جستجو

ثبت‌نام

عجایب باورنکردنی اپل پارک، محل کار کارمندان اپل

محل کار کارمندان اپل، معرفی اپل پارک

بزرگترین و شاید مهمترین محصولی که کمپانی اپل ساخته است چیزی نیست که بتوانید آن را به خانه ببرید و از آن لذت ببرید. اپل پارک دومین پردیس این شرکت است که در کوپرتینو، کالیفرنیا ساخته شده است. این مجموعه یکی از آخرین محصولاتی است که توسط استیو جابز فقید ارائه شده است. این ساختمان دایروی شکل عظیم، امروزه به عنوان نمادی از تعهد اپل به طراحی، انرژی سبز و آینده فناوری است.

معرفی اپل پارک

اپل پارک یک حلقه کامل و بی نقص است که نشانگر نوعی کمال در این مجموعه است. این مجموعه که توسط نورمن فاستر و همکاران دیگرش طراحی شده است، به‌روزرسانی قرن بیست و یکمی از پردیس اداری شرکت‌های اواسط قرن بیستم است که با حساسیت محیطی و تأکید بر سلامت کارکنان تقویت شده است. این مجموعه در اپل، خانه (home) نامیده می‌شود که در سال 2017 رسما پروسه ساخت آن به اتمام رسید و اپل کارکنان خود را به این سفینه فضایی حلقه‌ای شکل منتقل کرد. در ادامه با مدوسادکور همراه باشید تا بیشتر با این محل که متعلق به یکی از غول‌های دنیای تکنولوژی است آشنا شوید.

ویژگی های اپل پارک

این مجموعه جذاب در زمینی به مساحت 175 هکتار ساخته شده و ساختمان اصلی آن 260 هزار متر مربع مساحت دارد. اپل پارک با ارزش بیش از چهار میلیارد دلار ساخته شده است. این مکان 12000 کارمند دارد و تمام انرژی مصرفی آن از منابع تجدید پذیر تامین می‌شود. این مجموعه بزرگترین پانل‌های شیشه‌ای جهان را داراست و بزرگترین مجموعه با تهویه طبیعی است که تا کنون ساخته شده.

ویژگی های اپل پارک

درون اپل پارک شرایطی برای تامین 17 مگاوات برق خورشیدی مهیا شده و 9000 درخت مقاوم در برابر خشکسالی نیز در این مجموعه کاشته شده است. این مجموعه محلی برای تناسب اندام و بدنسازی به مساحت 10000 متر مربع را برای کارکنان خود فراهم کرده است. اپل پارک چراغ خلاقیت و اتحاد است که قرار است اپل را به سوی آینده سوق دهد.

ویژگی های اپل پارک2

تاثیر همه گیری کرونا بر بازگشایی اپل پارک

زندگی در پردیس جدید اپل کوتاه بود، چرا که همه‌گیری کووید-19 اکثر کارمندان را مجبور به کار در خانه کرد. علیرغم اینکه می‌توانست هزاران کارمند را در خود نگه دارد، اما تنها بخش کوچکی از مارس 2020 توانستند در این محل کار کنند. پس از تاخیرهای متعدد به دلیل همه‌گیری، سرانجام اپل توانست در آوریل 2022 کارمندان خود را به محوطه بسیار زیبای حلقه بازگرداند. البته روند بازگشت کند بود و توسط چندین کارمند که مایل به کار از خانه بودند به شدت مورد اعتراض قرار گرفت، اما اپل در پایان اپل موفق به راه اندازی کامل این محل شد.

تاثیر همه گیری کرونا بر بازگشایی اپل پارک

توسعه و ساخت اولیه

استیو جابز، مدیر عامل و یکی از بنیان گذاران مجموعه اپل، با توجه به رشد سریع شرکت به این نتیجه رسیده بود که محوطه‌ای که در اختیا اپل است نمی‌تواند گنجایش لازم را برای آنها داشته باشد. بنابراین، اپل زمینی را خریداری کرد که قبلاً متعلق به هیولت پاکارد بود. شرکتی که استیو جابز به عنوان کارآموز تابستانی در آنجا کار می کرد.

توسعه و ساخت اولیه

پس از خرید زمین مورد نظر استیو جابز شخصاً طرح بلندپروازانه ای را برای ساخت یکی از بزرگترین ساختمان های اداری جهان به شورای شهر کوپرتینو ارائه کرد. اپل بسیاری از اهداف اولیه خود را در اولین ارائه خود در حلقه برآورده کرد، اگرچه این کار دو سال بیشتر از برآورد‌های اولیه طول کشید اما برآوردهای هزینه به خوبی انجام گرفت. متاسفانه جابز تنها چند ما پس از ملاقات اولیه و ارائه اولیه خود از دنیا رفت و تئاتر پردیس به یاد او نامگذاری شده است.

توسعه و ساخت اولیه 2

در سال 2014، اپل تخریب اولیه ساختمان های قدیمی هیولت پاکارد را آغاز کرد و زمین را شکست. این پروژه کمی بیش از سه سال طول کشید تا نهایی شود و برای انتقال کارمندان آماده شود. در طول فرآیند ساخت، اپل با چالش‌های متعددی از خرید تمام درختان موجود گرفته تا مالیات‌های شهری مواجه بود.

طراحی نهایی

جانی آیو مدیر ارشد طراحی شرکت اپل بود. در حالی که اپل پارک در حال ساخت بود، آیو از رهبری تیم طراحی محصول کنار رفت تا علاقه شخصی بیشتری به ساخت و طراحی پردیس جدید داشته باشد. آیو به طور مستقیم با شرکت فاستر و همکاران مشارکت کرد و تأثیرات طراحی او در سراسر محوطه دانشگاه دیده می شود.

طراحی نهایی

آیو درمورد طراحی خاص این محل گفت است که : به عنوان یک تیم طراحی، هدف ما از برخی جهات این بوده است که طراحی را از مسیر خارج کنیم.” ما سعی می‌کنیم راه‌حلی را تعریف کنیم که آنقدر اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد که مسئله به عقب رانده می‌شود».

او این را با اشاره به فلسفه ای که در پس هر چیزی که اپل طراحی می کند وجود دارد اعلام کرد . او ادامه داد: ارتباط بین طبقات بسیار زیاد است. چاه‌های نورانی وجود دارند که تا انتها پایین می‌روند. شما اتصالات بصری به طبقات و اتصالات کنار پله‌ها دارید.

طراحی نهایی (2)

آیو در نهایت به انعطاف پذیری این مجموعه در ایجاد فضاهای مختلف اشاره می‌کند و می‌گوید: “ساختمان ما بسیار قابل تنظیم است و شما می‌توانید خیلی سریع فضاهای باز بزرگ ایجاد کنید یا می‌توانید تعداد زیادی دفاتر خصوصی کوچکتر را پیکربندی کنید. ساختمان تغییر خواهد کرد و تکامل خواهد یافت.”

این ایده که ساختمان می تواند با تغییر اپل تغییر کند، عامل محرک بسیاری از طراحی بود.

حلقه

اپل ساختمان اصلی این مجموعه که به شکل یک بشقاب پرنده بزرگ طراحی شده است را حلقه (The Ring) می‌نامد. ین ساختمان عظیم دارای 800 پانل شیشه ای گرد با ارتفاع 13.7 متر است که تمام راه را در اطراف ساختار چهار طبقه به هم متصل می کند. برخی از این پانل‌ها به عنوان درهای کشویی بزرگ عمل می‌کنند و به فضای داخلی اجازه می‌دهند در هوای خوب در معرض فضای باز قرار بگیرند.

حلقه

رینگ از عایق پایه برای محافظت در برابر زلزله استفاده می کند که سیستم جداسازی آن شامل 692 نعلبکی بزرگ فولادی است که در دو طبقه زیر زمین قرار دارند. این سیستم نسخه اصلاح شده تحقیقات جداسازها در ژاپن است و محوطه اپل پارک را در برابر همه زلزله ها به جز زلزله‌های بسیار شدید محافظت می‌کند.

فضای داخلی رینگ میزبان اتاق‌های بزرگ با دیوارهای شیشه‌ای و ورودی‌ها، از جمله فضاهای باز است که می‌توان در صورت نیاز آن را به بخش‌های کوچک‌تر تبدیل کرد. این حلقه به هشت بخش یکسان تقسیم شده است.

حلقه 2

رینگ از تهویه طبیعی استفاده می کند تا به سبزترین ساختمان اداری جهان تبدیل شود و نه ماه از سال نیازی به وسایلی برای ایجاد گرمایش یا سرمایش ندارد. برای پیشبرد ابتکارات سبز خود، اپل با شرکتی به اسم First Solar برای ارائه 130 مگاوات انرژی پاک به محوطه اصلی اپل پارک و ساختمان‌های اطراف شریک شد.

بسیاری اپل پارک را محصول اپل می دانند که توسط جانی آیو طراحی شده است، جواهری که تاج او قبل از خروج از شرکت و هدیه به دوست درگذشته اش استیو جابز است.

دیگر بخش‌های مجموعه اپل پارک

سالن همایش‌های استیو جابز

این مجموعه که به نام استیو جابز طراحی شده است، یک ساختمان شیشه‌ای به قطر 50 متر است که هیچ ستون میانی ندارد. سقف فیبر کربنی با وزن 80 تن بزرگترین سقف در جهان است. در زیر ساختار شیشه ای، زیر زمین، سالنی با گنجایش 1000 نفر وجود دارد. این تئاتر در سال ۲۰۱۸ برنده  جایزه هنر سازه شد. اپل این سالن را برای ارائه محصولات و رویدادها در نظر گرفته بود، اما این قصد به دلیل همه گیر شدن کرونا کوتاه مدت بود. با حرکت شرکت به سمت سبک رویدادهای آنلاین، به نظر می رسد که این محل برای نمایش رویدادهای از پیش ضبط شده به جای صحنه زنده استفاده می شود.

سالن همایش‌های استیو جابز

مرکز بازدیدکنندگان اپل پارک

این مرکز مشرف به محوطه پردیس است و به چهار بخش تقسیم شده است. یک فروشگاه اپل 1000 متر مربعی، یک کافه 185 متر مربعی، یک سکوی مشاهده و یک منطقه برای تجربه واقعیت افزوده.

مرکز بازدیدکنندگان اپل پارک

 منطقه واقعیت افزوده یک مدل مقیاس از اپل پارک است که به شما امکان می دهد محوطه پردیس را از طریق iPad با استفاده از نرم افزار AR مشاهده کنید. این قسمت تنها قسمتی است که بازدید و تماشای آن برای عموم مردم آزاد است.

مرکز بازدیدکنندگان اپل پارک2

glendenning barn در اپل پارک

انبار گلندنینگ یک بنای تاریخی است که توسط اپل در طول ساخت اپل پارک جابجا و بازسازی شده است. این مکان در ابتدا بخشی از زمین های کشاورزی بود که باغ های زردآلو، آلو و گیلاس را در خود جای داده بود. اکنون برای ذخیره سازی ابزارهای نگهداری از زمین استفاده می شود. این محل به عنوان نمادی برای جامعه و نوآوری در اپل پارک می‌باشد.

glendenning barn

یکی از دلایلی که اپل نتوانست این محل را تخریب کند این بود که این ساختمان یک انبار غله بود که توسط اپل ساخته نشده است و توسط شورای شهر کوپرتینیو به عنوان یک میراث تاریخی ثبت شده است.

استیج رنگین کمانی

در مرکز رینگ یک زمین مستطیل شکل قرار دارد که یک استیج با دکوری از رنگین کمان که برگرفته از لوگوی ابتدایی شرکت اپل است قرار دارد. این استیج برای همایش‌های مختلفی در اپل پارک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استیج رنگین کمانی

سخن نهایی

بسیاری از افراد هستند که ساخت چنین مجموعه‌ای را به دلیل بیش از حد کمالگرا بودن آن نقد می‌کنند. اما باید گفت که این محل دقیقا همان مکانی است که جابز برای اپل در نظر داشت. این مکان بی نقص زیبا و کاملا نوین طراحی شده است و به گفته تیم کوک تصویر استیو جابز بزرگ در جای جای اپل پارک منعکس شده است.

ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *