جستجو

ثبت‌نام

نحوه طراحی روف گاردن

نحوه طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن یکی از جدید ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون منازل به حساب می‌آید. امروزه با توجه به پیدایش مصالح سبک و نوین به راحتی می‌توان بام فضاهای مختلفی را به طور زیبایی طراحی کرد و با ایجاد فضایی آرام و دلنشین محیط روف گاردن را طراحی نمود. در این مطلب قصد داریم در مورد ویژگی‌ها و نحوه طراحی روف گاردن با شما سخن بگوییم. پس اگر قصد ایجاد یک روف گاردن و یا دیزاین روف گاردن خود را دارید در ادامه با مدوسادکور همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن بر روی بام خانه خود نیاز به محاسبات دقیق دارید. خصوصا اگر مدت زمان زیادی از ساخت خانه شما می‌گذرد. به طور کلی ایجاد چنین فضایی بار زیادی را به بام خانه شما وارد می‌کند که این موضوع باید قبل از طراحی روف گاردن بر روی بام پیش بینی شود. برای طراحی روف گاردن بر روی تراس یا بام شما باید از کارشناسان مجرب و همچنین نقشه برداری دقیق از فضا کمک گرفته و با استفاده از مصالح مناسب روف گاردن خود را طراحی و اجرا کنید.

طراحی روف گاردن

تقسیم کردن وزن در کل سطح بام

پیش از هر چیزی باید به این موضوع توجه کنید که بام شما توانایی خیلی زیادی برای متحمل شدن وزن به صورت متمرکز را ندارد و باید فضای روف گاردن خود را طوری طراحی کنید که همه بار در نقاط خاصی متمرکز نشود و تقسیم شود. شما باید المان‌های سنگین تر را در فواصل مشخصی قرار دهید که از بروز هر گونه حادثه‌ای جلوگیری شود.البته در برخی از خانه‌های امروزی بام را طوریطراحی و تعریف می‌کنند که توانایی تحمل بار ناشی از روف گاردن را داشته باشد.

تقسیم کردن وزن در کل سطح بام

انتخاب خاک مناسب برای طراحی روف گاردن

یکی از مهمترین نکات طراحی روف گاردن انتخاب خاک مناسب برای آن است. دلیل این اهمیت این است که خاک روف گاردن باید دارای وزن مخصوص کمتری باشد و در واقع سبک تر باشد. این خاک باید قابلیت جذب آب زیادی داشته باشد و همچنین به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در روف گاردن، خاک انتخابی ما برای روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیازمندی گیاهان به مواد معدنی را رفع کند.

انتخاب خاک مناسب برای طراحی روف گاردن

انتخاب مصالح مناسب

همانطور که تا کنون متوجه شده‌اید انتخاب مصالح مناسب برای روف گاردن بسیار مهم است. چرا که کم بودن وزن مواد مصرفی برای روف گاردن بسیار مسئله‌ی قابل توجهی می‌باشد. باید پیش از انتخاب هر المان و هر مصالحی به وزن آن توجه نمود و سپس دست به انتخاب و طراحی زد.

انتخاب مصالح مناسب

ایزوله کردن کف

پیش از طراحی سطح روف گاردن باید کف را به طور کامل آب بندی کنید. این کار بسیار مهم است. شما با استفاده از روش‌ای مختلف مثل غیرگونی و ایزوگام کردن سقف می‌توانید این کار را انجام دهید. جلوگیری از نشت آب و همچنین ایجاد فضا برای خروج آب اضافی از سقف از جمله کارهای واجب برای طراحی روف گاردن است.

ایزوله کردن کف

زهکشی مناسب

شما باید از مسیر مناسبی برای زهکشی استفاده کنید. ین موضوع علاوه بر اهمیتی که برای روف گاردن شما دارد، برای حفظ بهتر گیاهان شما در روف گاردن نیز بسیار پر اهمیت و ضروری است. برای این کار شما می‌توانید از لایه های مخصوص زهکشی در کف روف گاردن خود و همچنین در زیر خاک گیاهان خود استفاده کنید.

انتخاب گیاه مناسب

اصلی ترین هدفی که برای طراحی روف گاردن دنبال می‌کنیم ایجاد فضای سبز است. گیاهانی که برای ایجاد روف گاردن از آنها استفاده می‌کنیم بهتر است خصوصیاتی داشته باشند.  میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش بادهای شدید از جمله ویژگی‌هایی هستند که باید برای انتخاب گیاه مناسب در روف گاردن به آن توجه کنید.

انتخاب گیاه مناسب

سخن نهایی

در این مطلب با شما در مورد نحوه طراحی مناسب روف گاردن سخن گفتیم. امیدواریم که این مطلب به شما در ایجاد یک فضای مناسب بسیار کمک کند. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *