جستجو

ثبت‌نام

نکاتی برای طراحی اتاق خواب کلاسیک

اتاق خواب با دکوراسیون کلاسیک

سبک کلاسیک، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب است. این سبک، جذابیت خاص و منحصر به فردی دارد و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. علاوه بر این، از سبک کلاسیک به عنوان اصیل‌ترین سبک دکوراسیون داخلی یاد می‌شود که زیبایی چشم‌نوازی دارد. با این حال، اگر قصد دارید برای طراحی دکوراسیون خود از سبک کلاسیک بهره ببرید، فراموش نکنید که این سبک سازگاری و انعطاف‌پذیری سبک مدرن را ندارد. این مورد، از ویژگی‌های بارز سبک کلاسیک است. در ادامۀ مطلب همراه ما باشید تا با ایده‌هایی جذاب برای طراحی اتاق خواب کلاسیک بیشتر آشنا شویم.

طراحی اتاق خواب کلاسیک

سبک کلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک، مجموعه‌ای از مفاهیم و قواعد بر گرفته از اصول هنر و معماری رم و یونان باستان است. از آن‌جایی که المان‌ها و عناصر سنتی سبک کلاسیک، یادآور صمیمیت و مهربانی خانه‌های اشرافی قدیم و کاخ‌های باشکوه هستند، می‌توان از این سبک برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی به ویژه اتاق خواب استفاده کرد. علی رغم معرفی سبک‌های ساده‌گرایی مانند مینیمال و مدرن، هنوز هم بسیاری از افراد، استفاده از سبک کلاسیک را به سایر سبک‌های دکوراسیون ترجیح می‌دهند. به این دلیل که دقت، ظرافت و هوشمندی خاصی در اصول طراحی آن مشاهده می‌شود.

دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک

ویژگی‌های کلی سبک کلاسیک

پیشنهاد می‌شود هنگام طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک، حتماً به نکات زیر توجه کنید.

 • مهم‌ترین ویژگی سبک کلاسیک، متقارن بودن آن است. وجود تقارن، نظم و تعادل در سبک معماری کلاسیک، با آرمان‌های امپراتوری روم و یونان مطاقت دارد. سبک کلاسیک در تضاد کامل با بی‌نظمی است.
 • وجود ستون‌های متعدد در سبک کلاسیک، یکی از ویژگی‌های مهم این معماری است که از معماری دوران روم و یونان باستان الهام گرفته است. بنابراین استفاده از خطوط عمودی روی پرده‌ها و دیوارها می‌تواند گزینۀ خوبی برای چیدمان و دکور اتاق خواب کلاسیک باشد.
 • یکی از عناصر اصلی و مهم سبک کلاسیک، استفاده از نقطۀ کانونی در مرکز اتاق است. به طور مثال، وجود شومینه با آینه‌های تزیین شده در بالای آن به همراه میز و صندلی کلاسیک، مطابق با فضا در دو طرف شومینه، سبب ایجاد نقطۀ کانونی و مرکزی در فضا شده و تعادل بصری ایجاد می‌کند.
 • فراوانی آینه، گلدان، مجسمه‌های برنزی، وجود ستون‌های بلند، استفاده از پرده‌های بلند و سرتاسری، برای همۀ ما یادآور سبک اصیل کلاسیک است.
 • استفاده از رنگ‌ها و مواد طبیعی در فضا برای ایجاد دکور سبک کلاسیک بسیار مهم است.
 • استفاده از پارچه‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت، از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • استفاده از تزئینات شلوغ و متعدد در فضا، به گونه‌ای که در تضاد با سبک مدرن و مینیمال باشد.
ویژگی های سبک کلاسیک

ایده‌هایی برای طراحی اتاق خواب کلاسیک

دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک با طراحی خاص و منحصر به فردی که دارد، جلوۀ زیبایی به خانۀ شما خواهد بخشید. این سبک از دکوراسیون، همواره در خانه‌های ایرانی یافت می‌شود. با این حال توصیه می‌شود پیش از طراحی اتاق خواب کلاسیک به دستورالعمل زیر توجه داشته باشید.

رنگ اتاق خواب کلاسیک

رنگ‌های کرم، قهوه‌ای، زیتونی و طلایی از پرکاربردترین رنگ‌ها برای دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک هستند. علاوه بر این، استفاده از چرم در عناصر تزئینی اتاق خواب می‌تواند شما را به سبک دلخواه‌تان نزدیک کند. طیف رنگی که اغلب طراحان از آن برای سبک کلاسیک استفاده می‌کنند، بر گرفته از طبیعت بوده و زیبایی و آرامش خاصی را به ارمغان می‌آورد.

رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، زیتونی، خاکستری، هلویی و قرمز جزو پرکاربردترین رنگ‌ها در طراحی اتاق خواب کلاسیک هستند. علاوه بر این، رنگ‌هایی در طیف آبی، سبز، زرد و قهوه‌ای و ترکیب آن‌ها با رنگ‌های خاکستری و قرمز مایل به صورتی، انتخاب‌های همیشگی طراحان در معماری این سبک است.

رنگ سفید جزو پرکاربردترین رنگ‌ها است که به آسانی با سایر رنگ‌ها از جمله طلایی ترکیب می‌شود. البته استفاده از این رنگ، به مهارت خاصی نیاز دارد. زیرا ممکن است شما را از سبک کلاسیک دور کرده و سبک مدرن و نئوکلاسیک را به وجود آورد.

رنگ اتاق خواب کلاسیک

تخت خواب اتاق خواب کلاسیک

به طور معمول در چیدمان و طراحی اتاق خواب کلاسیک، از تخت‌های چوبی بزرگ و منبت‌کاری شده استفاده می‌شود که با پارچه‌های مخمل و چرم پوشیده شده‌اند. با این حال فراموش نکنید که انتخاب تخت بزرگ، به فضای شما بستگی دارد. اگر اتاق خواب شما کوچک و محدود است، بهتر است تختخواب‌های کوچک را انتخاب کنید و تمرکز خود را روی دیگر عناصر اتاق خواب بگذارید. این کار کمک می‌کند تا هم فضای مناسب و قابل دسترسی داشته باشید و هم اتاق خواب خود را به همان سبکی که می‌پسندید، تزیین کنید.

تخت خواب مناسب اتاق خواب کلاسیک

پرده اتاق خواب کلاسیک

مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب پردۀ اتاق خواب باید به آن توجه کنید، هماهنگی آن با روتختی و فرش است. به طور کلی، در سبک کلاسیک از پرده‌هایی با طرح و نقش‌های شلوغ استفاده می‌کنند که تأثیر مستقیمی روی داشتن فضایی کلاسیک و زیبا دارد. تاریخچۀ این قبیل طرح‌ها به زمان روم و یونان باستان باز می‌گردد. البته انتخاب رنگ‌های تیره و یا حتی طرح‌های شلوغ، وابسته به فضای اتاق خواب شما است. پیشنهاد می‌شود برای اتاق‌های کوچک از طرح‌های ساده استفاده شود. در مقابل دست شما در انتخاب طرح و رنگ پرده برای فضاهای بزرگ، کاملاً باز است.

هماهنگی پرده اتاق خواب کلاسیک با روتختی

اکسسوری‌ها و توجه به جزئیات در سبک کلاسیک

در طراحی اتاق خواب کلاسیک، جزئیات نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. به ویژه هنگام به وجود آوردن فضایی با سبک کلاسیک، اکسسوری‌هایی نظیر آینه‌هایی با قاب‌های پیچیده، شعمدان‌ها و جعبه‌های تزئینی، لایه‌ای از ظرافت و شخصیت به فضای اتاق می‌بخشند.

اهمیت جزئیات در دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک

لوستر و چراغ‌های بزرگ؛ نماد اصلی سبک کلاسیک

لوسترها و چراغ‌های بزرگ، جواهرات اتاق خواب‌های کلاسیک به شمار می‌روند که نور و زیبایی را به فضا می‌افزایند. انتخاب یک لوستر بزرگ با جزئیات پیچیده، مانند فلزات منبت کاری شده یا کریستال‌های براق، مرکز توجه اتاق خواب خواهد بود. برای این‌که تأثیر چراغ‌ها را بیشتر کنید، بهتر است لوستر را درست بالای تخت و در مرکز اتاق خواب قرار دهید تا توزیع نور در اتاق به طور یکنواخت و زیبایی از هر زاویه قابل مشاهده باشد.

هم‌چنین استفاده از چراغ‌های کوچک‌تر با طراحی مشابه کنار تخت یا روی میز آرایش، حسی از تعادل و هارمونی را ایجاد خواهد کرد. چنین ترکیبی، علاوه بر زیبایی اتاق، حسی از راحتی و گرما را به همراه خواهد داشت.

استفاده از لوستر به عنوان جواهرات اتاق خواب کلاسیک

سؤالات متداول درمورد طراحی اتاق خواب کلاسیک

نکاتی برای طراحی اتاق خواب کلاسیک

 • عناصر اصلی طراحی اتاق خواب کلاسیک چیست؟
  به طور معمول سبک طراحی کلاسیک از رنگ‌های تند و گرم استفاده می‌کند که با رنگ‌های خنثی روی دیوارها، تختخواب بزرگ و سلطنتی، ستون‌ها و سقف حکاکی شده همراه است. این سبک با تزئینات لوکس و عتیقه‌جات قدیمی آراسته می‌شود و چیدمان آن بر اساس تقارن بنا شده است.
 • چرا سبک کلاسیک از محبوبیت زیادی برخوردار است؟
  سبک کلاسیک به دلایلی هم‌چون ارتباط با طبیعت، رابطۀ تنگاتنگ با هنر و فرهنگ و لوکس و چشم‌نواز بودن، در تمام ادوار تاریخی، از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است.
لوگو مدوسا دکور

بهجت فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *