جستجو

ثبت‌نام

10 راهکار برای نگهداری بهتر گیاهان در تابستان

10 راهکار برای نگهداری بهتر گیاهان در تابستان

برای نگهداری بهتر گیاهان در تابستان صرفا بکارگیری روش‌های عادی و پرداختن به صورت معمولی به گیاه کافی نیست. فصل گرما ویژگی‌هایی دارد و پرورش گیاهان در آن هم مستلزم رعایت نکات خاصی می‌باشد. در تابستان شدت تابش و گرما بیشتر است و استفاده صحیح از این ویژگی می‌تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند. امروز می‌خواهیم ده تا از راهکارهای خوب جهت پرورش بهتر گیاهان را به شما معرفی کنیم. پس اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به نگهداری گیاه در خانه هستید، این مطلب را از دست ندهید و با مدوسادکور همراه باشید.

نگهداری بهتر گیاهان در تابستان

1- آبیاری درست و اصولی

پیش از هرچیزی بهتر است به این نکته اشاره کنیم که آبیاری بیش از حد برای هیچ گیاهی و در هر فصلی مناسب نیست. اما در فصل تابستان به دلیل افزایش دما و افزایش سرعت خشک شدن خاک، باید دفعات آبیاری را افزایش دهید. البته هر گیاه با توجه به ماهیت خود زمانبندی آبیاری خاص خود را دارد اما به طور کلی باید در فصول گرم سال این زمانبندی را نسبت به زمستان تغییر دهید.

آبیاری درست و اصولی

2- زمان آبیاری برای نگهداری بهتر گیاهان در تابستان

بهترین زمان آبیاری گیاهان در فصل تابستان زمانیست که آفتاب غروب کرده باشد و به شب نزدیک شده باشیم. آبیاری گیاهان در شب به این دلیل خوب است که گیاه فرصت جذب آب را دارد و بخشی از آب به دلیل تابش تبخیر نمی‌شود

زمان آبیاری

3- رطوبت گیاهان را تامین کنید

یکی دیگر از مسائل مهمی که باید در فصل تابستان آن را رعایت کنید این است که رطوبت گیاه را خصوصا در مناطق گرمسیری تامین کنید. برای تامین رطوبت یکی از راحت ترین کارها مه پاشی با آب است. قرار دادن گلدان روی سنگریزه و مرطوب کردن آن می‌تواند راه دیگری برای حفظ رطوبت باشد. شما می‌توانید از قرار دادن یک ظرف آب در کنار گلدان نیز رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. حفظ رطوبت برای برخی از گیاهان بسیار ضروری است. پس بهتر است که این موضوع را جدی بگیرید.

حفظ رطوبت

4- میزان تابش را بررسی کنید

تابش نور خورشید در فصل تابستان یکی دیگر از مسائلیست که معمولا نگرانی‌هایی برای ما در مورد سلامتی گیاه ایجاد می‌کند. اگر گیاه شما در فضای بیرون و یا در کنار پنجره جنوبی یا غربی قرار دارد، ممکن است نور شدید آفتاب به آن آسیب زیادی برساند. برای جلوگیری از سوختن برگ‌های گیاهتان می‌توانید جای آن را جا ب جا کنید و با آبیاری مداوم و به موقع از سوختن آن جلوگیری کنید.

میزان تابش

5- کود دهی برای نگهداری بهتر گیاهان در فصل تابستان

فصول بهار و تابستان برای اکثر گیاهان از فصل‌های رشد محسوب می‌شوند و بهترین زمان برای تقویت گیاه زمانی است که در حال رشد است. شما با اضافه کردن کود به خاک غذای مورد نیاز جهت تقویت و رشد را برای گیاه تامین می‌کنید. فصل تابستان از این جهت برای تغذیه گیاه با کود مناسب است که با توجه به افزایش نور و گرما در این فصل، میزان دریافت مواد مغذی باید افزایش یابد.

کود دهی

6- سوختگی برگ‌ها

تابش شدید آفتاب در برخی مناطق ممکن است به حدی باشد که باعث سوختگی برگ‌های گیاه شما شود. شیشه پنجره هم در فصل تابستان می‌تواند شبیه یک ذره بین عمل کند. بهتر است در فصل تابستان خصوصا در ساعات اوج تابش نور خورشید، گیاه خود را تخت نور غیر مستقیم و تقریبا در سایه قرار دهید تا این مسئله باعث سوختگی بیش از حد برگ‌های گیاه شما نشود.

سوختگی برگ‌ها

7- جهت باد کولر

اغلب گیاهان آپارتمانی به شرایطی متعادل و پایدار علاقه و احتیاج دارند. در نتیجه این گیاهان توانایی تحمل فضاهای خیلی گرم و خیلی سرد را ندارند. تغییر ناگهانی دما و رطوبت هم می‌تواند برای این گیاهان مضر باشد. بنابراین بهتر است که گیاهان خود را طوری در خانه قرار دهید که در مقابل باد مستقیم کولر قرار نگیرند تا شرایط پایدار خود را حفظ کنند.

8- کمپوست

یکی از راهکارهای مناسبی که برای جلوگیری از خشک شدن خاک گیاه در فصل تابستان وجود دارد، استفاده از کمپوست است. کمپوست قابلیت نگهداری آب در درون خود را دارد. شما با اضافه کردن مقداری کمپوست به خاک گیاه خود می‌توانید از این ویژگی مفید بهره ببرید و از خشک شدن بیش از حد خاک گیاه جلوگیری کنید.

کمپوست

9- تابستان زمان تعویض گلدان نیست

اگر قرار است گلدانی را تعویض کنید این کار را پیش از تابستان انجام دهید. تعویض گلدان در فصل تابستان باعث ایجادشوک در گیاه می‌شود که همین موضوع در کنار دیگر مسائلی که فصل تابستان با خود به همراه دارد، موجب ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. بهتر است که تعویض گلدان در فصول سرد سال صورت بگیرد.

10- هرس نکنید

یکی دیگر از کارهای مفید برای رشد گیاه هرس کردن است. اما اینکار اصلا مناسب فصل تابستان نیست. اگر قصد هرس در تابستان را دارید فقط به بریدن برگ‌ها و شاخه‌های زرد شده بسنده کنید و بیش از این پیش نروید.

هرس

سخن نهایی

در این مطلب شما را با ده راهکار برای نگهداری بهتر گیاه در فصل تابستان آشنا کردیم تا این فصل را به خوبی و بدون مشکل برای گیاهانتان سپری کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ممنون از همراهی شما با مدوسادکور.

لوگو مدوسا دکور

محمد دلجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *