جستجو

ثبت‌نام

دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

امروزه دکوراسیون به روش ها و سبک های بسیاری در کشور ها به اجرا در می‌آید. دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی یکی از سبک های مشهور و پرطرفدار در بین طراحان است. سبک دکوراسیون آسیایی ریشه در فرهنگ و آداب رسوم کشورهای شرق آسیا دارد. سبک دکوراسیون آسیایی متعلق به کشورهای آسیایی همچون چین، هند، ژاپن، ایران و به طور کلی شرق آسیا می باشد که هر یک باتوجه به فرهنگ و ویژگی های هر کشور معماری و طراحی دکوراسیون داخلی متفاوتی دارند. این سبک حس آرامش و سکون را در انسان تداعی میکند. حضور المان های طبیعی و نزدیکی این سبک با طبیعت از شاخصه های مهم سبک آسیایی در طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد.

در سبک آسیایی دو عنصر مهم آرامش و تعادل نقش بازی می‌کنند. در این سبک فضاهای ترکیبی و شلوغ جای خود را به فضاهای باز، خلوت و تمیز می‌دهند تا حسی خوشایند در فضا ایجاد شود. عناصر طبیعی نظیر چوب، سنگ و گل و گیاه معمولا در اغلب سبک های آسیایی قابل مشاهده هستند.

مهم ترین ویژگی های دکوراسیون به سبک آسیایی

  • خلق فضایی آرام و دلنشین
  • استفاده بسیار از نور طبیعی
  • بهره گیری از طبیعت
  • استفاده از المان های طبیعی در مبلمان و دیگر بخش های خانه
  • استفاده از نور و سایه در فضا
  • احترام به طبیعت

نورپردازی دردکوراسیون داخلی به سبک آسیایی

نور بخش مهمی از دکوراسیون به سبک آسیایی را تشکیل می‌دهد. در این سبک از دکوراسیون تاکید بیشتر بر روی نور طبیعی است. استفاده از نور خورشید و انعکاس آن در بخش های مختلف خانه در سبک آسیایی بسیار مورد توجه و با اهمیت است. نور خورشید در این سبک کل فضای خانه را در بر می‌گیرد. به همین دلیل باید از پنجره های قدی و بزرگ در معماری استفاده کرد و پرده ها را هم تا جایی که امکان دارد از رنگ های روشن و ساده انتخاب کرد که به راحتی نور را به فضای داخلی خانه وارد کند.

وجود نور خورشید حس زیبایی و آرامش را به خانه می‌آورد و باعث ایجاد فضایی دلبازتر می‌شود. همچنین نور بیشتر و حضور پنجره ها ی قدی باعث بزرگ تر جلوه دادن خانه می‌شود.

نورپردازی دردکوراسیون داخلی به سبک آسیایی

رنگ در دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی دکوراسیون انتخاب رنگ می‌باشد. در سبک آسیایی استفاده از رنگ های طبیعی و نزدیک به خنثی بسیار رایج و مورد توجه است. البته در کشور های متفاوت آسیایی این رنگ ها به شیوه ای متفاوت انتخاب می‌شود اما به طور کلی رنگ های مورد استفاده در این سبک باید به گونه ای انتخاب شود که تفسیری از مناظر طبیعی باشد. رنگ هایی مانند سفید، کرم، خاکستری سنگی، آبی روشن بهترین و مناسب ترین رنگ ها برای این نوع سبک می باشند. البته از رنگ های تاثیرگذاری مانند طلایی و برنزی و یا مشکی و یا مقداری از رنگ قرمز غلیظ که یکی از رنگ های معروف سبک آسیایی است استفاده کنید.

رنگ در دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

رنگ دکوراسیون به سبک آسیایی در کشور های مختلف

رنگ دکوراسیون داخلی در کشور های آسیایی با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. مثلا در طراحی ژاپنی از رنگ های طبیعی استفاده می شود و یا حضور سیاه و سفید هم جایگاه ویژه ای در این طراحی دارند. اما در طراحی به سبک ایرانی ها رنگ های آبی، زرد و فیروزه ای و کاشی های رنگی و شاد کاربرد فراوانی دارد. هندی ها هم از رنگ های گرم نظیر نارنجی و قرمز استفاده می کنند و چینی ها هم طرفدار رنگ های جیغ هستند.

البته شما می‌توانید از تلفیق رنگ ها نیز استفاده کنید اما پیشنهاد می شود اگر به سراغ آرامش سبک آسیایی هستید به انتخاب یک کشور و پیاده کردن اصول طراحی مربوط به آن بسنده کنید.

رنگ دکوراسیون به سبک آسیایی در کشور های مختلف

مبلمان در دکوراسیون به سبک آسیایی

مبلمان نیز مانند رنگ با توجه به کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال حضور صندلی های انحنا دار چینی یا سنت های تانسوی ژاپنی و یا پرده های پارچه ای یا پاف های هندی از انواع مختلف مبلمان در آسیا هستند. اما به طور کلی در این شیوه ما به دنبال آرامش هستیم، پس مبل های ساده با رنگ هایی که هماهنگ با رنگ اصلی دکوراسیون داخلی خانه انتخاب شده اند می توانند انتخاب خوبی باشند. یک قاعده کلی که در مورد مبلمان در شیوه آسیایی وجود دارد این است که میز و صندلی ها در ارتفاع کمی نسبت به زمین قرار می گیرند. حتی برخی از انواع تشک ها هستند که روی زمین قرار داده می شوند.

مبلمان در دکوراسیون به سبک آسیایی

متریال مورد استفاده در دکوراسیون داخلی به سبک آسیایی

هدف از طراحی دکوراسیون آسیایی ایجاد حس آرامش می باشد. در نتیجه وجود متریالی برگرفته از طبیعت بسیار موثر است. در سبک آسیایی بیشتر از متریال های طبیعی استفاده می شود. چوب یکی از رایج ترین متریال موجود در این سبک می باشد که معمولا در کفپوش ها استفاده می شود. استفاده از سنگ و سرامیک یا دیوار بتنی، پرده های بامبو، پارتیشن های شیشه ای نیز بسیار مرسوم می‌باشد. بامبو، چوب خیزران، کاغذ برنج و کناف نیز از دیگر متریال هایی هستند که می‌توان از آنها در دکوراسیون داخلی به سبک آسیایی استفاده نمود.

متریال مورد استفاده در دکوراسیون داخلی به سبک آسیایی

وجود عنصر آب در دکوراسیون به سبک آسیایی

آب یکی دیگر از عناصر مهم موجود در دکوراسیون آسیایی است. حوض های معروف در باغ های ژاپنی، آبشار های داخلی کوچک و یا دیوار های آبریز از ویژگی های اصلی دکوراسیون آسیای شرق هستند. برای استفاده از آب می‌توانید از راهکار های متفاوتی بسته به میزان فضا و بودجه ای که در اختیار دارید بهره ببرید.اگر فضا و یا بودجه شما کم باشد، می توانید از کاسه ها و یا تنگ های کوچک و ساده که داخل آن ماهی قرار دارد را به فضای خود اضافه کنید، و یا اگر فضای کافی در اختیار دارید یک فواره، استخری کوچک یا دیواره ای از آب را به خانه، باغ یا حیاط خود اضافه کنید.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

همانطور که تا کنون متوجه شده‌اید، وجود المان هاب برگرفته از طبیعت در طراحی دکوراسیون به سبک آسیایی بسیار با اهمیت است. گیاهان نیز در این نوع دکوراسیون نقش پررنگی دارند. استفاده از گیاهان شرقی مثل بن سای بامبو و … در دکوراسیون آسیایی رایج است.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی با الهام از سبک آسیایی

سخن نهایی

در این مقاله با شما در مورد ویژگی های سبک آسیایی در طراحی دکوراسیون داخلی سخن گفتیم. امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب سبک مناسب و ایجاد فضایی آرام در خانه تان به شما کمک کرده باشد. ممنون که با مدوسادکور همراه بودید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *