکوراسیون پذیرایی

ایجاد یک نقطۀ کانونی در طراحی دکوراسیون پذیرایی

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در طراحی دکوراسیون هال باید به آن توجه کنید، ایجاد نقطۀ کانونی در قسمت پذیرایی است. برای این منظور می‌توانید یکی از اجزای سالن پذیرایی را به عنوان نقطۀ کانونی در نظر بگیرید و سایر اجزای دکوراسیون را نیز بر مبنای آن چیدمان کنید. این نقطه می‌تواند مبلمان پذیرایی، پرده سالن پذیرایی، لوستر، فرش، شومینه یا حتی قسمتی از دیوار سالن پذیرایی منزل شما باشد.

ایجاد نقطۀ کانونی در قسمت پذیرایی

انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون هال

رعایت چند نکته در مورد فرش سالن پذیرایی ضروری است.

 • چنانچه فرش شما، نقطۀ کانونی دکوراسیون پذیرایی نیست، بهتر است فرش را از رنگ‌های روشن و خنثی انتخاب کنید.
 • فرش را کوچک‌تر از اندازۀ سالن پذیرایی انتخاب کنید. هم‌چنین فرش باید چیزی در حدود 13 الی 45 سانتی‌متر از دیوارها فاصله داشته باشد.
 • بر خلاف تصور همگان، انتخاب فرش‌های پر نقش و نگار و شلوغ، انتخاب چندان مناسبی برای دکوراسیون پذیرایی نبوده و جلوۀ خوبی به چیدمان شما نمی‌بخشد. مگر زمانی که فرش، نقطۀ کانونی دکوراسیون هال باشد.
 • مبل‌ها را به نحوی روی فرش قرار دهید که پایه‌های جلویی مبل و مبل‌ها تا نیمه روی فرش قرار بگیرند.
انتخاب فرش مناسب برای سالن پذیرایی

انتخاب مبلمان پذیرایی

مبلمان پذیرایی، مهم‌ترین آیتم در دکوراسیون پذیرایی محسوب می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که مبلمان شما به نگهداری و مراقبت نیاز دارد. برای نگهداری از مبلمان و برق انداختن چوب آن‌ها، کافی است از مقداری واکس چوب استفاده کنید. در صورتی که به واکس چوب دسترسی نداشتید، می‌توانید از مقدار کمی روغن مایع  و پارافین مایع استفاده کنید. کافی است مقداری پنبه را به این ترکیب آغشته کرده و روی مبل‌ها بزنید. هم‌چنین حداقل ماهی یک‌بار مبلمان خود را با شامپو فرش یا بخارشو تمیز کنید.

انتخاب مبلمان مناسب برای دکوراسیون هال

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار پذیرایی

همان‌‌طور که می‌دانید رنگ کردن دیوارها به خانه، روح و آرامش خاصی می‌بخشد. البته ضرورتی ندارد که برای بزرگ‌تر نشان دادن سالن پذیرایی، از رنگ سفید استفاده کنید. بدون تردید رنگ‌های همه‌پسند انتخاب بهتری خواهند بود. رنگ‌های روشن مانند صورتی روشن، سبز روشن، یاسی و حتی پتینه‌هایی با تم رنگی روشن می‌تواند فضای پذیرایی را دلباز و بزرگ نشان دهند. علاوه بر این، فضای شاد و سرزنده‌ای برای پذیرایی از مهمانان ایجاد خواهد شد.

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای سالن پذیرایی

استفاده از نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون پذیرایی

نورپردازی محیط در زیبا ساختن هرچه بیشتر دکوراسیون شما تأثیرگذار خواهد بود. بهتر است برای نورپردازی سالن پذیرایی خود از ترکیب نور زرد و سفید استفاده کنید. لامپ‌های کم‌مصرف نارنجی و صورتی روح‌بخش و لامپ‎های آبی‌رنگ، آرامش‌بخش سالن شما خواهند بود. هم‌چنین می‌توانید پشت سقف کاذب‌ها و برای دکوراسیون آشپزخانه نیز از این قبیل لامپ‌ها استفاده کنید.

نورپردازی با آباژورها برای برگزاری مهمانی در شب، جلوۀ سالن شما را چندین برابر خواهد کرد. اگر خانۀ شما شمالی است و در طول روز با کمبود نور مواجه هستید، می‌توانید از نور مستقیم لوسترها برای مهمانی روز استفاده کنید.

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون پذیرایی

اهمیت دیوارها در طراحی دکوراسیون پذیرایی

همیشه دیوارهای خالی بدون طراحی یا تابلو یا لوازم دکوری، توی ذوق می‌زند. طراحی دیوار، رنگ کردن، استفاده از کاغذ دیواری مناسب، لوازم دکوری، شلف‌ها، آینه‌ها، تابلوهای هنری و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود.

اهمیت دیوارها در طراحی دکوراسیون هال

استفاده از آینه و کنسول در طراحی پذیرایی

استفاده از آینه و کنسول برای سالن‌های پذیرایی بزرگ، یک پیشنهاد ویژه است. اگر فضای پذیرایی شما بزرگ است و نمی‌دانید که با فضای خالی آن چه‌کار کنید، می‌توانید یک آینه و کنسول به دکوراسیون هال خود اضافه کنید. در این میان، برای دکوراسیون مدرن استفاده از آینه و کنسول‌های مدرن و برای دکوراسیون کلاسیک، انتخاب سبک‌های کلاسیک مناسب‌تر خواهد بود.

استفاده از آیینه در دکوراسیون سالن پذیرایی بزرگ

افزودن گل و گیاه به سالن پذیرایی

یکی از روش‌هایی که به زیباتر ساختن هرچه بیشتر دکوراسیون پذیرایی کمک می‌کند، استفاده از گل و گیاه است. گل و گیاه می‌تواند فضای پذیرایی شما را شاداب و بانشاط کند. برای این منظور می‌توانید از گلدان‌های گل طبیعی در گوشه و کنار دکوراسیون خود استفاده کنید و میزهای سالن پذیرایی را با گل‌ها بیارایید. اگر شرایط نگهداری از گل و گیاهان طبیعی را ندارید، می‌توانید به سراغ گل‌های مصنوعی بروید. البته این قبیل گل‌ها باید هر از گاهی گردگیری شوند.

استفاده از گل و گیاه در گوشه و کنار سالن پذیرایی

چند ایده برای دکوراسیون پذیرایی مدرن و شیک

 • بهترین نوع مبلمان برای قرارگیری در قسمت پذیرایی و نشیمن کدام است؟
  انتخاب سبک مبلمان به سلیقۀ شخصی شما و سبک دکوراسیون منزل‌تان بستگی دارد. به صورت کلی بهتر است برای این قسمت از خانه، مبلی را انتخاب کنید که کاملاً استاندارد باشد و برای نشست و برخاست روی آن دچار مشکل نشوید. از سوی دیگر بهتر است تعداد قطعات ست مبلمان خود را متناسب با ابعاد فضا انتخاب کنید.
 • چگونه می‌توان با کمترین هزینه، دکوراسیون پذیرایی را تغییر داد؟
  در صورتی که از نظر مالی، امکان تعویض مبلمان و دیگر وسایل پذیرایی و نشیمن را ندارید، می‌توانید با تعویض روکش‌ مبل‌ها، تنوع چشمگیری به سالن پذیرایی خود بدهید. البته بهتر است در انتخاب روکش مبلمان خود دقت زیادی به خرج دهید.
 • بهترین نوع پرده برای سالن پذایرایی چیست؟
  هنگام انتخاب پرده پذیرایی علاوه بر زیبایی، باید به جنس و کیفیت کار هم توجه کنید. چرا که پرده‌ها قسمت قابل توجهی از دیوارها را به خود اختصاص می‌دهند. در صورتی که اتاق شما نور کافی ندارد، می‌توانید از پرده‌های حریر یا تور استفاده کنید تا نور بدون هیچ مشکلی به محیط وارد شود. اما اگر هال شما نور کافی داشته و آفتاب‌گیر است، می‌توانید از پرده‌های ضخیم استفاده کنید.
لوگو مدوسا دکور

بهجت فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *