جستجو

ثبت‌نام

معرفی گیاه فیکوس بنجامین

معرفی گیاه فیکوس بنجامین

گیاه فیکوس بنجامین یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار در بین افرادیست که به نگهداری گیاهان در آپارتمان علاقه بسیاری دارند. امروز می‌خواهیم شما را با ویژگی‌های این گیاه جذاب و شرایط نگهداری آن بیشتر آشنا کنیم. پس اگر قصد پرورش و نگهداری این گیاه را دارید و می‌خواهید خانه خود را به فضای بهتری برای زندگی تبدیل کنید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با مدوسادکور همراه باشید.

گیاه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین از گیاهان بومی جنگل‌های استوایی است و در مناطق گرمسیری مثل استرالیا و هندوستان بسیار یافت می‌شود. امروزه این گیاه به طور گسترده در درون خانه‌ها یافت می‌شود. این گیاه به راحتی در شرایط دمایی سردتر هم قابلیت رشد دارد.

فیکوس بنجامین که با نام لاتین Ficus Benjamina شناخته می‌شود با اسم انجیر برگ ریز نیز شناخته می‌شود. این گیاه در شرایط نوری مختلف از خود مقاومت خوبی نشان می‌دهد. از ویژگی‌های ظاهری این گیاه می‌توان به شاخه‌های ظریف و باریک و تنه‌ی خاکستری روشن اشاره کرد.

گیاه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین علاوه بر ویژگی‌های مثبت ظاهری که دارد، گزینه مناسبی برای تصفیه هوای فضاهای بسته می‌باشد. گیاه فیکوس بنجامین می‌تواند سم های موجود در فضا را از بین ببرد و فضا را پاکسازی کند.  فرمالدئید، بنزن و تری‌کلرواتین سمومی هستند که توسط این گیاه تصفیه می‌شوند.

شرایط نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

پس از اینک این گیاه زیبا و مفید برای فضاهای بسته را شناختید، به نحوه نگهداری و شرایطی که فیکوس بنجامین برای رشد بهتر و بیشتر به آن احتیاج دارد، می‌پردازیم.

نور مناسب

گیاه فیکوس بنجامین را بهتر است در قسمت پر نور خانه قرار دهید. این گیاه به نور فراوان احتیاج دارد. اما قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید اصلا گزینه مناسبی نخواهد بود. این گیاه در مناطق بومی خود در فضای نیم سایه رشد می‌کند و اگر به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار گیرد ممکن است که برگ‌های آن دچار سوختگی، خشک شدن و تغییر رنگ شوند. بهتر است که گیاه فیکوس بنجامین در کنار پنجره و پشت پرده قرار گیرد. شما می‌توانید این گیاه را در فصل تابستان به حیاط و یا بالکن خانه منتقل کنید و در فصل زمستان در محلی که به نور و گرما نزدیک‌تر است آن را نگهداری کنید.

نور مناسب

در ضمن بهتر است که از جابجایی زیاد این گیاه خودداری کنیک چرا که باعث به وجود آمدن مشکلاتی در رشد آن می‌شود. محلی پر نور که آفتاب مستقیم آن را تحت الشعاع قرار ندهد را انتخاب کنید و با خیال راحت از زیبایی که فیکوس بنجامین به فضای شما می‌بخشد لذت ببرید.

آبیاری مناسب برای گیاه فیکوس بنجامین

همانطور که اشاره کردیم گیاه فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیری و استوایی است پس این انتظار را باید داشته باشیم که این گیاه شرایط کم آبی را به خوبی تحمل کند و نسبت به آبیاری زیاد و مداومی نداشته باشد. که این انتظار درست و بجاست. این گیاه فقط زمانی به آبیاری احتیاج دارد که خاک آن خشک شده باسد و اگر به طور مداوم و زیاد آن را آبیاری کنید، گیاه دچار مشکلاتی می‌شود و ممکن است در رشد آن اختلالاتی به وجود بیاید. پس برای آبیاری این گیاه باید ملاحظاتی را رعایت کنیم تا طراوت و شادابی آن حفظ شود.

آبیاری مناسب برای گیاه فیکوس بنجامین

در فصل‌های رشد این گیاه یعنی بهار و تابستان، بهتر است که این گیاه را به طور منظم آبیاری کنید. فواصل بین هر نوبت آبیاری بسته به دم و آب و هوای منطقه شما ممکن است متفاوت باشد. اما باید زمانی به گیاه آب بدهید که خاک آن خشک شده باشد و پس از آبیاری تا خشک شدن کامل خاک از آبیاری دوباره خودداری کنید. آبیاری زیاد به این گیاه باعث می‌شود که گیاه بنجامین فیکوس شما دچار ریزش برگ شود و ریشه‌های گیاه شما دچار پوسیدگی شود.

آبیاری مناسب برای گیاه فیکوس بنجامین 2

خاک مناسب گیاه فیکوس بنجامین

گیاه فیکوس بنجامین یک گیاه آپارتمانی است و برای نگهداری نیازی به ترکیبات خاصی از خاک و یا نوع به خصوصی از خاک را ندارد. همان خاک مناسب برای گیاهان آپارتمانی که به راحتی یافت می‌شود برای این گیاه مناسب است.

زهکشی بالا و دارا بودن مواد معدنی و مغذی کافی از ویژگی‌های خاک آپارتمانی است که خاک مناسب برای گیاه فیکوس بنجامین هم باید این ویژگی‌ها را داشته باشد. خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک برگ هم می‌تواند برای فیکوس بنجامین انتخاب مناسبی باشد. در ضمن اگر قصد افزایش زهکشی خاک گیاه را دارید می‌توانید از پرلیت استفاده کنید.

خاک مناسب گیاه فیکوس بنجامین

تعویض گلدان

این گیاه در هر چند سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد. چرا که رشد ریشه گیاه باعث می‌شود که ریشه‌ها به جای بیشتری برای رشد احتیاج داشته باشند. در ضمن بهتر است اسن کار را در اوایل بهار انجام دهید.

دمای مناسب

مناسب ترین شرایط دمایی برای گیاه آپارتمانی بنجامین فیکوس دمایی بین 18 تا 21 درجه‌ی سانتی‌گراد در شب و 23 تا 30 درجه‌ی سانتی‌گراد در روز است. دمای اتاق به طور کلی برای گیاه فیکوس بنجامین دمای مناسبی به حساب می‌آید. تنها نکاتی که باید در مورد شرایط دمایی مناسب برای این گیاه به آن توجه کنید این است که این گیاه نباید در شرایطی قرارگیرد که نوسانات دمایی زیادی را متحمل شود. و همچنین فیکوس بنجامین را در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید. فیکوس بنجامین در دمای پایین دچار ریزش برگ می‌شود.

دمای مناسب

رطوبت مناسب

با توجه به شرایطی که مناطق استوایی از نظر رطوبت دارند، بهتر است که فضای اطراف فیکوس بنجامین هم اندکی مرطوب باشد. برای افزایش رطوبت می‌توانید از غبارپاشی آب استفاده کنید.

در ضمن توجه داشته باشید که گیاه را در نزدیکی هیتر و یا بخاری قرار ندهید که رطوبت آن گرفته شود.

رطوبت مناسب

کود دهی

برای رشد بهتر هر گیاهی به کود مناسب احتیاج دارد. برای افزایش طراوت گیاه فیکوس بنجامین خود می‌توانید در فصل تابستان که فصل رشد این گیاه است، هر دو تا چهار هفته یکبار به آن کود بدهید. مقدار کمی از محلول کود را با مقداری آب ترکیب کنید و گیاه را به خوبی تغذیه کنید. توجه کنید که کود دهی بیش از حد می‌تواند باعث سوختن ریشه گیاه شود.

کود دهی

سخن نهایی

نگهداری گیاهان آپارتمانی همواره باعث افزایش روحیه افراد در خانه می‌شود. در این مقاله با شما در مورد نحوه پرورش و نگهداری گیاه فیکوس بنجامین سخن گفتیم. امیدواریم که این مطلب در نگهداری هرچه بهتر گیاه خود به شما کمک بسیاری کرده باشد. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *