جستجو

ثبت‌نام

برخورد کشتی دالی با پل بالتیمور در مریلند

پل بالتیمور

قسمت اعظمی از پل فرانسیس اسکات کی، پل بالتیمور، در مریلند آمریکا به دلیل برخورد یک کشتی بسیار بزرگ باری با یکی از پایه‌هایش در حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت محلی فروریخت. در اثر این برخورد گسترده دست‌کم ۷ نفر و چندین خودرو به آب افتاده‌اند که تلاش برای نجات آنها در جریان است. مالک این کشتی باری با پرچم سنگاپور، شرکت سینرژی مارین، اعلام کرده است که هیچ‌کدام از پرسنل این کشتی آسیب ندیده‌اند.

برخورد کشتی با پل بالتیمور

این کشتی باری موسوم به «دالی» با پرچم سنگاپور که بندر بالتیمور را به مقصد سریلانکا ترک کرده بود، به تیرک نگهدارنده پل فولادی «فرانس اسکات‌کی» برخورد کرد و به فرو ریختن آنی بخشی از این این سازه ۲.۵۷ کیلومتری منجر شد. در ادامه ابعاد مختلف این حادثه را که منجر به فروریزش پل بالتیمور شد را بررسی خواهیم کرد.

شرح ماجرای ریزش پل بالتیمور

در شروع نیمه شب یک هشدار ۱۲ ثانیه‌ای از رادیو محلی با این عنوان پخش شد که : یک کشتی باری عظیم، کنترل فرمان خود را از دست داده و به سمت پل «فرانسیس اسکات‌کی» در بالتیمور در حال حرکت است. پلیس آمریکا در حدود 90 ثانیه ترافیک عبوری بر روی پل را از هر دو طرف متوقف کرد. در حین برخورد گروه پیمانکاران بر روی پل مشغول انجام کار بودند که فرض بر این است که شش کارگری که در حال پر کردن چاله‌های پل بودند جان خود را از دست داده‌اند. جستجو برای پیدا کردن آنها ادامه دارد. 

پل بالتیمور پس از برخورد

این کشتی با سرعت ۸ گره دریایی حرکت می‌کرد که تقریباً معادل ۱۵ کیلومتر در ساعت است. با توجه به وزن عظیم کشتی، با نیروی قابل توجهی به پایه پل برخورد کرده است.

در مورد سلامت کشتی پیش از وقوع حادثه نیز باید بگوییم که طبق بازرسی انجام گرفته از کشتی «دالی» در ژوئن گذشته در بندری در شیلی، مشکلی در «موتور و تجهیزات کمکی» کشتی شناسایی شده بود. این نقص مربوط به اندازه‌گیرها و دماسنج‌ها بود. البته آخرین بازرسی ثبت شده برای دالی در سپتامبر گذشته توسط گارد ساحلی ایالات متحده در نیویورک انجام شد که طبق اطلاعات دریافت شده از اکواسیس «  یک سیستم اطلاعات حمل و نقل دریایی » هیچ نقصی در کشتی مشاهده نشد.

اثرات حادثه ریزش پل بالتیمور

تخریب یکی از بزرگترین پل‌های منطقه اثرات ترافیکی و اقتصادی بسیاری را بر منطقه تحمیل خواهد کرد. پلی که روزانه 31 هزار نفر از آن عبور می‌کنند. در نتیجه اولین مشکل ایجاد شده این است که حدود 30 هزار نفر از افرادی که روزانه از این پل استفاده می‌کنند در رفت و آمد خود دچار مشکل شده و حمل و نقل شهری مختل خواهد شد. در واقع مسیر عبوری از رودخانه بدون استفاده از این پل به گونه‌ای خواهد بود که یا باید از مسیری جایگزین که تونلی کوچک است استفاده شود و یا طول کل شهر پیمایش شود و مسیری بسیار طولانی برای دور زدن رودخانه طی شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که احتمال بروز آن وجود دارد « شکر » است. این پل یکی از اصلی ترین محل‌های عبوری برای انتقال شکر به بخش‌های مختلف آمریکا است که با تخریب پل این انتقال به مشکل خواهد خورد.

دمای پایین آب و سرعت بالای جریان نیز باعث شده تا نگرانی‌ها در خصوص افراد مفقود شده و یافتن آنها افزایش پیدا کند.

تخریب این پل بر روی بازار خودرو و همچنین بازاهای مختلف دیگر در مناطق پرجمعیت شرق آمریکا اثرات منفی ایجاد خواهد کرد که همین موضوع باعث شده تا برای بازسازی آن از بودجه فدرال که سرعت احیای پل را افزایش می‌دهد استفاده شود.

مقام‌های بلژیک می‌گویند این کشتی که با یک پل بزرگ در شهر بالتیمور ایالت مریلند آمریکا برخورد کرد و باعث تخریب آن شد، چند سال پیش هم در بلژیک حادثه‌ساز شده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات بندر آنتورپ بلژیک می‌گویند کشتی دالی ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۶ در حالی که قصد داشت از پایانه کانتینری دریای شمال خارج شود، به اسکله برخورد کرد.

ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *