جستجو

ثبت‌نام

طراحی دکوراسیون داخلی با الهام از فضاهای طبیعی

طراحی دکوراسیون داخلی با الهام از فضاهای طبیعی

استفاده از عناصر و المان های طبیعی در خانه همواره مورد توجه افراد بسیاری در طراحی دکوراسیون خانگی بوده است. که یکی از مهم ترین دلایل القای حس آرامش به درون خانه و همچنین ایجاد رابطه مستقیم فضای درون خانه با طبیعت می‌باشد. برقراری ارتباط باطبیعت و استفاده از عناصر طبیعی می‌تواند باعث کاهش استرس های روزمره، بالا بردن تمرکز و آرامش در افراد شود. استفاده از عناصر اصلی طبیعت مثل چوب، سنگ و نور مناسب و همچنین استفاده از رنگ های طبیعی که باعث می‌شوند فضای خانه رابطه نزدیکی با محیط طبیعی برقرار کند می‌تواند در این مورد بسیار موثر واقع شود.

به طور کلی استفاده و الهام از طبیعت در معماری با سه رویکرد متفاوت قابل بررسی است. رویکرد اول، رویکرد فرمی نام دارد که در این دیدگاه معمولا طبیعت به شکل سمبلیک به معماری ورود می‌کند و در فرم کالبدی پروژه ظاهر می‌شود. رویکرد دوم، رویکرد سازه گرا نام دارد که در آن اجسام طبیعی از منظر ساختاری و ایستایی مورد بررسی قرار می‌گیرند. و در نهایت رویکرد سوم، رویکرد تکامل گرا نام دارد. در این رویکرد الگو هایی از رشد موجودات و یا ارگان های طبیعی به کار گرفته می‌شود.

در این مقاله با مدوسا دکور همراه باشید تا با کمک این عناصر بتوانید با طراحی دکوراسیون داخلی با الهام از فضاهای طبیعی آشنا شوید.

استفاده از رنگ های طبیعی در دکوراسیون

در طراحی دکوراسیون داخلی منازل اولین قدم انتخاب رنگ مناسب است. استفاده از رنگ هایی که جلوه هایی از آنها در طبیعت وجود دارد می‌تواند به نزدیک شدن فضا به طبیعت کمک کند.

استفاده از رنگهایی با تناژ قهوه ای در دکوراسیون خانه

استفاده از تناژهای مختلف رنگ قهوه ای مانند فندقیف خرمایی و بلوطی می‌توانند در نزدیک کردن فضا به طبیعت بسار موثر باشند. با استفاده از این رنگها که حرارت و دمای رنگی یکسانی دارند، می‌توانید ظاهری آرامش بخش برای خانه فراهم کنید. برای ایجاد هامونی و کنتراست بیشتر نیز بهتر است از این رنگها در کنار رنگ های زرد قرمز و آبی برای المان های مختلف استفاده کنید.

استفاده از رنگهایی با تناژ قهوه ای در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگهایی با تناژ سبز در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگهای سردی مثل سبز که تناژ های مختلفی مانند زیتونی، لجنی و زمردی دارند، می‌تواند به ایجاد محیطی نزدیک و در تعامل با طبیعت بسیار کمک کند. استفاده از این رنگها در کنار رنگهای گرم مثل قهوه ای کنتراست زیبایی ایجاد می‌کند.

استفاده از رنگهایی با تناژ سبز در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگهایی با تناژ طوسی در دکوراسیون خانه

یکی دیگر از رنگهای طبیعی و خاکی در دکوراسیون رنگ طوسی، می‌باشد. رنگ طوسی با توجه به روشن یا تیره بودن و همچنین استفاده از ترکیب آن با تناژهای دیگر می‌تواند به عنوان خاکستری، صدفی، بتنی و یا بژ نیز استفاده شود. وجود این تنوع در طیف رنگ طوسی باعث می‌شود این رنگ، رنگی بسیار کاربردی در طراحی خانه باشد که قابل استفاده برای متریال هایی مثل سنگ می‌باشد.

استفاده از رنگهایی با تناژ طوسی در دکوراسیون خانه

استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی

چوب یکی از ساده ترین و گرم ترین عناصر طبیعت است و دارای کاربردهای جالب و متفاوتی است. چوب یکی از متریال هایی است که بسیار در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب عنصری با ارزش از لحاظ ساختار معماری است، همچنین عنصر نامحدود،همه کاره،قابل بازیافت و بادوام و از همه مهمتر تجدید پذیر است که می‌توانید این عنصر را در طراحی فضاهای روستایی تا فضاهای مدرن بکار ببرید.

افراد به طور ذاتی در محیط‌های احاطه‌شده با چوب به آرامش می‌رسند. چوب منطقی ترین و دردسترس ترین عنصر طبیعی می‌باشد که می‌توان از آن در دکوراسیون خانه استفاده کرد. مخصوصا زمانی که بخواهیم دکوراسیون خانه را به سمت ایجاد فضایی روستایی سوق دهیم استفاده از چوب به فضا حس گرم و دنجی می‌دهد.

استفاده از چوب در بخش های مختلف خانه مثل کف پوش، دیوارپوش، مبلمان، سقف، کابینت و قفسه کتابخانه بسیار رایج و مفید است. مبلمان چوبی یکی از محبوب ترین و با دوام ترین نوع مبلمان است. مبلمان چوبی از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است. به دلیل اینکه عنصری از دل طبیعت به زیبایی و درخشانی آن کمک می کند. همچنین استفاده از تاج چوبی ساده برای تخت خواب ظاهری مدرن و امروزی با الهام از طبیعت برای خانه فراهم می‌‌‌‌‌آورد.

استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از عنصر سنگ در خانه بسیار مورد استفاده طراحان فضای داخلی قرار می‌گیرد. سنگ را می‌توان تقریبا با هر سبکی در معماری ترکیب و مورد استفاده قرار داد. برای داشتن ظاهری زیباتر و آرام‌تر، می‌توان از مجسمه‌ها و مجسمه‌های صخره‌ای استفاده کرد. از عنصر سنگ می‌توان در دیوارها، پله ها، کف ها، پیشخوان آشپزخانه و شومینه سنگی استفاده کرد.

استفاده از سنگ برای پر کردن فضاهای خالی علاوه بر ظرافتی که به زیبایی خانه اضافه می‌کند نمایانگر حس استحکام و مقاومت است. استفاده از سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شست و شوی آسان

ایجاد بافت لوکس و منحصر به فرد

القای حس طبیعت به فضا

نگهداری آسان و دوام بالای سنگ

استفاده از سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از گیاه در دکوراسیون خانه

یکی از بهترین عناصر طبیعی که می‌توان از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد گیاهان هستند. گیاهان در وهله اول فیلتر طبیعی فضا هستند و همچنین رنگ سبز این عنصر فضای آرامبخشی ایجاد می‌کند که تاثیر مثبتی بر سیستم عصبی دارد و باعث کاهش اضطراب و استرس در افراد می‌شود. در واقع استفاده از گیاه ساده ترین راه برای ایجاد فضایی طبیعی در خانه می‌باشد. امروزه استفاده از گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این عنصر نه تنها فضاها را جذاب تر و زنده تر می کند بلکه در سلامت کلی نیز نقش دارد.

استفاده از گیاهان در خانه مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد مختلفی مثل ایجاد فضایی برای خواب آرام تر، افزایش بهره وری و کمک به تمرکز بیشتر، کاهش استرس در افرادو همچنین فیلتر طبیعی هوا بودن اشاره کرد. یکی دیگر از مهم ترین مزایای استفاده از این عنصر کاهش بیماری های ریوی است چرا که حضور گیاهان در خانه باعث افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار محیط می‌شود.

استفاده از گیاه در دکوراسیون خانه

سخن نهایی

در این مقاله با شما در مورد طراحی دکوراسیون داخلی با الهام از فضاهای طبیعی سخن گفتیم و عوامل طبیعی مختلفی را بررسی کردیم. امیدواریم که این مقاله به انتخاب هرچه بهتر عناصر و رنگ های طبیعی در خانه به شما کمک کند. ممنون که با مدوسادکور همراه بودید.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *