جستجو

ثبت‌نام

نحوه تمیز کردن مبلمان منزل

نحوه تمیز کردن مبلمان منزل

تمیز کردن مبلمان منزل از دغدغه‌های اصلی افراد هنگام تمیز کردن خانه است. مبلمان، خصوصا میلمان پارچه‌ای را نمیتوان به راحتی تمیز کرد. در واقع برای پاک کردن آلودگی‌ها از مبلمان شما نیاز به رعایت اصولی دارید که اگر آنها را اجرا نکنید ممکن است به پارچه مبلمان خود آسیب بزنید. پس اگر قصد تمیز کردن مبلمان منزل خود را دارید و نمی‌دانید چطور این کار را انجام دهید، در ادامه با مدوسادکور همراه باشید تا مبلمان خود را به بهترین شکل ممکن تمیز نمایید.

مراحل تمیز کردن مبلمان منزل

در ادامه به طور کامل و مبسوط مرحله به مرحله روش پاک کردن مبلمان را توضیح خواهیم داد.

مراحل تمیز کردن مبلمان منزل2

برچسب شست و شوی روی مبل را بخوانید

روی تمام مبل‌ها برچسب‌هایی وجود دارد که نحوه شست و شو و مراقبت از مبلمان روی آنها آورده شده است. پیش از شروع تمیز کردن مبلمان منزل به این نکات که روی برچسب‌ها نوشته شده باید بسیار دقت کنید. در ادامه برخی از علائمی که روی مبل ممکن است مشاهده کنید را به اختصلر توضیح خواهیم داد.

w : این علامت نشان دهنده این است که باید فقط از آب یا بخار شو استفاده کنید و مواد شوینده را به کار نگیرید.

ws : این علامت به این مسئله اشاره دارد که نظافت بهتر است با محلول پایه آب و مواد شیمیایی صورت گیرد.

s : این علامت به این معنی است که تمیز کردن مبلمان منزل باید به صورت خشک صورت بگیرد

o : این علامت نشان دهنده این است که مبلمان شما از محصولات ارگانیک تهیه شده است و باید با آب سرد آن را شست و شو دهید.

x : این حرف نشان از این موضوع دارد که شما باید مبلمان خود را با برس و جاروبرقی نظافت کنید و آن را با شامپوی مخصوص شست و شو دهید.

سخن نهایی

پاک کردن گرد و خاک و پرز

اولین کاری که برای شروع مراحل پاکسازی شروع کنید این است که گرد و خاک را از سطح مبل و درز‌ها پاک کنید. این کار با استفاده از جاروبرقی به راحتی امکان پذیر است. شما می‌توانید با یک برس نرم هم این کار را تکمیل کنید. کشیدن برس روی سطح مبل باعث می‌شود که پرزها و گرد و خاکی که به آنها چسبیده است از سطح مبلمان شما پاک شوند.

اگر در خانه خود حیوان خانگی دارید، قطعا یکی از دغدغه‌های اصلی شما موهای این حیوانات است. شما باید پیش از شروع شست و شو با استفاده از یک پرزگیر موهای حیوانات خانگی را از سطح مبلمان پاک کنید.

پاک کردن گرد و خاک و پرز

پاک کردن بخش‌های غیر پارچه‌ای

با استفاده از یک دستمال مرطوب بخش‌هایی از مبل که پارچه‌ای نیستند مثل دسته‌ها و پایه‌ها را تمیز کنید. این بخش‌ها معمولا از جنس چوب و یا فلز هستند. اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید، مراقب باشید که به این بخش‌ها آسیب وارد نشود.

لکه گیری

پیش از تمیز کتری کامل ابتدا لکه‌ها را پیدا کنید و اقدام به پاک کردن آنها کنید. شما برای اینکا می‌توانید از محلول آب و سرکه رقیق شده استفاده کنید. مقداری از این محلول را روی لکه مورد نظر اسپری کنید و سپس آن را با دستمال پاک کنید. پس از لکه گیری می‎‌توانید تمام مبل را پاک کنید.

لکه گیری

چطور یک محلول پایه تهیه کنید

برای تمیز کردن مبلمان منزل شما می‌توانید در درون یک ظرف به ازای هر یک لیتر آب یک پیمانه شامپو اضافه کنید. توجه کنید که شامپوی مورد نظر ما غیر شیمیایی یا پایه آب باشد. سپس برای اینکه متوجه شوید محلول چگونه کار می‌کند، برای تست آن را به پارچه آغشته کنید و در گوشه‌ای از مبل بکشید. ده دقیقه به آن فرصت دهید. بعد از گذشت مدت زمان مورد انتظار، یک دستمال کاغذی به روی محل بگذارید. اگر کاغذ رنگ مبل را به خود جذب نکرد، محلول ما مناسب بوده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

از بخار شوی استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌های شست و شوی مبلمان منزل، استفاده از بخار شوی است. شما می‌توانید یک محلول بر پایه آب بسیازید و آن را درون مخزن بخارشوی خودتان بریزید. بخار شوی می‌تواند لکه‌های روغنی و آلاینده‌ها را به راحتی پاک کند.

بخار شوی

آیا وجود بخار شوی ضروری است

درست است که استفاده از بخار شوی بسیار مهم است. اما می‌توان بدون بخار شوی هم مبلمان را تا حد خوبی تمیز کرد. استفاده از یک حوله لطیف با آب ولرم هم می‌تواند به شما برای ایجاد تمیزی مفید باشد.

از شامپو استفاده کنید

پس از استفاده از بخار شوی، وقت این است که اسفنجی را خیس کنید و آن را به شامپو آغشته کنید. اسفنج را فشار دهید تا کف کند و سپس به آرامی آن را روی مبل بکشید. در ادامه می‌توانید با استفاده از مکنده بخار شوی کف‌ها را از سطح مبل پاک کنید. اگر هم بخار شوی ندارید، کف‌ها را با حوله‌ای نمناک پاک کنید.

در کنار شامپو محلول‌هایی وجود دارند که تثبیت کننده رنگ پاچه مبل هستند. شما می‌توانید از این محلول‌ها هم برای بهتر کردن روند تمیز کاری خودتان استفاده کنید. اما اگر هم از این محلول‌ها استفاده نکنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

از شامپو استفاده کنید

صبر کنید

در آخرین مرحله شما باید فقط صبر کنید تا مبل‌هایتان کاملا خشک شوند. بهتر است برای افزایش سرعت مبل‌ها را در محلی که هوا گردش دارد قرار دهید. اما مراقب باشید که قرار دادن مبل‌ها در فضای آزاد باعث نشود که گرد و خاک به مبلمان مرطوب شما بچسبند

صبر کنید

سخن نهایی

در این مطلب با شما در مورد نحوه تمیز کردن مبلمان منزل سخن گفتیم. امیدواریم که این مقاله به شما در مورد تمیز کردن مبلمان خود کمک کند. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *