جستجو

ثبت‌نام

نحوه طراحی اتاق نشیمن

نحوه طراحی اتاق نشیمن

برای طراحی اتاق نشیمن لازم است تا بسیار دقت نظر به خرج بدهید. چرا که یکی از مهمترین بخش‌های خانه به حساب می‌آید و به نوعی این بخش در ویترین قرار دارد. دلیل دیگر اهمیت این فضا این است که در طول روز همه اعضای خانه از آن استفاده می‌کنند و فضایی برای پذیرایی از دوستان و مهمانان است. شاید طراحی اتاق نشیمن به اندازه طراحی آشپزخانه، دقیق نباشد. اما از این جهت اهمیت دارد که شامل استفاده چندگانه ما می‌شود. پس نیاز به یک طراحی آگاهانه و همراه با خلاقیت دارد. در ادامه با مدوسادکور همراه شوید تا با نحوه طراحی اتاق نشیمن و مراحل مختلف آن آشنا شوید.

طراحی چیدمان اتاق نشیمن

برای یک چیدمان موفق در طراحی اتاق نشیمن، باید محل قرارگیری مبلمان را در نظر بگیرید. چیدمان صحیح و ایجاد یک نقطه کانونی مناسب می‌تواند از بهم ریختگی جلوگیری کند و این بسیار مهم است. در اتاق‌های نشیمن کوچک، قرار دادن مبلمان در گوشه‌ها و خالی گذاشتن فضای وسط سک انتخاب بسیار مناسب خواهد بود. استفاده از مبلمانی که به مبلمان شناور معروف هستند و نقطه کانونی ایجاد نمی‌کنند، در کنار پنجره و یا شومینه می‌تواند فضا را چند وجهی و بزرگتر جلوه دهد.

فضای اتاق نشیمن یک فضای کاملا اشتراکی به حساب می‌آید. پس بهتر است چسدمان به نحوی باشد که مورد تایید همه اعضا باشد و امکان استفاده از آن برای همه اعضا وجود داشته باشد.

طراحی چیدمان اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن را چگونه شروع کنیم ؟

سعی کنید با الهام از محیط اطراف و پیدا کردن علایقتان در چیدمان کار را شروع کنید. فرقی نمی‌کند، چه یک نیاز کاربردی داشته باشد و چه چیدمان مورد نظرتان را در یک مجله دکوراسیون دیده باشید، در هر صورت همیشه طراحی با الهام اولیه شروع خواهد شد. در مرحله بعد به هزینه‌ای که این طراحی در بر خواهد داشت فکر کنید. سعی کنید یک رقم حدودی از هزینه‌ها به دست بیاورید. به فعالیت‌ها و کاربردهایی که قرار است اتاق نشیمن برای شما داشته باشد فکر کنید. آیا در تمام فعالیت هایی که در آنجا انجام می شود، همه ساکنان مختلف خانه به راحتی توانایی بکارگیری آن را دارند یا خیر.

به فضاهای خالی و مسیرهای خود و مهمانان توجه کنید. وجود فضای مناسب برای حرکت و سرویس دهی بسیار مهم است. و در مرحله بعد یک لیست از فعالیت‌های مورد نیاز تهیه کنید تا مسیر طراحی سر و شکل اجرایی به خود بگیرد.

طراحی اتاق نشیمن را چگونه شروع کنیم ؟

یک پالت رنگی مناسب انتخاب کنید

حالا وقت این است که یک پالت رنگی مناسب انتخاب کنید. رنگی که انتخاب می‌کنید باید انعکاس دهنده علاقه شما باشد‌. انتخاب یک رنگ جدید حال و هوای فضای شما را کاملا عوض می‌کند. توصیه ما به شما استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی است. استفاده از این رنگ‌ها نور را بهتر انعکاس می‌دهد و فضا را روشن‌تر جلوه می‌دهد. البته نباید قدرت رنگ‌های تیره را دست کم بگیرید.

در این بخش بهتر است شهامت به خرج دهید و از رنگ‌های خاص استفاده کنید. بسیاری از افراد از انتخاب پالت‌های پررنگ یا خشن در اتاق نشیمن خانه‌شان تردید دارند. در حالی که دنیا مکانی پر جنب و جوش و رنگارنگ است و مردم دوست دارند که خانه ها زیبایی هایی را که بیرون از پنجره های خود می بینیم منعکس کنند.

یک پالت رنگی مناسب انتخاب کنید

به دیوارها توجه کنید

دیوارها از بخش‌های اصلی طراحی اتاق نشیمن هستند و تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی ظاهر اتاق نشیمن شما دارند. استفاده از کاغذ دیواری و یا طاقچه‌هایی برای قرار دادن تزئینات گزینه مناسبی است. استفاده از کاغذ دیواری در اتاق نشیمن یک راه آسان برای آوردن شخصیت به اتاق است که ممکن است به ویژه در فضاهایی که فاقد ویژگی‌های معماری هستند ارزشمند باشد. کاغذ دیواری ممکن است به ایجاد نقطه کانونی برای شما بسیار کمک کند.

به دیوارها توجه کنید

کفپوش مناسب را انتخاب کنید

کفپوش اتاق نشیمن می تواند یک حضور کم رنگ یا یکی از ویژگی‌های چشم نواز در طراحی اتاق نشیمن شما باشد. استفاده از کفپوش‌های چوبی که در مقابل رطوبت و تغییرات دمایی مقاوم است، انتخاب مناسبی برای ایجاد تفاوت در اتاق نشیمن شما خواهد بود. در بسیاری از مواقع استفاده از فرش و یا موکت های نرم، می‌تواند محیطی زیبا برای شما فراهم کند. الگوهای زیبایی که فرش ایرانی دارد می‌تواند رنگ و بویی سنتی و صمیمی به اتاق نشیمن شما بدهد.

برخی استفاده از سنگ را گزینه مناسبی برای اتاق نشیمن خود می‌دانند. استفاده از سنگ‌هایی مثل سنگ مرمر، فضای خانه شما را بسیار لوکس و قیمتی نشان خواهد داد. البته استفاده از سرامیک‌هایی که طرح‌ها و الگو‌های خاصی دارند نیز خالی از لطف نیست.

کفپوش مناسب را انتخاب کنید

مبلمان مناسب را انتخاب کنید

اگر بگوییم که مبل اصلی ترین بخش اتاق نشیمن است، اشتباه نکرده‌ایم. انتخاب مبل مناسب بسیار مهم است. شما باید از مبلی استفاده کنید که استفاده از آن برای مهمانان راحت باشد و همچنین مسیر حرکت افراد را در اتاق نشیمن مختل نکند. در کنار مبلمان از صندلی‌های اضافی استفاده کنید. سعی کنید آنها را طوری بچینید که به صورت متقارن در اطراف مبل‌ها قرار بگیرند. اگر فضای کافی دارید، با استفاده از دو سری مبلمان فضای اتاق نشیمن خود را طوری طراحی کنید که دو سبک از فضا را که اولی رسمی و دیگری غیر رسمی است برای شما ایجاد کند.

استفاده از یک میز قهوه خری یا یک میز وسط هم برای ایجاد یک نقطه کانونی مناسب، بسیار مناسب خواهد بود.

اگر حیوان خانگی دارید به این نکته توجه کنید که مبلمانتان دارای یک روکش مقاوم باشد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

مبلمان مناسب را انتخاب کنید

از نورپردازی مناسب برای طراحی اتاق نشیمن استفاده کنید

به طور کلی در اتاق نشیمن به سه نوع نورپردازی محیطی، وظیفه‌ای و تاکیدی احتیاج داریم تا برای ایجاد حالات مختلف و انجام تمام عملکردهای مورد نیاز از آنها استفاده کنیم. نورپردازی محیطی وظیفه تامین نور کلی اتاق نشیمن را دارد. پس اصلی ترین وظیفه را در طراحی اتاق نشیمن دارد و باید توجه ویژه‌ای در انتخاب لوستر داشته باشید. در ضمن استفاده از نور طبیعی هم در طول روز باید در دستور کار قرار دهید.

از نورپردازی مناسب برای طراحی اتاق نشیمن استفاده کنید

سخن نهایی

در این مقاله با شما در مورد نحوه طراحی اتاق نشیمن سخن گفتیم و ویژگی‌های لازم برای داشتن یک اتاق نشیمن مناسب را عنوان کردیم. امیدواریم که این مقاله به طراحی یک دکوراسیون مناسب برای اتاق نشیمن به شما کمک بسیاری کرده باشد. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *