جستجو

ثبت‌نام

برای خانه‌های کوچک چه وسایلی را نخریم

برای خانه‌های کوچک چه وسایلی را نخریم

امروزه شرایط زندگی به سمتی رفته است که اکثر خانه‌ها از فضای کمی برخوردارند به همین دلیل افراد به دنبال استفاده از روش‌هایی هستند تا خانه خود را به بهترین شکل ممکن چیدمان کنند. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد در خانه‌های کوچک مرتکب می‌شوند استفاده از وسایلیست که برای خانه‌های کوچک مناسب نیست و کاملا با فضا تضاد دارد که باعث شلوغی بیش از حد و زشت شدن خانه می‌شود. دکوراسیون خانه‌های کوچک مدرن باید به گونه‌ای باشد که فضای خانه محدود به نظر نرسد. در این مقاله با مدوسادکور همراه باشید تا با وسایلی که نباید آنها را برای خانه‌های کوچک خریداری کنیم آشنا شوید.

مبلمان در خانه‌های کوچک باید چگونه باشد

اولین دغدغه افراد در خانه‌های کوچک فضای کم در اتاق نشیمن برای پذیرایی از مهمانان است. مبلمان از اصلی‌ترین و جاگیر ترین بخش‌های اتاق نشیمن است که انتخاب صحیح آن می‌تواند به افزایش فضای مفید کمک کند و همچنین از نظر ظاهری نیز باعث بزرگتر دیده شدن فضای اتاق نشیمن شما شود. در ادامه با برخی از ویژگی‌های مبل مناسب برای خانه‌های کوچک آشنا خواهید شد.

از چه مبلی در خانه‌های کوچک استفاده نکنیم

یکی از پرطرفدارترین گونه‌ههای مبل در ایران مبل‌های لوکس و سلطنتی هستند، اما اکر خانه‌تان کوچک است بهتر است از این مبل‌ها در خانه خود استفاده نکنید. این مبلمان مناسب فضای کوچک خانه نیست. به غیر از اینکه مبلمان لوکس فضای به خودی خود بیشتر از مبلمان مدرن اشغال می کنند، نیاز به فضای کافی بین هر کدام از مبل ها دارد تا مدل خود را به خوبی نمایان کند.

یکی دیگر از انواع مبلمان که مناسب فضای خانه نیست مبلمان چستر است. مبل چستر نوعی از مبلمان چرم هستند که دسته های چرم هم دارند. این نوع از مبلمان هم مناسب دکوراسیون خانه کوچک نیست. مانند مبلمان لوکس، مبل چستر هم برای اینکه مدل خود را به رخ بکشد، باید در فضایی خلوت و به دور از دیگر وسایل قرار گیرد.

از رنگ تیره برای مبلمان در خانه‌های کوچک استفاده نکنید

برای دکوراسیون خانه کوچک به سراغ رنگ های تیره نروید. رنگ های تیره باعث بسته شدن فضا و کوچکتر به نظر آمدن محیط می‌شوند. حتی اگر از مبلمان جمع و جور استفاده می‌کنید رنگ تیره تاثیر آن را خنثی کرده و بر فضا حاکم می‌شود. پس به جای استفاده از رنگ های تیره، به سراغ رنگ هایی بروید که باعث روشن‌تر شدن فضای خانه می‌شود. رنگ‌های روشن و ملایم در این دسته قرار می گیرند.

از رنگ تیره برای مبلمان در خانه‌های کوچک استفاده نکنید

از مبلمان با پارچه رومبلی طرحدار استفاده نکنید

فضای کوچک خانه باعث می‌شود که مبلمان شما با فاصله کمی از یکدیگر قرار گیرند. در این حالت است که استفاده از مبلمان با طرح و نقش زیاد باعث شلوغی، آشفتگی و هرج و مرج می‌شود، که می‌تواند فضای خانه را تحت تاثیر قرار داده و در صورت انتخاب اشتباه زحمات شما برای دکوراسیون بهتر را به باد داده و به بی نظمی بکشاند.

از مبلمان با پارچه رومبلی طرحدار استفاده نکنید

کوسن زیاد

یکی دیگر از نکات دیگری که باید به آن توجه کنید این است که از اکسسوری زیاد در کنار یا بر روی مبلمان خود استفاده نکنید. قرار دادن تعداد زیادی بالش و کوسن روی مبل خصوصا در فضاهای کوچک باعث شلوغی خانه می‌شود. توجه داشته باشید که اندازه کوسن یا بالش روی مبل باید متناسب با ابعاد صندلی در نظر گرفته شود.

کوسن

در خانه‌های کوچک از ست کامل مبلمان استفاده نکنید

در فضای کوچک هیچ لزومی ندارد که با خرید ست کامل مبل، فضا را از آنچه که هست کوچکتر کنید. در اکثر مواقع استفاده از یک نیم‌ست و در کنار آن استفاده از صندلی‌های سبک هم فضای کافی برای نشستن مهمانان را فراهم کنید و هم خود را از شر جادادن یک ست کامل هفت نفره مبل در خانه‌تان راحت شوید.

در ضمن اگر حس کردید که نیاز است فضای نشستن را زیاد کنید، چند پوف کوچک که به سادگی جابه‌جا هم می شوند، گزینه‌های خوبی محسوب می شوند. این پوف ها را می‌توانید اگر لازم ندارید روی هم و در گوشه ای از خانه نگهداری کنید.

کتابخانه و کمد

کتابخانه‌ها و کمد‌های بزرگ و جاگیر در خانه‌های کوچک اصلا مناسب نیستند. در صورت نیاز به چنین وسیله‌هایی بهتر است از کمد دیواری و شلف‌هایی که توانایی نصب بر روی دیوار دارند استفاده کنید. در ضمن توجه کنید که بهتر است درب‌های کمد دیواری همرنگ دیوارها باشند تا از عدم یکنواختی جلوگیری کند.

کتابخانه و کمد

میزها و عسلی‌های بزرگ

میزها و عسلی‌های بزرگ اغلب در فضای خانه بلا استفاده‌اند و فضای زیادی را نیز اشغال می‌کنند. این وسایل فضای خانه را محدود می‌کنند. بهتر است از میزهای تاشو استفاده کنید تا پس از پایان کار میز را جمع کنید. مبل‌های میزدار نیز گزینه مناسبی هستند و به شما این امکان را می‌دهند که با یک تیر دو نشان بزنید. یکی دیگر از را‌ه‌ها استفاده از میزهای عسلی کشویی است، اگر میزهای عسلی دارای کشو باشند به راحتی می‌توان از آن‌ها به منظورهای مختلف استفاده کرد.

در خانه‌های کوچک از پرده‌های کوتاه استفاده نکنید

استفاده از پرده‌های کوچک اصلا در خانه‌های کوچک توصیه نمی‌شود. پرده‌های کوتاه، دیوارها را کوتاه نشان می دهد و همین امر باعث می شود خانه‌ی شما کوچکتر به نظر برسد. بهتر است پرده‌ها از بالای پنجره آویزان شود و تا روی کف برسد.

میز ناهارخوری

استفاده از میز ناهارخوری در خانه‌های کوچک اصلا توصیه نمی‌شود. بهتر است از صندلی‌های ظریف برای قرار دادن آنها در کنار اوپن استفاده کنید و به جای استفاده از میز از پیشخوان آشپزخانه خود استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه ها استفاده از مدل میز ناهارخوری تاشو برای خانه می‌باشد.

میز ناهارخوری

گل و گلدان

استفاده از گیاهان در خانه بسیار مفید و ارزشمند است. اما اگر فضای کمی در اختیار دارید استفاده از گلدان‌های بزرگ بیشتر از اینکه باعث آرامش شما در خانه شود مایه‌ی دردسر است. سعی کنید در خانه‌های کوچک از گیاهان آپارتمانی زیاد استفاده نکنید؛ زیرا فضای خانه را کوچک نشان می‌دهد.

گل و گلدان

فرش کوچک

استفاده از قالیچه و فرش‌های کوچک در خانه‌های کوچک باعث می‌شود که خانه شما کوچکتر به نظر برسد. در نتیجه بهتر است از فرش‌های کوچک در خانه خد استفاده نکنید.

سخن نهایی

دغدغه چینش خانه‌های کوچک چند سالیست که به یکی از اصلی ترین دغدغه‌های افراد تبدیل شده است. در این مقاله به شما توصیه‌هایی از وسایلی که برای خانه‌های کوچک نباید تهیه کنیم کردیم. امیدواریم که این مقاله به شما در چیدمان هرچه بهتر خانه کوچک خود کمک کرده باشد. ممنون که با مدوسادکور همراهی کردید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *