جستجو

ثبت‌نام

10 نکته برای انتخاب و چیدمان مبل منازل کوچک

ده نکته برای انتخاب و چیدمان مبل منازل کوچک

امروزه انتخاب و چیدمان مناسب مبل منازل کوچک از دغدغه‌های اصلی افراد در شهر‌های بزرگ است. خانه های کوچک برای دکوراسیون و چیدمان خود نیازمند دقت و توجه بیشتری هستند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون اتاق نشیمن مبل‌ها هستند، در واقع می‌توان گفت که استفاده از مبل نامناسب در فضا نه تنها باعث زیبایی نمی‌شود بلکه حتی باعث بهم ریختگی خانه نیز می‌شود. یکی دیگر از دلایل اهمیت انتخاب مبلمان مناسب جا‌ب‌جایی و اثاث کشی برای اجاره نشین‌هاست. انتخاب مبلمان مناسب برای این افراد به دلیل موقتی بودن فضای دکوراسیونشان بسیار حیاتی و مهم است.

در نگاه اول ما با انتخاب های محدودی برای مبل مناسب برای آپارتمان کوچک رو به رو باشیم اما در انتهای این مقاله متوجه می شویم که این انتخاب نه تنها متنوع است بلکه بسیار شیرین و لذت بخش نیز هست و زندگی در یک فضای کوچک به این معنا نیست که شما نمی توانید کاناپه شیک و دنج رویاهایتان را داشته باشید. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید تا با “10 نکته برای انتخاب و چیدمان مبل منازل کوچک” آشنا شوید.

1- انتخاب مبل مناسب

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید انتخاب مبل مناسب است. مبلمان باید در مقیاسی متناسب با اتاق و افرادی که از آن استفاده می کنند، انتخاب شود. به عنوان مثال استفاده از یک جفت صندلی در کنار مبل سه نفره می‌تواند انتخاب مناسب‌تری به جای یک مبل تک نفرع بزرگ و جاگیر باشد.

برای انتخاب مبل منازل کوچک به طور کلی سه گزینه در اختیار شما می‌باشد:

1- مبلمان های کلاسیک و استیل

2- مبلمان هایی به فرم ال

3- مبلمان مدرن راحتی

با توجه به شرایطی که طراحان مبلمان برای ما ایجاد کرده‌اند، می‌توان از هر سه گزینه بهره برد اما توصیه ما به شما این است که ترجیحا از گزینه سوم استفاده کنید که هم فضای کمتری اشغال می‌کند و هم برای جا‌ب‌جایی کار راحت‌تری دارید.

انتخاب مبل مناسب

2- استفاده از نیم ست برای مبل منازل کوچک

یکی دیگر از نکاتی که می‌توانید به آن توجه کنید، استفاده از نیم ست است. در واقع به جای اینکه از یک ست کامل مبلمان استفاده شود، می‌توان یک مبل دو نفره و دو یا یک مبل تک نفره را جایگزین کرد و در کنار آنها از صندلی هایی که هم کم‌جا و هم راحت قابل جا‌ب‌جایی هستند استفاده کرد.

استفاده از نیم ست برای مبل منازل کوچک

3- استفاده از مبلمان بدون پشتی

همانطور که می‌دانید بخش عمده حجم مبلمان را فضای پشتی آنها اشغال می‌کند که باعث می‌شود عمق مبل افزایش پیدا کند. استفاده از مبل های بدون پشتی و چسباندن آنها به دیوار و نهایتا استفاده از چند کوسن به عنوان تکیه‌گاه می‌تواند تا حد زیادی فضای میانی اتاق نشیمن را باز کند.

4- استفاده از مبلمان چند منظوره

نکته دیگری که همواره در فضاهای کوچک توصیه می‌شود، استفاده از یک فضا یا یک وسیله برای دو منظور متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال استفاده از مبلمان تخت خواب شو و یا ال می‌تواند به بهره‌وری بیشتر از فضا کمک کند و یا می‌توان با اضافه کردن یک سینی به پاف عثمانی می‌تواند یک سطح صاف برای لیوان های نوشیدنی یا یک گلدان گل فراهم کند. و حتی وقتی میهمانان به خانه‌ی شما می آیند، جایی برای نشستن آنها باشد.

5- استفاده از طیف رنگ متنوع

یکی از شگرد‌هایی که برای چیدمان و دکوراسیون مبل منازل کوچک توصیه می‌شود، استفاده از طیف رنگ‌های متنوع است. اگر از رنگ‌های مختلفی استفاده کنید تنوع رنگی چشم ها را درگیر می‌کند و بنابراین فضا گسترده تر احساس می‌شود. استفاده از رنگ های سفید، کرم، برنز یا خاکستری و هر رنگ دیگری به شرطی که خیلی تیره نباشد، می‌تواند انتخاب مناسبی برای دیوارها و مبلمان باشد.

استفاده از طیف رنگ متنوع

6- استفاده از رنگ‌های روشن

در نکته قبلی گفتیم که استفاده از رنگ‌های متنوع می‌تواند به بزرگتر جلوه دادن اتاق نشیمن شما کمک کند، اما نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است که استفاده از رنگ‌های روشن برای تم اصلی مبلمان بسیار موثر است. یعنی استفاده از رنگ‌های متنوع در حالتی که این رنگ‌ها روشن و خنثی باشند به دلبازتر شدن فضا بسیار کمک می‌کند.

استفاده از رنگ‌های روشن

7- نورپردازی

برای بزرگتر کردن یک اتاق نشیمن کوچک، سعی کنید از تمام نور موجود استفاده کنید. از رنگ های روشن استفاده کنید که با انعکاس نور، روشنایی اتاق را افزایش دهید. دکوراسیون ساده ای ایجاد کنید و از مسدود کردن پنجره ها با لایه های سنگین پارچه خودداری کنید.

نورپردازی

8- نقطه کانونی مناسب برای چیدمان مبل منازل کوچک

استفاده از نقطه کانونی می‌تواند به منظم و منسجم جلوه دادن فضای شما کمک کند. نقطه‌ی کانونی می‌تواند تلویزیون، شومینه، پنجره و یا حتی تزئینات دیوار باشد تا به عنوان مرکز کانونی و توجه اتاق عمل کند. اشتن نقطه ی کانونی باعث می شود، چیدمان مبل ها و سایر اجزای دکوراسیون، سمت و سوی مشخصی گرفته و منظم شود. در این صورت، دیگر از آشفتگی و بی نظمی در منزل شما، خبری نیست و همه چیز در جای درست خود، قرار دارد.

9- قرارگیری مبلمان پشت به آشپزخانه

در اکثر خانه‌های کوچک طراحی پلان به گونه‌ای است که آشپزخانه چسبیده به فضای اتاق نشیمن قرار می‌گیرد. و این موضوع به طور کلی باعث کوچکتر شدن فضای خانه می‌شود. شما می‌توانید برای کمک به جداسازی این دو مکان از هم، مبل را در حالتی قرار دهید که پشت به آشپزخانه باشد. در كنار مبل یا روبروی آن نیز مسیری برای عبور و مرور ایجاد کنید.

10- استفاده صحیح از میز وسط

بعضی از افراد با خود فکر می‌کنند اگر فضای میان نشیمن را خالی بگذارید میتوانید نشیمن را بزرگتر نشان دهند. در حالی که با جمع کردن وسایل را در وسط اتاق حول یک شی می‌تواند به بهتر نشان دادن فضا کمک کند. به همین دلیل حذف میز وسط اصلا توصیه نمی‌شود اما می‌توان با استفاده از رنگ و جنس و ابعاد مناسب برای میز وسط به یک ترکیب ایده‌آل رسید. استفاده از میز شیشه ای ساده و یا استفاده از میز چوبی به رنگ کف اتاق نشیمن می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد که فضایی یکدست برای وسط اتاق نشیمن شما فراهم می‌کند.

استفاده صحیح از میز وسط

سخن آخر

در این مقاله در مورد ده نکته برای چیدمان و انتخاب منازل کوچک با شما سخن گفتیم. امیدواریم که این مقاله به شما برای انتخاب مناسب مبلمان و استفاده هینه از فضای کوچکی که در اختیار دارید کمک کند. ممنون که با مدوسادکور همراه بودید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *